![To najlepszy telewizor 98″ na rynku. Mini-LED na gigancie! Test i recenzja Samsung 98QN90A Neo QLED](https://hdtvpolska.com/wp-content/uploads/2023/06/samsung-neo-qled-qn90a-98-cali-telewizor-test-okładka.jpg)
To najlepszy telewizor 98″ na rynku. Mini-LED na gigancie! Test i recenzja Samsung 98QN90A Neo QLED
Matryca, zalecane ustawienia dla Samsunga 98QN90A 98″
Matryca
![](https://hdtvpolska.com/wp-content/uploads/2023/05/SamsungQn91a-98test-zdjecie10-150x150.png)
Telewizor Samsung Neo QLED 98QN90A wyposażono w matrycę typu VA wraz z systemem lokalnego wygaszania. Podświetlenie ekranu zostało wykonane w technologii Mini-LED. Nazwa “mini” odnosi się do wielkości zastosowanych diod LED. Poprzez miniaturyzację elementów (1/40 wielkości konwencjonalnych diod LED) udało się uzyskać znacznie więcej niż zazwyczaj niezależnych stref, w których telewizor może niezależnie rozjaśniać i przyciemniać matrycę. Samsung 98QN90A posiada ich aż 1320 . Tak duża ilość powinna znaleźć odniesienie w testach kontrastu i czerni oraz jasności. Panel posiada odświeżanie na poziomie 120Hz i wykorzystuje warstwę kwantowych kropek.
![](https://hdtvpolska.com/wp-content/uploads/2023/05/SamsubgQN91A-98test-zdjecie12-150x150.jpg)
Co ciekawe, wersja 98″ telewizora Samsung 98QN90A nie posiada powłoki poszerzającej kąty widzenia. Ma to swoją zaletę ale także wadę. Dzięki temu, że nie zdecydowano się na taki zabieg kontrast telewizora jest zdecydowanie wyższy. Minusem zaś, jest wyraźna degradacja kolorów pod kątem.
Zalecane ustawienia
W telewizorach Samsung znajdziemy cztery predefiniowane tryby obrazu:
- Dynamiczny
- Standard
- Naturalny
- Film
- FILMMAKER
Podczas profesjonalnej kalibracji istnieje możliwość dodania jeszcze dwóch trybów, jednak nie jest to obligatoryjne:
- CAL-DAY
- CAL-NIGHT
Najlepszym pod kątem oddania barw jest tryb “FILMMAKER MODE”. Należy pamiętać, że w nim filmy 24p będą wyraźnie ”szarpać” przy szybkich ruchach kamery, gdyż ma domyślnie wyłączoną funkcję poprawy płynności ruchu (“upłynniacz”). Warto też dokonać podstawowych regulacji we własnym zakresie. Po pierwsze powinniśmy wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. Dokonamy tego w menu “ustawienia rozmiaru obrazu” – należy włączyć tam funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja. Ostatnim sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. Przez niego będziemy tracić szczegóły obrazu:
- Obraz -> Ustawienia wyrazistości obrazy-> Redukcja szumu -> Wyłącz
Warto wspomnieć jeszcze o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia zaawansowane -> Motion Plus). W tym menu powinniśmy ustawić suwak redukcja drgań na taką wartość, by płynność obrazu była akceptowalna. Tryb gry powrócił do menu ustawienia opcji, do którego dostęp jest niestety mniej wygodny, ale konsole do gier powinny w tym roku automatycznie wprowadzać telewizor w odpowiednie ustawienia (z pomocą funkcji ALLM dostępnej w Xbox). Gracze zyskali też dodatkowo Panel Gracza dostępny w podglądzie grania. Tak jak w poprzednich odsłonach jest i również tryb inteligentny, który radzimy wyłączyć.
![](https://hdtvpolska.com/wp-content/uploads/2022/06/SamsungQN91B-test-DSC08366-1024x450.jpg)
Czego możemy spodziewać się, gdy włączymy “Dopasowujący się obraz”? W skrócie – trybu, który samoczynnie adaptuje się do warunków otoczenia jak i treści na ekranie. Jego charakterystyka jest jednak mocno przesadzona. Przypomina coś pomiędzy trybem “Standardowym”, a “Żywym”, a więc dostarcza podbitych kontrastów i kolorów. Co gorsza, tryb ten nie oferuje żadnych możliwości złożonej regulacji, czy też kalibracji obrazu.
Z tego powodu nie rekomendujemy włączanie tej funkcji w telewizorze. Tym bardziej, że jego drugie zadanie – regulacje jasności do warunków otoczenia możemy włączyć w każdym trybie obrazu (także po kalibracji), za pomocą funkcji w menu “Oszczędzanie energii”. Najpierw należy zaznaczyć funkcję “Optymalizacja jasności”, a potem dostosować suwakiem “Minimalna jasność” zakres jasności w którym telewizor będzie dobierał jasność na podstawie światła w otoczeniu.
Z całym szacunkiem ale łatwo napisać że “to najlepszy tv 98 cali na rynku” w sytuacji gry na rynku są raptem 4 modele o tej przekątnej z czego 3 to Samsungi
gry na rynku?
Nie ma wykresów hdr by porównać jak sobie radzi w poszczególnych scenach
Nie testowaliscie jeszcze 98 tcl c845 wiec dominacja samsunga szybko sie zmieni
Testowaliśmy już miesiąc temu (za moment wrzucę test) i model C735 (nie C845 bo tak to sobie producent wymyślił na 2023) to model “budżetowy”, połowę tańszy. QN90A to inna półka pod względem jakości obrazu. C735 w swojej cenie to ogromna okazja na 98″ ale nie da się ich porównac. Prawdopodobnie do TCLa będziemy porównywac nowego Samsung Q80C 98″ bo to on ma byc bezpośrednią konkurencją dla TCL C735 98″
Nie rozumiem, testowaliscie model c735 czy 845 w 98 calach? To, ze c735 98 to budzetowy model to wiem, ale 845 (qm8) z swoimi 2300 strefami raczej na papierze lepiej wyglada od samsunga. Szczytowa jasnosc chocby na qm8 jak sam Caleb z digital pokazal to nawet 3500 na 85 calach.
Nie ma modelu C845 w 98″
I nie bedzie? Na targach ces chwalili sie qm8 w 98 calach.
Model QM8 a C845 to zupełnie co innego, u nas będzie C945 w EU i lepiej poczekać na ten model w 98 calach bo cena może być podobna do Samsunga. P.S. Gmeru nie macie wyników HDR.
To jest to samo. Model c945 to aktualnie chinski x11g z 5000tys stref jak hisense ux. Jak sama liczba qm!8! sugeruje jest to seria z nr 8
Chociaz jak teraz patrze w specyfikacje to faktycznie 845 ma nie cale 900 stref w 85 calach. To ja juz nie wiem pogubilem sie.
Coś widocznie im się stało, bo wchodząc przez zakładkę normalnie jest ;p
Caleb xD Ze swoim toyem, który ma spec do 2k nit 😛
Testowaliscie juz hisense 85uxkq?