Test projektora JVC DLA-RS3100 8K. Referencja w świecie kina domowego w twoim domu!
Podsumowanie i ocena
Upłynęło trochę czasu odkąd projektory JVC gościły na naszym portalu, w związku z czym test RS3100 był ogromną przyjemnością. Producent zdecydowanie nie przespał tych lat i ponownie można określić go pionierem zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie projektorów. Najnowsza linia jest jedyną, która posiada pełnoprawne HDMI 2.1, a także całą obróbkę obrazu przystosowaną do rozdzielczości 8K! Jej reprodukcja możliwa jest dzięki systemowi e-shiftX, który powiela piksele z natywnej matrycy 4K podobnie jak miało to miejsce kiedyś przy przetworniku Full HD. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że efekt jest widzialny, aczkolwiek nie spektakularny – do lepszego oddania tak ogromnej ilości pikseli niezbędny jest jeszcze bardziej zaawansowany obiektyw, który znaleźć możemy na przykład w RS4100. Abstrahując jednak od rozdzielczości 8K, która i tak na razie jest bardziej ciekawostką (ze względu na brak treści tego typu), chwali się wsparcie dla 4K w 120Hz z HDR. Możemy więc wykorzystać pełne możliwości najnowszych konsol jak i komputerów PC. Nie ma innego projektora na rynku oferującego takie możliwości. Graczy konsolowych na pewno ucieszy też wsparcie dla formatu 1440p120. Input lag choć nie jest na rekordowo niskim poziomie, to przy 120Hz mieści się w najbardziej restrykcyjnej kategorii “placebo”, a przy 60Hz i tak nie powinien być uciążliwy dla 99% odbiorców.
Dużą ewolucją, a być może nawet małą rewolucją, jest też funkcja dynamicznego mapowania tonów w HDR10. Bada ona każdą klatkę filmu i optymalizuje jej jasność, oraz ilość jaskrawych detali. Dzięki temu możemy uzyskać jaśniejszy i bardziej immersyjny seans w HDR. Trzeba jednak przyznać, że wymaga dosyć złożonej konfiguracji, którą opisaliśmy w dedykowanym rozdziale. Niezmiennie od lat ogromną zaletą projektorów JVC jest rewelacyjna czerń, co RS3100 po raz kolejny potwierdza. Próżno szukać projektora DLP, czy LCD o takiej stopie kontrastu, a jest to najważniejszy czynnik jakościowy. Reprodukcja kolorów po kalibracji jest zachwycająca zaś zmotoryzowany zespół optyczny z pamięcią ustawień soczewki pozwala zastosować różne formaty ekranu.
W ofercie producenta godnym rozważenia jest też model RS2100. Posiada on teoretycznie nieco niższy kontrast i jasność, a także pozbawiony jest filtra szerokogamutowego. Ze wstępnych badań możemy potwierdzić wszystkie te fakty, jednak pierwszy i drugi z nich (kontrast i jasność) różnią się bardzo nieznacznie, podobnie jak zwykły e-shift (RS2100) zamiast e-shiftX (RS3100). Brak filtra szerokogamutowego można zaś uznać za minus tylko wtedy, gdy planujemy jego użycie. Sądzę jednak, że w większości przypadków będziemy chcieli pracować w trybie bez filtra, uzyskując wciąż 91% palety P3, oraz ponad 40% więcej jasności. Dla prawdziwych koneserów pozostaje RS4100, gdzie większy obiektyw pozwoli zrobić znacznie większy użytek z rozdzielczości 8K.
Plusy:
- Rewelacyjny kontrast i czerń
- Dwa złącza HDMI 2.1 o pełnej przepustowości 48Gbps – bezproblemowa współpraca w 4K120Hz i 8K
- 120Hz przetwornik obrazu z dobrym odwzorowaniem ruchu w transmisjach sportowych
- Natywny przetwornik 4K
- Funkcja e-shiftX interpolująca rozdzielczość do 8K
- Bardzo zadowalające oddanie materiału z HDR, po odpowiedniej kalibracji tego trybu
- Wsparcie dla dwóch formatów HDR: HDR10, HDR10+ i HLG
- Pokrycie szerokiej palety barw (aż 99% DCI z filtrem szerokogamutowym), ważne dla filmów UHD
- Wysoka jasność projektora zarówno przed jak i po fachowej kalibracji
- Bardzo niski input lag w 4K 120Hz
- Prawdziwie referencyjne oddanie kolorów po kalibracji
- Spora elastyczność w instalacji projektora – w pełni zmotoryzowany zespół optyczny (zoom, lens shift, focus)
- Pamięć obiektywu umożliwiająca zastosowanie ekranu w formacie kinowym (2,39:1)
- Rozbudowane możliwości kalibracji
- Bardzo dobra jakość obrazu w 3D
- Złote wykończenie podkreślające high-endowy charakter
- Laserowe źródło światła zapewniające długa i bezproblemową eksploatację
Minusy:
- Brak automatycznej zasłony obiektywu
- Korzystanie z funkcji e-shiftX generuje dodatkowy dźwięk z projektora
Cena: JVC DLA-RS3100 około 81 900 zł
Sprzęt do testów dostarczyła firma JVCKENWOOD: http://www.jvc-pro.pl/projektory-do-kina-domowego.html
http://jvc-pro.pl/
http://jvc-pro.pl/gdzie-kupic.html
https://www.facebook.com/JVCProfessionalPolska/
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.
Gmeru, Rzucam wyzwanie związane z powrotem do korzeni. Niech forum stanie się obiektywne i zobaczmy czy różnica w cenie pomiędzy modelami jest warta. Porównajmy następujące modele: RS3100 vs RS2000 vs RS540. Zapraszam z modelem RS3100 do mnie do domu. Mam jeszcze RS540 i RS2000. Pewnie trzeba będzie wszystkie modele skalibrować bo już trochę godzin przepracowały ale co to dla Kopra. W tygodniu będę miał też BlackMagic Delink Quad Recorder więc dodatkowo można będzie porównać jak działa Frame by Frame JVC vs MadVR. Mam PC-ta z kartą 3090 i potężną bazę materiału w 4k. Mam też tuner satelitarny 4k. Zapraszam do… Czytaj więcej »