Test projektora JVC DLA-RS3100 8K. Referencja w świecie kina domowego w twoim domu!
- Słowem wstępu
- Wstęp do technologii D-ILA
- Wygląd
- Wyposażenie i Złącza
- Testy syntetyczne
- Instalacja projektora
- Jasność i głośność
- Jakość optyki
- Ustawienia obrazu
- Reprodukcja obrazu
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i czerń
- Jednolitość obrazu
- Obsługa Ultra HD / 8K / 4K
- Odwzorowanie ruchu
- Technologia 3D
- Granie na konsoli i PC
- Podsumowanie i ocena
Odwzorowanie ruchu
Technologia LCoS, na której bazują przetworniki JVC D-ILA, ma bardzo krótki czas reakcji, który de facto nie powoduje smużenia sam w sobie. Podobnie jednak jak projektory, czy telewizory LCD lub OLED bazuje on na zasadzie działania sample-and-hold, która sama z siebie wywołuje smużenie ruchomego obrazu. Dzieje się tak z uwagi na to, że każda klatka obrazu wyświetlana jest przez jakiś czas na ekranie, podczas gdy nasze oko próbuje wodzić za przesuwającymi się obiektami w sposób ciągły. Remedium na to, jest zwiększenie częstotliwości odświeżania, np. do 120Hz.
JVC RS3100 poprawnie przyjmuje i wyświetla główne klatkaże (24p, 50p i 60p), w których rejestrowany jest obraz. Nie ma także problemu aby podać sygnał 4K 120Hz. Wszystkie wymienione tu formaty wyświetlane są poprawnie (klatki obrazu mają taki sam czas trwania), a więc nie są wprowadzane jakiekolwiek zaburzenia płynności w postaci mikroprzycięć. W zakładce menu, odpowiadającej za odwzorowanie ruchu (“Blur Reduction”), znajdziemy trzy funkcje z tym związane: Low Latency, Clear Motion Drive, oraz Motion Enhance. Omówię je, ale najpierw przyjrzymy się na zdjęciach jak wpływają na obraz w ruchu. Przejdźmy zatem do sekwencji testowej.
Analizując powyższą tabelę widać wyraźnie, że funkcji Motion Enhance nie ma sensu używać, ponieważ dodaje ona duży efekt ghostingu za poruszającym się obiektem. W prawdzie przy ustawieniu “Low” zjawisko jest minimalne, jednak nie widać korzyści. Sugeruję więc Motion Enhance zwyczajnie wyłączyć. Odrzućmy zatem wariant 4 i 5, a skupmy się na 1 – 3. W nim operujemy wyłącznie funkcją Clear Motion Drive, która interpoluje klatki obrazu z 50Hz do 100Hz, a z 60Hz do 120Hz. Znakomicie poprawia to ostrość obrazu (np. w sporcie). Ustawienie “High” daje najlepszą ostrość dynamicznego ruchu, ale powoduje też mocne upłynnienie ruchu w filmach, co skutkuje tzw. efektem teatru. Na szczęście mam też wariant “Low”, gdzie wyrazistość obrazu jest zbliżona, a płynność bardziej naturalna!
(5206)
Gmeru, Rzucam wyzwanie związane z powrotem do korzeni. Niech forum stanie się obiektywne i zobaczmy czy różnica w cenie pomiędzy modelami jest warta. Porównajmy następujące modele: RS3100 vs RS2000 vs RS540. Zapraszam z modelem RS3100 do mnie do domu. Mam jeszcze RS540 i RS2000. Pewnie trzeba będzie wszystkie modele skalibrować bo już trochę godzin przepracowały ale co to dla Kopra. W tygodniu będę miał też BlackMagic Delink Quad Recorder więc dodatkowo można będzie porównać jak działa Frame by Frame JVC vs MadVR. Mam PC-ta z kartą 3090 i potężną bazę materiału w 4k. Mam też tuner satelitarny 4k. Zapraszam do… Czytaj więcej »