TEST
Platforma cyfrowa nc+
Wyczekiwany od paru miesięcy start platformy satelitarnej nc+ stał się faktem. Dzisiaj na oficjalnej konferencji dowiedzieliśmy się wszystkiego co dotyczy i będzie dotyczyć w przeciągu najbliższych tygodni nowej oferty programowej i sprzętowej. Nie da się ukryć, że na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z mocnym upgrade’em platformy n. Wskazują na to chociażby pakiety tematyczne, użyta technologia (dekodery, kodowanie, multiroom) czy chociażby strona www;). To, co może kojarzyć się z Cyfrą+ to oczywiście kanały z rodziny Canal+ (całkiem nowe) oraz siedem kanałów produkcji canal+ jak: ale kino+HD, kuchnia+HD, Planete+HD, MiniMini+HD, Domo+HD, teleToon+HD czy Hyper+HD.
To bardzo dobra wiadomość. Z obu platform wzięto to, co najlepsze i stworzono bodajże najciekawszą a na pewno najbogatszą ofertę programową na rynku.
Nowa oferta programowa
Na początek liczby:
Ponad 50 kanałów HD
18 kanałów HD na wyłączność
130 kanałów telewizyjnych
Nowa oferta została podzielona na 6 promocji.
Podstawą są promocje za 39zł i 59zł zwane odpowiednio Comfort+ i Universe+. Patrząc na drugą promocję Universe+ klient dostaje naprawdę sporo kanałów. Porównując do konkurencyjnego Cyfrowego Polsat w tej samej cenie (np. Familijny Max HD + Sport) jest prawie połowę więcej kanałów HD (34 vs 20), ogólnie więcej kanałów (106 vs 91), więcej kanałów dla dzieci (minimini…) czy dwa razy więcej kanałów filmowych – 16. Oczywiście cała przygoda z ofertą premium zaczyna się wyżej… I jak to się mówi: nie ma nic za darmo. Ale najpierw o samych kanałach:
Firma stworzyła na potrzeby nc+ nową ofertę kanałów Canal+. Będą one dostępne w przeciągu kilku dni. Póki co możemy oglądać dotychczasową rodzinę Canal+. Informacja na stronie www wyraźnie mówi:
“W promocji Canal + Platinium kanały: Canal + Family , Canal + Family 2, Canal + Film, Canal + Film 2, Canal + Sport , Canal+ , dostępne w ofercie od 5.04.2013. Do 4.04.2013 dostępne w ofercie kanały to odpowiednio: Canal + Weekend, Canal Gol, Canal + Film, Canal + 3D, Canal + Sport ,Canal +.“
Nowa rodzina to nowe pomysły, które powinny bardzo dobrze przyjąć się na rynku. Kanały podzielono następująco:
Kanały rozlokowano w kolejnych promocjach. Nie ma co ukrywać, że tanio nie jest. Canal+ rozdzielono na konkretne promocje. Już od promocji Silver za 79zł dostajemy część kanałów. By cieszyć się całą paczką Canal+ należy wyłożyć miesięcznie 119zł w promocji Platinium. Dla totalnych maniaków zarezerwowano promocję All Inclusive+. Brzmi znajomo? Tak. To znowu nka;) Trzeba jednak przyznać, że wybierając promocję za 119zł dostajemy naprawdę bogatą ofertę filmowo-sportową. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę może oczywiście dokupić sobie opcję HBO (od promocji: GOLD za 30zł).
Oczywiście nie samymi kanałami i pakietami nc+ żyje. Ogromną przewagą nad konkurencją jest przebogata oferta VOD+ oraz netVOD+. Ilość kontentu potrafi przytłoczyć ;-). Będzie to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają mało czasu na oglądanie kanałów liniowych a ich życie toczy się głównie wokół nagrywania czyli PVR i oferty VOD.
VOD+ to dobrze znana i dopracowana z platformy n usługa na którą składają się różne kolekcje filmowe i serialowe oraz wypożyczalnia hitów filmowych. Wszystko znajduje się na dysku twardym dekodera. W wielu pozycjach możemy wybierać czy chcemy oglądać z lektorem czy napisami. Filmy i seriale są także nieraz w DD 5.1 czy jakości HD. Warto zapoznać się z ofertą tutaj: http://ncplus.pl/co-ogladac/wypozyczalnia-vod
netVOD+ to z kolei usługa dostępna po podłączeniu boxa do sieci. To także doskonale znane z nki rozwiązanie na które składa się wiele kolekcji jak chociażby dobrze znany TVN Player. Jest to niejako konkurencja dla rozwiązań serwowanych przez telewizory HD. Przewagą tego rozwiązania jest unikalność i wyłączność. Większości z tych kolekcji nie zobaczymy w telewizorach. Warto zapoznać się z ofertą tutaj: http://ncplus.pl/co-ogladac/wypozyczalnia-vod/netvod-plus
Na dekoderze możemy także korzystać z doskonałej usługi Wimp, która oferuje ponad 20mln albumów muzycznych. Usługa jest naprawdę ciekawie skonstruowana i pozwala w rewelacyjny sposób segregować utwory, tworzyć playlisty i wiele więcej. Warto się nią zainteresować jeżeli ktoś za niewielki abonament miesięczny chce mieć dostęp do ogromnej ilości muzyki.
Jak więc widać jest naprawdę bogato. Konkurencja będzie musiała się mocno napracować by przebić taką ofertę programową. Zobaczymy jak w najbliższym czasie będzie to wyglądać. Póki co tanio nie jest ale za to klient dostaje to za co płaci.
Technologia nc+
Jak już wspomnieliśmy technologia nc+ to dobrze znane dekodery platformy n oraz najnowocześniejszy na rynku (z dedykowanych) dekoder satelitarny mediaBOX+ na którym dzisiaj skupimy się najmocniej.
Znawcy popularnej nki na pewno rozpoznają oficjalne dekodery dostępne w sprzedaży jak BOX+, PVR BOX+ czy turboBOX+. Są to dekodery produkcji znanej w branży polskiej firmy ADB. Szybkie, sprawdzone, nowoczesne. Wśród oficjalnie oferowanych boxów przez operatorów telewizji na rynku polskim nie mają sobie równych. Przykładowo Cyfrowemu polsatowi nc+ odskoczyło pod tym względem naprawdę mocno. Dekodery chodzą nieporównywalnie lepiej pod każdym względem. BOX+ to dekoder PVR Ready co oznacza, że dysk twardy podłączymy po złączu usb. Jego wielkość może wynosić do 2TB. PVR BOX+ to dekoder z wbudowanym dyskiem 250GB a turboBOX+ posiada dysk 500GB. Oczywiście funkcja PVR to tylko jedna z wielu charakterystycznych cech nowych dekoderów.
Dekodery możemy podłączyć do sieci dzięki czemu będziemy mogli korzystać z bardzo bogatej ilości kolekcji w usłudze netVOD+ (coś w stylu Smart tv ale 90% tych rzeczy nie zobaczycie na żadnym tv) czy chociażby serwisu YouTube.
Dla użytkownika stworzono także Portal+ z serwisami onetu (wiadomości, pogoda, sport itp) oraz Radio+ czyli bardzo wygodny dostęp z poziomu dekodera do ponad 400 najróżniejszych stacji internetowych w tym także polskich.
Oczywiście wisienką na torcie okazuje się specjalnie przygotowany na start nowej platformy dekoder o nazwie mediaBOX+.
Jest lekki, zgrabny i elegancki. Nie jest także zbyt duży. Tym razem zrezygnowano z karty pod klapką ale umieszczono ją z boku dekodera. Także tam znajdziemy jedno z dwóch złącz usb 2.0. Jak widać dekoder nie posiada także żadnego klawisza. Wszystkim sterujemy nowym pilotem, który posiada także funckję programowania. Dzięki temu możemy sterować np. telewizor jednym pilotem. Fajna i przydatna sprawa. Wracając do dekodera posiada on od frontu aż 16 segmentowy wyświetlacz VFD. Jest jasny (biały) i bardzo wyraźny. Litery i cyfry są naprawdę duże. W menu dekodera możemy regulować jego jasność.
Po odpaleniu, dekoder od razu zapyta o aktualizację aby pobrać nowe oprogramowanie związane z platformą nc+. Po dość długim update’cie naszym oczom ukazuje się nowe menu, które do złudzenia przypomina to co do tej pory oglądali nkowicze. Jedyna różnica to nowe barwy platformy nc+.
Od razu trzeba przyznać, że dekoder jest jeszcze szybszy od dotychczasowych dekoderów. Widać to chociażby po EPG w formie gazety, które teraz chodzi jak po maśle. Rzeczywiście nowy mediaBOX+ posiada szybszy procesor oraz więcej pamięci RAM. Kodowanie pozostawiono nkowe czyli Conax.
Jedną z najważniejszych informacji jest możliwość pracy urządzenia w rozdzielczości 1080p! To super wiadomość potwierdzająca, że np. usługa VOD być może będzie mogła być nadawana właśnie w 1080p.
W środku znajduje się także 2,5 calowy dysk twardy o pojemności 500GB. Dzięki temu dekoder jest praktycznie bezgłośny.
Z tyłu znajdziemy wszystkie najważniejsze złącza. Zgodnie z tym co zaproponował BOX+ usunięto także i tutaj złącze component.
Dekoder posiada także wbudowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej.
Samo użytkowanie boxa jest praktycznie identyczne jak dotychczasowego turboBOXa+. Szybkie EPG, łatwe programowanie nagrań, które w porównaniu do konkurencji jest po prostu mega przyjemne czy inne dodatki jak przeszukiwanie pozycji po słowie kluczowym w EPG. To naprawdę może się podobać i powrót do archaizmów widzianych u konkurencji może być naprawdę bolesne.
mediaBOX+:
pilot:
Porównanie z konkurencją – sprzęt:
Film oraz zrzuty z menu dekodera mediaBOX+:
Przełączanie kanałów:
Pobór prądu:
Jest lepiej niż w Turbo. Ale nadal dekoder pobiera tyle samo energii włączony i wyłączony.
Podsumowanie
Póki co nie możemy jeszcze wydać ostatecznego werdyktu ze względu na brak wszystkich nowości, które zobaczymy na początku kwietnia. Jednak już teraz widać, że firmy połączyły się wybierając to co najlepsze z dwóch stron (najbardziej widać tutaj nkę) i stworzyły produkt, który na pewno przygotowany jest na najbliższe lata. Szczególnie jeżeli chodzi o mediaBOXa, który na pewno będzie jeszcze nieraz ewaluował i pokazywał nowe możliwości jak to swego czasu miała zwyczaj robić firma ADB z poprzednimi boxami. Oczywiście fani różnych kombinacji, splitowania itd będą srogo zawiedzeni. Zastosowano parowanie kart oraz system Conax. No cóż… trzeba będzie się przyzwyczaić do nowego sposobu oglądania telewizji.
Platformę nc+ można kupić na oficjalnej stronie nc+ pod tym adresem: http://ncplus.pl/sklep/promocje
===========================================================================================================================================================
===========================================================================================================================================================
===========================================================================================================================================================
===========================================================================================================================================================
Oficjalna strona www: https://ncplus.pl/
Reklama w telewizji:
http://www.youtube.com/watch?v=C6ikJaUkUUc&feature=youtu.be
Edit:
Analiza kanałów i prawdopodobny dekoder:
Edit2:
Edit 3:
Wywiad w HD z dzisiaj rano gdzie padła data startu czyli 21 marca i kilka innych rzeczy:
http://www.youtube.com/watch?v=grikCBu8bk4&feature=youtu.be