TEST: Philips 65PUS9809/12 Ultra HD 4K powered by Android! Seria 9800 – 9809

TEST: Philips 65PUS9809/12 Ultra HD 4K powered by Android! Seria 9800 – 9809

801
0

Jakość obrazu – wstęp

Flagowa seria “9” Philipsa od zarania dziejów słynęła z najlepszej czerni na rynku i przeważnie jako jedyna była w stanie konkurować w tej materii z telewizorami plazmowymi. W 2013 roku nastąpiła jednak pewna zmiana priorytetów. Firma zdecydowała się wkroczyć w segment wyświetlaczy UHD i połączenie ultra-głębokiej czerni wraz z ultra-wysoką rozdzielczością okazało się na tamtą chwilę nieracjonalne ekonomicznie. Z tego powodu ubiegłoroczny PFL9708 był telewizorem z podświetleniem krawędziowym nie posiadającym jakiejkolwiek formy lokalnego wygaszania i nie mógł pochwalić się rewelacyjną czernią. W tym roku, holenderskiemu producentowi, udało się połączyć zalety obu światów i testowany PUS9809 posiada zarówno rozdzielczość 4K, jak i podświetlenie Direct-LED z prawdziwym lokalnym wygaszaniem. Zapowiada się naprawdę ciekawie! :)

 

Telewizor wyposażony został w matrycę VA LCD pracującą z częstotliwością 120Hz. Zdjęcia z mikroskopu niestety tym razem nie wstawię ponieważ musiałem odesłać go do serwisu. Pominąłem też zdejmowanie obudowy by odczytać symbol matrycy, bo jak wiemy Panele stosowane w telewizorach Philipsa posiadają branding firmy TPV (czyli firmy matki spółki TP Vison, która produkuje telewizor marki Philips). Matryce nie są jednak robione w całości przez tą firmę. TPV produkuje zazwyczaj system podświetlenia, zaś panel ciekłokrystaliczny pochodzi od zewnętrznej firmy np. Chi-Mei/Innolux, czy Samsung. Bez mikroskopu nie jestem w stanie odgadnąć, kto jest producentem tej drugiej części matrycy, jednak obstawiałbym na tą chwilę Innolux’a, szczególnie dlatego, że charakterystyka kątowa podobna jest do tej z pewnego innego telewizora o czym będzie dalej ;)

 

Menu obrazu jest niemal tożsame z tym z innych modeli Philipsa, wyposażonych w platformę Android TV, oraz posiadających certyfikat ISF. Jedyne co znalazłem więcej w PUS9809 to funkcja ostrość adaptacyjna. Została ona omówiona dosyć szczegółowo podczas warsztatów i wywiadów z pracownikami Philipsa podczas targów IFA 2014. Założeniem systemu jest zapewnienie użytkownikowi dostrzegalności stałej ilości detali bez względu na odległość oglądania. W tym celu telewizor lokalizuje położenie widza przed ekranem (za pomocą wbudowanej kamery), a następnie dostosowuje stopień uwydatniania krawędzi. Przetestowałem działanie systemu i mogę powiedzieć, że swoją rolę spełnia, jednak ostrzenie obrazu za pomocą cyfrowych algorytmów wprowadza pewną sztuczność i uwypuklenie niedoskonałości materiału, a przy wyższych wartościach także przekłamania barw. Osobiście zalecam funkcję dezaktywować, a wygląd obrazu zostawić w takiej formie jaka została przygotowana. Chyba, że lubimy takie zabawy z obrazem. A jak wiemy o gustach się nie dyskutuje.

11.jpg 12.jpg
13.jpg 14.jpg
15.jpg 16.jpg

 

Poza tym, jak już wspomniałem, menu ustawień obrazu jest tożsame z Philipsem PFS8109. Producent przygotował dla nas kilka fabrycznych trybów obrazu, z których najlepszym, tj. najwierniej odwzorowującym intencje autora wideo jest “Film”. Model dostał także certyfikat ISF. Przypomnę co on oznacza:

 

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem.

 

Nieprawdą jest natomiast, że tryb ISF jest “fabrycznie załadowaną kalibracją”. Takie sformułowania padały w niektórych dyskusjach na forach internetowych i są nieprawdą. W przypadku PUS9809 nie powinniśmy korzystać z fabrycznego trybu ISF-Dzień lub Noc.

 

(801)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

177
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x