TEST Dolby Vision vs HDR10 na LG OLED (z Ultra HD Blu-ray)
Wady Dolby Vision na LG OLED, czy błędy filmów?
Do tej pory porównania zdjęciowe dosyć mocno faworyzowały technologię Dolby. Wyglądać by mogło, że ma ona same zalety. Na filmie Szybcy i wściekli 8 udało się jednak zaobserwować dziwne zjawisko pogorszonej czerni w niektórych scenach…
Nie jestem przekonany, czy na tym porównaniu widać omawiane zjawisko (szczególnie na dolnej kaszecie obrazu), jednak na żywo wyraźnie było widać, że czerń świeci, co na telewizorze OLED raczej nie powinno mieć miejsca. Jak to jest możliwe, że zmiana samych metadanych spowodowała tak niekorzystne wizualnie zjawisko? Postanowiłem to dogłębnie prześledzić i szybko znalazłem przyczynę.
Za pomocą naszego najnowszego nabytku – generatora sygnału AccuPel DVA-6000 posiadającego funkcję analizy, skierowałem kursor na czarne pasy, by odczytać ich wartość. Okazuje się, że film Szybcy i wściekli 8 posiada niepoprawnie zakodowaną czerń. Jest ona podniesiona o kilka wartości kodowych, a więc w praktyce nie jest czernią tylko ciemną szarością. O ile w HDR10 różnica ta była zbyt mała, by czerń zaczęła świecić, tak dynamiczne metadane spowodowały jej wizualne pogorszenie. Nie można tu jednak winić ani technologii DV, ani telewizora LG OLED, tylko raczej studio filmowe, które wypuściło film. Dla użytkownika domowego pozostaje to jednak bez znaczenia – raczej wybierze on w takim przypadku film w HDR10, bo nie-idealna czerń w przypadku OLED’a wygląda po prostu niekorzystnie.
(21017)