Home Testy Projektory BenQ TEST: BenQ W2000 Projektor Full HD DLP
TEST: BenQ W2000 Projektor Full HD DLP

TEST: BenQ W2000 Projektor Full HD DLP

39.97K
0

Instalacja projektora

Jak już wspomniałem we wstępie, funkcje regulacji obiektywu są przeważnie ograniczone w przypadku projektorów DLP. BenQ W2000 jest tego idealnym przykładem. Zapewnia on jedynie możliwość przesunięcia obrazu w pionie i to w bardzo wąskim zakresie wynoszącym 10% wysokości rzucanego obrazu. Kwestia wysokości instalacji projektora wymaga jednak szerszego omówienia, bowiem BenQ dosyć mocno namieszał w specyfikacji swojego produktu. Na stronie znajdziemy informację:

  • Przesunięcie projekcji 105% ± 2.5%
  • Przesunięcie obiektywu (Lens Shift) Pionowe (Vertical) : +10%

W klasycznym rozumieniu, jakie stosuje na przykład firma Sony, ta pierwsza informacja oznaczałaby, że dolna krawędź obrazu (górna jeśli projektor pracuje “do-góry-nogami”) przesunięta jest w pionie o dystans równy połowie wysokości obrazu. BenQ ma jednak swoją logikę, wedle której przesunięcie projekcji o 100% oznacza, że krawędź rozpoczyna się dokładnie na wysokości soczewki projektora. Tu jednak widzimy, że przesunięcie wynosi 105%. Czy zatem dodatkowe 5% to w rzeczywistości 2,5% całkowitej wysokości (skoro 100% to połowa wysokości ekranu)? Okazuje się, że… nie. Ta logika działa następująco: przesunięcie projekcji do 100% oznacza przesunięcie o połowę wysokości ekranu względem środka, zaś wszystkie “procenty” ponad 100% to dalsze przesunięcie ponad krawędź o dany procent obliczony z całkowitej wysokości obrazu.

Przekładając to na praktykę, gdy w naszej redakcji uzyskałem obraz 100″ (czyli mający 124cm wysokości), a projektor stał na szafeczce i znajdował się 46cm nad ziemią, to dolna krawędź obrazu mogła wypaść najniżej 53cm (46 + 5% z 124), a najwyżej 65cm (46 + 15% z 124) nad ziemią. Jak zatem widzimy optyka projektora wprowadza dosyć spore ograniczenia w instalacji, jeśli chcemy uzyskać optymalny efekt to:

  • urządzenie musi być wyśrodkowane względem ekranu
  • musi znajdować się nieznacznie powyżej lub poniżej krawędzi ekranu

W przeciwnym razie, by wcelować obrazem w ekran, konieczne będzie przekrzywienie projektora i obraz także skrzywi się w trapez. Producent przewidział bogate możliwości korekcji takiego zniekształcenia, więc suma summarum będzie możliwy i taki układ. Należy pamiętać jednak, że używanie korekcji trapezowej (tzw. keystone) zmniejsza rozdzielczość obrazu i powoduje rozmycie krawędzi, zatem starajmy dołożyć wszelkich starań by wcelować w ekran za pomocą doboru optymalnego wieszaka i funkcji lens shift.

Na poniższych symulacja dokładnie wyrysowałem możliwości regulacji soczewki:

vls.png hls.png

 

Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,15 – 1,50 (stosunek szerokości obrazu do odległości projektora od ekranu). Nadmienię jedynie, że ta informacja również jest przekręcona na stronie producenta (gdzie napisano stosunek przekątnej do odległości). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran, możemy umieścić projektor w odległości od 2,5 do 3,3 metra. Jak więc widzicie moi drodzy jest to projektor dosyć krótkiego rzutu. Do testów musiałem ustawić stolik, bowiem ze standardowej naszej odległości obraz nie mieścił się w ramach ekranu :) Pamiętajmy jednak, że im bliżej umieścimy projektor tym większą jasność będziemy w stanie uzyskać. W przypadku BenQ W2000 różnica ta wynosi około 18% jasności (tyle stracimy montując projektor w maksymalnej odległości).

Jak już wspomniałem, wszelkie ustawienia optyki dokonywane są ręcznie, a to oznacza brak funkcji pamięci ustawień soczewki. Innymi słowy nie ma możliwości wygodnego używania projektora z ekranem o kinowych proporcjach 2.39:1. Wymagałoby to użycia dodatkowej soczewki anamorficznej, co jest drogie i mało wygodne.

(39970)

4 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

18
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x