To najtańszy telewizor OLED w ofercie Philips. Test modelu OLED 706 z HDMI 2.1 4K120Hz i Ambilight
- System podświetlenia Ambilight – trójstronny
- Wygląd, budowa, porty i pilot
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu P5 AI Perfect Picture
- Kontrast i Czerń
- Jasność, praca w warunkach dziennych
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- Android TV – system multimedialny
- Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2, satelitarna, kablowa
- Jakość dźwięku
- Wyniki testu Philips OLED 706
- Podsumowanie i ocena
Odwzorowanie ruchu
Odświeżanie organicznej matrycy w telewizorze Philips OLED 706 wynosi 120Hz. Aby wykorzystać ten potencjał zastosowano trzy funkcje wspierające odwzorowanie ruchu: Perfect Natural Motion (PNM), Perfect Clear Motion, oraz Fast Motion Clarity. Dwie pierwsze funkcje odpowiadają za zwiększenie ilości klatek i mają rozgraniczone działanie. Pierwsza z nich odpowiada za płynność w materiałach filmowych (24p), które z natury nie są zbyt płynne (nawet w kinie widać charakterystyczne, filmowe, szarpanie). Przy użyciu funkcji Perfect Natural Motion możemy wpływać na stopień poprawy płynności, aż do uzyskania idealnej gładkości ruchu (tzw. efektu opery mydlanej). Perfect Clear Motion odpowiada za zwiększenie ilości klatek w sporcie i telewizji (50 fps), co przekłada się na mniejsze rozmycie ruchu. Uzyskanie jeszcze wyraźniejszego obrazu przy dynamicznych scenach możliwej jest dzięki funkcji Fast Motion Clarity, która dodatkowo wstawia czarną klatkę pomiędzy oryginalne i tym samym skraca przestój obrazu w miejscu – to nowość zaimplementowana dopiero w 2021 roku! Podobnie jak fakt, że dwie omówione funkcje mają teraz 10 stopniową podziałkę, dzięki której każdy ustawi odpowiedni dla siebie efekt.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Jak widzimy, stopień rozmycia obrazu wygląda typowo dla 120Hz matryc OLED. Generalnie jest to bardzo dobry stan i z pewnością TV można do sportu polecić. Szczególnie dzięki funkcji Fast Motion Clarity, która przenosi wyrazistość ruchu na poziom niespotykany jak do tej pory w telewizorach Philipsa!
Warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak testowany Philips! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
(56338)
Czy w trybie HDR gry na konsoli PS5 opcje “Perfect HDR” lepiej jest wyłączyć ?
Telewizor był ostatnio na promocji, więc może więcej osób skusiło się na ten model i chcę opisać w jakiś sposób włączyć VRR, gdyż jest to nieintuicyjne jak dobre intencje polityków.
Aby uruchomić tę opcję trzeba wyświetlać obraz z HDMI i wtedy nacisnąć przycisk na pilocie ‘+ options’, a następnie zmienić w opcjach HDMI tryb na ‘gra (optymalny)’.
Inaczej – wchodząc z głównego menu – opcja jest wyszarzona i żadna instrukcja nie podaje dlaczego.
Jako ciekawostkę dodam, że polska instrukcja jest całkowicie do zadka i w ogóle nie wspomina o tej opcji, natomiast angielska wspomina o VRR, choć włączenie opisuje błędnie.
Jak blisko jest testowany wyżej model 706 z modelem 705 – można założyć że są to te same matryce + procesor etc?
Bardzo mnie zastanawia recenzja pilota w tym artykule. Posiadam Philipsa 706 55′ od tygodnia ( dodatkowy TV do sypialni i pod PS5 ), pilot w tym modelu to beznadziejny kawał plastiku, z IrDA, jednym podświetlanym przyciskiem Ambililight, brakiem wybierania głosowego, dość głośnymi klawiszami… nie wiem gdzie ta skóra Muirhead, metalizowane wykończenie oraz podświetlane przyciski o których wspomniał autor 😉 Serio mając w salonie LG CX z pilotem Magic oraz doświadczenia z minimalistyczni z pilotami Samsunga z poprzednich Qledów ten od Philips wydaje mi się jakąś kpiną producenta
Dzięki za uwagę. To był błąd w tekście bo zdjęcie w teście przedstawia twojego pilota 😉 A opis był od modelu 806/856. Poprawiłem już.
Ciekawe czy nowszy pilot z opisu zadziała z tym modelem TV. Aż korci by spróbować bo ten z zestawu jest poprostu biedny
Pilot zadziała tylko nie wiem czy w 100%.Na YTjest film w j.ukraińskim porównujący 706i806.
Z tego co zrozumiałem działa przez Irda nie przez blueotooth.
Żeby działał przez blueotooth trzeba to zmienić w menu serwisowym.
Mozna też pobrac apke Remote Android TV zeby obsługiwać go głosowo
Czy ktoś już próbował sparowanie nowszego pilota z tym tv?
Będzie test pus9206 ?
Oczywiście brak wersji >70″
Czy można całkowicie wyłączyć upłynniacz ruchu? Czy jest jakis tryb fabryczny, w którym ten upłynniacz jest wyłączony?
Tak, można.
A gdzie urwa ta recenzja philips mini led pml9506 pytam sie? Tv po premierze juz chyba z dobry rok a u was dalej cisza, żadnego testu.
To już ci odpowiadam Rambo,możesz sam podskoczyć do sklepu MM i zobaczyc na własne oczy i stwierdzić czy warto,bo wg.mojej oceny w tym konkretnym przypadku jest mocno rozdmuchana reklamowo ta technologia.Wizualnie wielkie rozczarowanie poziomem czerni za te pieniądze i bardzo kiepski stosunek jakości obrazu do ceny 145zł za cal dla wersji75″ i 123zł za 65″ Miało być łał a jest lipa panie przynajmniej nie za ten kesz.
niestety ten problem dalej istnieje i na następny OLED już się nie zdecyduję, następny to już będzie QD-OLED-TV
Jaki problem ?
Lub EX OLED