Napłynęły dane sprzedaży Smart TV za rok 2018. Wynika z nich, że ponad 20% telewizorów używa systemu Samsung Tizen OS.
Według badań firmy Strategy Analytics w ubiegłym roku 157 milionów Smart TV trafiło do konsumentów. Liczba ta to 67% wszystkich sprzedanych telewizorów w 2018. Ponad 20% Smart TV należało do firmy Samsung (i korzystało z Tizen OS). Innymi alternatywami jeśli chodzi o systemy operacyjne na telewizorach są: Android TV, webOS, RokuOS oraz FireTV.
LG webOS znajduje się na 12% Smart TV, Android TV natomiast musi zadowolić się 10% udziałem rynku. RokuOS – dzięki Stanom Zjednoczonym – znajduje się na co 25 sprzedanym telewizorze. Jeśli chodzi o sam rynek amerykański, to tam Roku jest niezwykle popularne i spotykane prawie na 25% odbiorników. Globalnie w kolejności jest Firefox OS (znajdziemy go m.in. w telewizorach Panasonic), z 2% udziałem.
Warto zaznaczyć, że zestawienie Strategy Analytics mierzy sprzedaż, a nie faktyczne użycie możliwości danej platformy Smart TV. Część konsumentów korzysta z zewnętrznych urządzeń, jak przystawki Apple TV, tunery STB czy konsole. Trudno więc jest obiektywnie zmierzyć, z którego interfejsu korzystający nabywcy telewizorów do konsumpcji mediów.
David Mercer, analityk Strategy Analytics, zaobserwował, że rynek Smart TV ulega wreszcie ujednoliceniu po tym jak zachodziła w nim ogromna fragmentacja w latach poprzednich.
Strategy Analytics zauważa także odrębne strategie firm LG, Samsung i Panasonic, które skupiają się na ich własnych rozwiązaniach podczas gdy Amazon, Google i Roku pragną przekonać twórców telewizorów aby preinstalować ich oprogramowanie w telewizorach. Apple natomiast udostępnia tvOS wyłącznie na Apple TV, a wkrótce uruchomi własną platformę VOD na różnych systemach Smart TV pod koniec tego roku. Czas zweryfikuje, co okaże się najlepszą taktyką, ale intensywna konkurencja może dostarczyć wielu korzyści nam, odbiorcom.
Źródło: Strategy Analytics
(1986)