Sony ZD9 (KD-65ZD9) Test – flagowy telewizor Ultra HD z Direct LED i 4K HDR

Sony ZD9 (KD-65ZD9) Test – flagowy telewizor Ultra HD z Direct LED i 4K HDR

Sony ZD9 (KD-65ZD9) Test – flagowy telewizor Ultra HD z Direct LED i 4K HDR

49.09K
0

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,9 maksymalna 3,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,8 maksymalna 4,2
Średnia deltaE palety szarości 3,0 maksymalna 4,4

Wyświetlacz zaprezentował wysoki poziom reprodukcji barw, w ustawieniach fabrycznych, co jest charakterystyczne dla telewizorów Sony. Firma ta, poza produktami domowymi, posiada także segment urządzeń do profesjonalnego wideo, przez co przywiązuje wagę do oddania kolorów na swoich telewizorach. Oczywiście nie udało się wykonać tego bezbłędnie, ponieważ zawsze zachodzą różnice pomiędzy egzemplarzami tych samych wyświetlaczy, w czym może pomóc dopiero profesjonalna kalibracja. Myślę, że zakup ZD9 i zrezygnowanie z takiej usługi byłby grzechem, bo czym można uzasadnić niechęć do wyciągnięcia maksimum z telewizora? Tak czy inaczej, w trybie “Kino Pro” obraz dosyć dobrze naśladował swoją studyjną formę, z tym, że gamma była trochę za wysoka, przez co gorzej było widać detale w czerniach, a odcień bieli zbaczał nieznacznie w stronę błękitu i zmniejszał nasycenie żółci i czerwieni. Widać to dobrze w poniższej galerii przekłamań.

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

Profesjonalna kalibracja Sony ZD9

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,0 maksymalna 1,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,6 maksymalna 1,2
Średnia deltaE palety szarości 0,4 maksymalna 0,9

Na powyższych diagramach widać, że po kalibracji punkty trafiają dokładnie tam gdzie powinny, a co za tym idzie nie występuję różnica pomiędzy tonacją Sony ZD9, a tonacją monitora w studio filmowym. To bardzo dobra informacja, że telewizor jest w stanie oddać obraz tak jak chciał reżyser. Widać to dobrze także w galerii przekłamań. Wariant “po” nie różni się prawie od referencji. Jeśli miałbym opisać zalety kalibracji tego modelu subiektywnie, to przede wszystkim lepsza widoczność detali w czerniach i bardziej neutralny odcień obrazu. Także większa soczystość barw zielonych i czerwonych.

sony_zd9_5
Kalibracja ZD9 przebiegła, jak zawsze, przy użyciu najlepszych urządzeń – Jeti Specbos 1211, oraz Klein K-10A.
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 

(49085)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x