Sony XE93 TEST (KD-55XE9305) najwyższy model LED LCD 4K HDR od Sony z Dolby Vision
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Wyniki jasności HDR na XE93 są wręcz… spektakularne! Są to najwyższe wartości jakie zanotowaliśmy na telewizorze z podświetleniem krawędziowym i w ścisłej czołówce najlepszych telewizorów do HDR (takich jak Panasonic DX900, czy Sony ZD9). Testowany wyświetlacz uzyskuje zatem średnią wartość na poziomie aż 1 100 nitów! Widać to, oj widać i to bardzo mocno. Sceny z HDR dosłownie wylewają się z ekranu i urzekają. Rzadko kiedy można oglądać tak dobry efekt!
Żeby nie było jednak w samych superlatywach, to przyznać trzeba, że miejscami XE93 nie jest aż tak jasny jak procedura by sugerowała. W bezpośredniej konfrontacji z telewizorem OLED było kilka scen, gdzie ten drugi zapewniał jaśniejsze efekty. Taka już natura ekranów bez podświetlenia direct. Oferują one dużo, ale nie przez cały czas. Nie można więc powiedzieć, że XE93 może równać się z ZD9 pod kątem efektu HDR (ale to przecież nie te same półki cenowe!). Warto jednak podkreślić, że nawet w momentach, gdy łapał on “czkawkę”, to nadal jasność była wysoka, a efekt wyraźny. Coś pięknego.
Tym razem na testy poszedł film “Billy Lynn’s Long Halftime Walk”, czyli pierwszy materiał zrealizowany w Ultra HD (z HDR) w 60 klatkach (HFR). Nie widziałem dotąd tak rzeczywistego przekazu treści z ekranu. W żadnym z momentów nie zaobserwowałem też negatywnych zjawisk takich jak pulsowanie jasności, czy przygasanie obrazu. Telewizor był w stanie utrzymać maksymalną jasność przez wystarczający okres czasu. Na niższych modelach niektórych producentów bywa to problematyczne.