Sony XD93 (KD-65XD9305) Test – UHD 4K, Triluminos, HDR

Sony XD93 (KD-65XD9305) Test – UHD 4K, Triluminos, HDR

Sony XD93 (KD-65XD9305) Test – UHD 4K, Triluminos, HDR

25.59K
0

Obsługa UltraHD / 4K

Sony XD93 zapewnia świetne wsparcie dla treści Ultra HD. Można ją dostarczyć z nośników USB, wbudowanych tunerów, jak i przez złącze HDMI. W tym ostatnim przypadku musimy jednak włączyć ustawienie, o trochę enigmatycznej nazwie “ulepszony format”. Znajduje się ono w menu złącz zewnętrznych:

 menu7.jpg

Serwisy streamingowe takie jak youtube, czy Netflix oczywiście pracują też w 4K:

 XD93_22.jpg

Cecha Wynik
Certyfikat Ultra HD Premium NIE
Pokrycie szerokiej palety barw DCI / Rec 2020 95% / 71%
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 TAK
Wsparcie dla Dolby Vision NIE
Poprawne odtwarzanie testowego kanału SAT UHD TAK
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC TAK
Obsługa YouTube/Netflix w 4K TAK
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK – wszystkie złącza
Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerów TAK

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Jej dokładny opis znajduje się w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2 580 cd/m2
hdr2 Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność 720 cd/m2
hdr3 Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie 960 cd/m2
hdr4 Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR 530 cd/m2
hdr5.jpg Plansza “L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance 1 060 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Odwzorowanie treści HDR na XD93 jest zdecydowanie ponadprzeciętne. System Slim Backlight Drive osiąga nawet 1060cd/m2 na syntetycznej planszy L20. Stawia to poważne pytanie dlaczego wyświetlacz nie otrzymał certyfikatu UHD Premium od UHD Alliance, wszak wymagania spełnia, zarówno od strony HDR, jak i od strony pokrycia palety kolorów. Jest to dosyć dziwne, tym bardziej, że Sony jest przecież członkiem tego konsorcjum.

Sprawność w filmach nie jest utrzymana na stałym poziomie – zależy od sceny. W momencie, gdy telewizor musi wygenerować dużo światła w scenie, nie jest w stanie uzyskać maksymalnej sprawności nawet na wycinkach ekranu. W momencie, gdy większość ekranu jest ciemna, nie ma z tym problemu i tak w scenie z kominkiem mamy prawie 1000cd/m2. Robi wrażenie! Płomienie czy to w Chappie, czy w Smerfach na Ultra HD Blu-ray, robią naprawdę ogromny efekt. W żadnej ze scen jasność nie spadła także poniżej rozsądnego progu 500cd/m2. Mamy więc dobry wynik, pozwalający zasmakować HDRu.

 XD93_9.jpg

 Telewizor da się jednak “zmęczyć” żądając bardzo wysokiej jasności przez dłuższy okres czasu (np. wyświetlając planszę testową przez około minutę). Po paru kolenych minutach sytuacja wraca do normy i XD93 jest w stanie znowu pokazać swoje prawdziwe maksimum. Podobnie działają np. telewizory Samsunga, aczkolwiek tam “zmęczenie” i “regeneracja” następuje dużo szybciej. W filmach dawało to czasami efekt pulsowania ekranu. W XD93 nie dopatrzyłem się takiego mankamentu. Nie udało mi się też zmęczyć telewizora podczas oglądania (nie używając do tego plansz testowych). To bardzo dobra informacja.

Odwzorowanie szerokiej palety barw

wb_uhd_c.png gamut_uhd_c.jpg

Sony XD93 pozwala przeprowadzić pełną kalibracją do UHD (Rec2020/ST2084), bowiem posiada dedykowany tryb obrazu, gdzie można zapisać ustawienia. Po skalibrowaniu udało się osiągnąć niemalże najlepsze, do tej pory, odwzorowanie kolorów w Ultra HD. Telewizor świetnie reprodukował barwy z palety DCI, zakodowane w kontenerze Rec2020. Jedynie zielenie pozostały nieco nienasycone, ale niedużo. W fabrycznych ustawieniach było jednak kilka mankamentów, przede wszystkim odcienie trochę za szybko wychodziły z czerni (coś w stylu zbyt niskiej gammy), a także nasycenia barw były trochę za niskie. Biel cechowała się zielonkawo ciepłym odcieniem. Pomiary po kalibracji widzicie powyżej. Fabrycznie zaś wyglądało to tak:

 wb_uhd_f.png

 Podsumowując, XD93 rewelacyjnie odwzorowuje szeroką paletę barw. Szczególnie po kalibracji UHD.

(25589)

5 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

191
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x