Sony XD93 (KD-65XD9305) Test – UHD 4K, Triluminos, HDR

Sony XD93 (KD-65XD9305) Test – UHD 4K, Triluminos, HDR

Sony XD93 (KD-65XD9305) Test – UHD 4K, Triluminos, HDR

25.59K
0

Matryca, zalecane ustawienia

W telewizorze zastosowano 120Hz panel typu VA. Wnioskując po strukturze subpikseli, producentem jest najprawdopodobniej AU Optronics.

 XD93_panel.jpg

 Telewizor chwali się także systemem poszerzającym paletę barw – Triluminos. W przypadku XD93, jego działanie oparte jest o diody pokryte specjalnym luminoforem, zwanym PFS. Rozwiązanie takie można spotkać w tym roku także u Panasonic’a, oraz LG.

 

xd93_spd.jpg

Zalecane ustawienia

Telewizory Sony w 2016 roku kontynuują układ menu, który poznaliśmy już obcując z ubiegłorocznymi modelami. Dostęp do głównych ustawień jest prosty. Wystarczy wcisnąć na pilocie klawisz [Action Menu], a następnie wejść w [Obraz]. Fabrycznie definiowanych ustawień jest kilkanaście, jednak nie będę ich tutaj wymieniał, ponieważ zarówno mnie jak i czytelników powinno interesować wyłącznie jedno ustawienie w którym telewizor najwierniej naśladuje monitor studyjny. Jest nim tryb “Kino Pro”.
menu2.jpg
Wybranie omawianego powyżej trybu jest właściwie wszystkim co użytkownik powinien zrobić by uzyskać najlepszą jakość obrazu dostępną domowymi metodami (tj. bez profesjonalnej kalibracji). By zaś ustawić odpowiednią jasność dla danych warunków otoczenia należy użyć suwaka “Jasność” w tym samym menu. Rada ta brzmi może jak coś oczywistego, jednak wcale tak nie jest. Praktycznie we wszystkich innych telewizorach (włącznie z modelami Sony 2014) faktyczną jasność ekranu ustawia się suwakami oznaczonymi jako “Podświetlenie” lub “Backlight”, zaś umieszczany tam suwak “Jasność” reguluje coś całkowicie innego – jasność, ale czerni, nie całego obrazu. Sony jest obecnie drugim (zaraz po Philipsie) producentem, który postanowił zrobić porządek w nazewnictwie funkcji. Wracając więc do meritum – do rozjaśniania i ściemniania telewizora używamy głównego suwaka “Jasność”. Możemy także użyć czujnika światła by czynność wykonywała się automatycznie.
Producent zapewnił także jawne wsparcie dla Ultra HD/HDR w formie osobnego trybu do oglądania tego typu treści. Bardzo eleganckie rozwiązanie. Po przyjęciu metadanych, przez złącze HDMI, telewizor automatycznie przełącza się w ten tryb:
menu6.jpg

Kalibracja, reprodukcja kolorów – SD i Full HD

Fabrycznie

wb_f.png gamut_f.jpg
Średnia deltaE barw standardowych 2,6 maksymalna 5,4
Średnia deltaE barw ze wzornika2,9maksymalna6,3
Średnia deltaE palety szarości3,5maksymalna6,3
Przy całkowicie fabrycznych ustawieniach trybu “Kino Pro” jedyne co da się zapisać na minus to umiarkowane ocieplenie bieli. W konsekwencji obraz nabiera nieco żółtawych odcieni. Na tym kończą się jednak błędy odwzorowania barw. Chwali się natomiast gamma, oscylująca w okolicach wartości 2.35. Sony jest jednym z nielicznych producentów, którzy tworzą predefiniowane ustawienia z dedykacją do nocnych seansów filmowych. Zobaczmy jak wygląda to w galerii przekłamań obrazu:

Po kalibracji

wb_c.png gamut_c.jpg
Średnia deltaE barw standardowych 0,9 maksymalna 2,3
Średnia deltaE barw ze wzornika1,0maksymalna2,1
Średnia deltaE palety szarości0,4maksymalna0,1

Możliwości kalibracyjne telewizorów Sony powiększyły się w ubiegłym roku. W tym nie wprowadzono żadnej zmiany. Wystarczają one, by z profesjonalnym podejściem uzyskać niemalże referencyjną reprodukcję barw. Po usunięciu ciepłego odcienia bieli, oraz dopracowaniu gammy obraz wyglądał dokładnie tak jak chciał reżyser.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 

(25589)

5 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

191
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x