Sony ujawnia nowe projektory do kina domowego! Trzy modele 4K z zaawansowanym procesorem X1. Co wiemy?
Firma Sony zaprezentowała dziś światu swoje nowe projektory klasy premium do kina domowego na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej dla dziennikarzy z całego świata. Mieliśmy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu, które co roku odbywa się w Berlinie jednak tym razem, ze zrozumiałych względów, przeprowadzono w formie cyfrowej. Nowe produkty na najbliższy rok to flagowy laserowy model VPL-GTZ380 i dwa pozycjonowane niżej – laserowy VPL-VW790ES i lampowy VPL-VW590ES, które wyposażono w nowy procesor X1, wykorzystujący technologię znaną do tej pory z telewizorów Bravia. Pozwoliło to znacznie polepszyć jakość HDR w nowych produktach.
Sony VPL-GTZ380: nowy flagowy projektor premium do kina domowego
Sony wyposażyło swój nowy flagowy model we wszystko, co najlepsze. W procesie tworzenia koncepcji tego produktu nie było żadnych kompromisów – VPL-GTZ380 opiera się na dużej jasności, dużej rozdzielczości, dużym kontraście i szerokiej przestrzeni barwowej. Zastosowano w nim natywny panel SXRD 4K, który według Sony produkuje osiem razy lepszy kontrast w porównaniu z technologią DLP. Jest w tym wiele racji, jak możecie wiedzieć z naszych testów. Przyjrzyjmy się kluczowej specyfikacji nowego topowego modelu:
- Technologia: SXRD
- Źródło światła: laser
- Rozdzielczość: 4K (4096 × 2160 pikseli)
- Jasność: 10 000 lumenów
- Kontrast: 16000:1
- Pokrycie przestrzeni barwowej DCI-P3: 100%
- Procesor: X1 Ultimate for Projector
Sony podkreśla obecność w projektorze dedykowanego lasera czerwonego, który zwiększa możliwości całego modułu. Głównie chodzi tu o pokrycie palety barw, które określone jest jako 100% P3 i to bez dodatkowego filtra. Firma głośno mówi też po raz kolejny o przewadze panelu SXRD nad DLP, uwypuklając na przykładzie projektora VPL-GTZ380 nie tylko lepszy kontrast (16000:1 kontra 2000:1), ale też znacznie mniejsze rozmiary (aż o 75%). Mniejszy rozmiar przekłada się na mniejsze odstępy między pikselami.
VPL-GTZ380 to też łatwa instalacja i konserwacja. Składają się na to następujące czynniki: cichy układ chłodzenia cieczą, szczelnie zamknięta optyka, zapewniająca odporność na kurz, kompaktowa obudowa, swoboda instalacji w 360 stopniach. Tegoroczny flagowiec otrzymał też dwa zupełnie nowe obiektywy:
- Obiektyw bliskiego rzutu VPLL Z8008:
- Stosunek odległości do wielkości obrazu: 0,8-1,02
- F/2,9
- Przekątna ekranu od 60” do 1200”
- Przesunięcie w pionie +/- 50%, przesunięcie w poziomie +/- 18%
- Standardowy obiektyw VPLL Z8014
- Stosunek odległości do wielkości obrazu: 1,4-2,73
- F/2,9 (szeroki) – F/3,2 (tele)
- Przekątna ekranu od 60” do 600”
- Przesunięcie w pionie +/- 80%, przesunięcie w poziomie +/- 31%
Sony VPL-GTZ380 wyceniono na 79 990 euro i jest już dostępny do zamówienia. Wysyłki do klientów mają rozpocząć się w styczniu 2021.
Kluczowe funkcje procesora X1 Ultimate for Projector w projektorze VPL-GTZ380
Jedną z najważniejszych nowości w nowym modelu projektora do kina domowego Sony VPL-GTZ380 jest implementacja procesora X1 Ultimate for Projector. Wykorzystuje on cenioną technologię BRAVIA TV i optymalizuje ją pod kątem projekcji obrazu. Niezwykłe możliwości mechanizmu wideo, pozwalają na imponujące przetwarzanie danych i udoskonalanie obrazu w czasie rzeczywistym w odniesieniu do każdego pojedynczego obiektu na ekranie. W efekcie otrzymujemy rzeczywisty obraz HDR z realistycznymi teksturami, barwami i kontrastem.
Dostępne w VPL-GTZ380 funkcje procesora X1:
- Object based HDR Remaster – technologia ta produkuje naturalny i realistyczny obraz w jakości zbliżonej do 4K HDR. Kolor poszczególnych obiektów jest analizowany, a kontrast dostosowywany z użyciem różnych ustawień w każdej części obrazu
- Object based Super Resolution – technologia ta identyfikuje każdy obiekt i stosuje ustawienia „Super Resolution” w odniesieniu do każdego z osobna. Następuje poprawa barw i kontrastu poszczególnych małych obiektów
- Dual Database Processing – funkcja ta redukuje szumy, usprawnia uscalling i zapewnia więcej detali. Baza danych redukcji szumów poprawia jakość obrazu. Baza danych upscalingu zwiększa czytelność. Obie bazy danych współpracują ze sobą w czasie rzeczywistym, aby poprawić każdy piksel niezależnie od źródła obrazu
Sony VPL-VW790ES: projektor laserowy klasy premium do kina domowego
- Technologia: SXRD
- Źródło światła: laser
- Rozdzielczość: 4K (4096 × 2160 pikseli)
- Jasność: 2000 lumenów
- Kontrast: ∞:1 (podwójny mechanizm kontrastu)
- Pokrycie przestrzeni barwowej DCI-P3: 100%
- Procesor: X1 for Projector
Sony VPL-VW790ES wyceniono na 11 990 euro i jest już dostępny do zamówienia.
Sony VPL-VW590ES: projektor laserowy klasy premium do kina domowego
- Technologia: SXRD
- Źródło światła: lampa
- Rozdzielczość: 4K (4096 × 2160 pikseli)
- Jasność: 1800 lumenów
- Kontrast: 3 500 00:1 (zaawansowana przesłona)
- Pokrycie przestrzeni barwowej DCI-P3: 100%
- Procesor: X1 for Projector
Sony VPL-VW590ES wyceniono na 6 990 euro i jest już dostępny do zamówienia.
Kluczowe funkcje procesora X1 for Projector w projektorach VPL-VW790ES i VPL-VW590ES
W projektorach VW790ES i VW590ES procesor X1 for Projector łączy w sobie innowacyjne technologie, pozwalające na bardzo precyzyjną analizę klatek, dzięki czemu możliwe staje się korzystanie z takich funkcji jak Dynamic HDR Enhancer i Super Resolution.
Dostępne w VW790ES i VW590ES funkcje procesora X1:
- Digital Focus Optimizer – obraz jest rozmyty (zwłaszcza w rogach ekranu), nawet gdy używamy wysokiej jakości obiektywu. Digital Focus Optimizer z wyprzedzeniem kompensuje rozmycie optyczne obiektywu, a następnie wyświetla optymalnie skorygowany obraz, dzięki czemu ostrość jest lepsza niż kiedykolwiek wcześniej
- Technologia Super Resolution Reality Creation – ta technologia analizuje obraz na poziomie pojedynczych pikseli. Stosuje zaawansowane algorytmy dopasowania wzorców, które stworzono na potrzeby produkcji filmów, aby podnosić ostrość obrazu bez zwiększania cyfrowego szumu. Technologia podnosi ponadto jakość filmów z płyt HD Blu-ray Disc i DVD do poziomu zbliżonego do materiałów 4K. W przypadku modeli VW790ES i VW590ES, dzięki zastosowaniu procesora X1 for Projector, wpływ na duże częstotliwości (np. ekspresję włosów, delikatne tekstury) uległ zwiększeniu.
- Dynamic HDR Enhancer – funkcja ta zapewnia najlepszy kontrast poprzez przetwarzanie zawartości HDR klatka po klatce. Jeszcze bardziej poprawia kontrast poprzez połączenie pracy lasera i przesłony, dzięki czemu jasne fragmenty są jeszcze jaśniejsze, a ciemne jeszcze ciemniejsze, co pozwala uzyskać doskonałą jakość obrazu 4K HDR. Jest to realizowane poprzez szczegółową analizę sygnału HDR oraz technologię precyzyjnego przyciemniania i wydajnego przetwarzania sygnału HDR przez procesor X1. Nawet analiza sygnału poszczególnych klatek za pomocą funkcji Dynamic HDR Enhancer jest bardziej szczegółowa. Nowy model jest w stanie bardziej szczegółowo analizować informacje o jasności na ekranie
Webinar z udziałem Sony Professional i ekspertów z HDTVPolska
Już 15 września o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie w warszawskim oddziale firmy Nautilus, w którym udział wezmą eksperci z HDTVPolska. Przedstawimy Wam dokładnie nowe produkty Sony oraz odpowiemy na wszystkie pytania z zakresu projektorów oraz ich instalacji. Mieliście pytania, których baliście się zadać albo nie znaliście na nie odpowiedzi? To będzie idealny moment!
Zgłoszenia na webinar online prosimy przesyłać mejlowo na adres: sony(małpa)hdtvpolska.com
Ilość miejsc ograniczona!
Dni otwarte w Warszawie oraz Krakowie!
Źródło: informacje prasowe
Przeczytaj więcej na temat produktów firmy Sony:
- 48-calowy telewizor Sony OLED A9 już w sprzedaży w Media Expert! Na ile go wyceniono?
- Sony zapowiada nowe bezprzewodowe zestawy audio z systemami wielokierunkowego dźwięku i oświetlenia
- Sony XH90 | TEST | Według Sony, to telewizor idealny do PlayStation 5. Sprawdzamy!
- Sprawdziliśmy szczegółowo flagowy telewizor 4K HDR od Sony na 2020 rok | TEST | Jaki jest nowy model XH95?
- Telewizor Sony ZH8 | TEST | Japońska firma w wielkiej formie! Topowy ekran Sony 8K na 2020 rok z HDMI 2.1
- Sony KD-75XG9505 | TEST | Bravia 2019 LCD z podświetleniem Direct LED
- Zobaczyć 4000 nitów HDR | WIDEO-TEST | Sony ZG9 8K
- Telewizor z przyszłości: Sony ZG9 8K HDR | TEST |
- Sony Xperia 1 | TEST | Pierwszy smartfon 4K 21:9 OLED HDR
- Sony Soundbar HT-S350 | TEST | Listwa głośnikowa za 899zł