Sony ogłasza ceny i dostępność telewizorów OLED 4K HDR BRAVIA™ A1
Firma Sony podała terminy wprowadzenia na rynek europejski telewizorów OLED 4K HDR z linii BRAVIA A1, a w wybranych krajach rozpoczęto już także przyjmowanie zamówień na nowe modele. Telewizory OLED BRAVIA A1 w niepowtarzalny sposób łączą wysoką jakość obrazu na ekranie OLED, optymalizowaną dodatkowo przez procesor Sony 4K HDR Processor X1 Extreme™, z pierwszym na świecie systemem dźwięku Acoustic Surface™ oraz awangardową stylistyką bez podstawy. Matryca OLED wykorzystana w serii A1 zawiera ponad 8 milionów samorzutnie świecących pikseli. Niezrównana czerń, bogata i wierna kolorystyka, żywy kontrast, niezamazany obraz i szeroki kąt widzenia owocują znacznie bogatszymi doznaniami wizualnymi. Ekskluzywny obraz 4K HDR to również zasługa układu 4K HDR Processor X1 Extreme, który rozszerza możliwości matrycy OLED.
Firma Sony stworzyła pierwszy na świecie telewizor OLED: w 2007 roku wprowadziła na rynek 11‑calowy model XEL-1, będący wówczas wybitnym osiągnięciem techniki. Później technologia OLED znalazła zastosowanie w nagradzanym sprzęcie Sony do profesjonalnej produkcji telewizyjnej, studyjnej i wideo, wykorzystywanym podczas montażu, kontroli materiału dnia zdjęciowego, tworzenia grafiki i efektów specjalnych, a także w zastosowaniach studyjnych i produkcji kinowej. Profesjonalne monitory studyjne OLED Sony otrzymały prestiżowe nagrody: Scientific and Engineering Award oraz Technical Emmy Award w kategorii „Wybitna innowacja w rozwoju inżynierii”.
— Od czasu pierwszej prezentacji na styczniowych targach CES telewizory OLED BRAVIA A1 spotykają się z niezwykle pozytywnym odbiorem oraz pochwałami innowacyjnego połączenia najlepszej jakości obrazu i pomysłowej konstrukcji audio Acoustic Surface — mówi Motoi Kawamura, dyrektor ds. marketingu i planowania produktu TV w Sony Europe. — Bardzo cieszymy się, że w maju telewizory OLED BRAVIA A1 trafią do nabywców z Europy.
Pierwsza praktyczna realizacja technologii dźwięku Acoustic Surface
Panele OLED nie wymagają podświetlenia. Konstruktorzy Sony wykorzystali tę cechę do stworzenia technologii audio Acoustic Surface™, emitującej mocny, bogaty dźwięk o wysokiej jakości wprost z ekranu. Powstające w ten sposób połączenie obrazu z dźwiękiem jest nie do uzyskania w zwykłych telewizorach. Dźwięk z typowych telewizorów LED dobiega z dołu i z boków, natomiast w przypadku serii A1 obraz i dźwięk tworzą jedność. Dialogi słychać dokładnie z miejsca, w którym na ekranie stoją rozmawiające postaci, z ekranu dobiegają też odgłosy eksplozji. Technologia Acoustic Surface wytwarza ponadto rozległe pole dźwiękowe zsynchronizowane z obrazem, nawet jeśli widz patrzy na ekran z boku. W połączeniu z bardzo szerokim kątem widzenia paneli OLED oznacza to niezrównane wrażenia wizualne i słuchowe bez względu na położenie widza względem telewizora z serii A1.
Unikatowa konstrukcja bez widocznej podstawy
Technologia Acoustic Surface pozwoliła także wyeliminować konwencjonalne głośniki, rozmieszczone zazwyczaj po bokach i na spodzie telewizora. Zaowocowało to nowoczesnym wzornictwem serii A1: sylwetką bez widocznej podstawy i głośników oraz bez żadnych elementów odrywających uwagę od obrazu. „Sztalugowa” podstawa skrywa subwoofer o dużej mocy oraz system chowania przewodów. W przypadku montażu ściennego podstawę tę można złożyć na płasko.
Niezrównany kontrast i wyrazistość
Nowe telewizory OLED 4K HDR BRAVIA A1 obsługują materiały HDR (High Dynamic Range), odznaczające się wyjątkowym kontrastem i bogatą, znakomitą kolorystyką. Do zwiększenia wierności barw, kontrastu oraz wyrazistości obrazu przyczynia się procesor Sony 4K HDR Processor X1 Extreme. Podczas oglądania coraz popularniejszych materiałów HDR zapewnia on również obsługę standardów HDR10, HLG[1] i Dolby Vision™. Duża moc procesora 4K HDR X1 Extreme pozwala ponadto przetwarzać materiały o jakości niższej niż HDR, w wyniku czego ich jakość zbliża się do 4K HDR. Technologia Object-based HDR remaster umożliwia wykrywanie, analizowanie i optymalizację poszczególnych obiektów na obrazie w celu wprowadzenia korekt w ogólnym kontraście. Niepowtarzalne technologie Sony zapewniają lepsze wrażenia przy oglądaniu obrazu HDR, na które składa się większa wyrazistość, rozszerzony zakres barw i pełniejszy kontrast. Technologia TRILUMINOS™ Display odwzorowuje kolory z pełniejszej palety, Super Bit Mapping™ 4K HDR tworzy subtelny, naturalny obraz bez kolorowych pasów, a Dual database processing zapobiega pojawianiu się zakłóceń na ekranie i zwiększa wyrazistość obrazu. Nad zapewnieniem płynnej, naturalnej reprodukcji ruchu czuwa technologia Motionflow™. Wszystkie te rozwiązania techniczne Sony współtworzą większy realizm obrazu z subtelnymi odcieniami i głębokimi kolorami i zapewniają imponujące poziomy jasności oraz czerni.
Platforma Android™ TV
Platforma Android™ TV w telewizorach OLED 4K HDR BRAVIA A1 jest przepustką do filmów, programów telewizyjnych i tysięcy aplikacji. Dzięki niej można z łatwością oglądać tradycyjną telewizję i programy z oferty operatorów kablowych, pobierać materiały rozrywkowe i używać telewizora do gier. Miłośnicy telewizji mają dostęp do najnowszych hitów oraz ponadczasowych filmów z repertuaru serwisów Google Play™, Netflix, Amazon Video, YouTube i innych.
Telewizory OLED 4K HDR BRAVIA A1: modele i szacunkowe estymacje cen*
- KD-65A1, klasa 65″ (przekątna 64,5″), szacunkowa cena – ok. 25 000 zł
- KD-55A1, klasa 55″ (przekątna 54,6″), szacunkowa cena – ok. 15 000 zł
Telewizory te można już zamawiać u wybranych autoryzowanych dealerów w Europie, a ich dostawy do sklepów rozpoczną się na początku maja 2017 r.
Pełny fachowy test najnowszego telewizora OLED 4K HDR BRAVIA A1 znajduje się tutaj
[1] Obsługa tego standardu zostanie dodana przed końcem roku poprzez aktualizację wewnętrznego oprogramowania.
* Ceny mogą różnić się w zależności od dystrybutora. O dokładnych cenach produktu decydują kierownicy sklepów w sieciach sprzedaży.
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.