Samsung zaprezentował telewizor bez wad? Przełomowy MicroLED do kina domowego! Jego ekran wyświetla obraz z… milionem milionów milionów kolorów!
W 2021 roku technologia MicroLED wreszcie odnajdzie się w środowisku domowym! Firma Samsung zaprezentowała pierwszy telewizor konsumencki w wariantach 99″ i 110″, wyposażony w 24 miliony samoemisyjnych diod LED. Oto wszystko, co o nim wiemy.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Jako pierwsi w Polsce poznaliśmy nowe telewizory Neo QLED MiniLED 2021! To będzie rok nowych technologii obrazu – zdradzamy pierwsze szczegóły!
Pierwszy telewizor Samsung MicroLED – zapierająca dech jakość obrazu i znakomity design
Na takie wiadomości czekaliśmy długo, bo przecież o “ujarzmieniu” górującej nad pokrewnymi technikami wyświetlania obrazu technologii MicroLED mówiło się od wielu lat. Samsung przez długi czas zachwycał świat ekranem The Wall i proponował rozwiązania MicroLED wyłącznie klientom z rynku profesjonalnego. Dotąd były to przede wszystkim skrajnie drogie rozwiązania, ale wygląda na to, że wreszcie widać światełko w tunelu. Podczas dzisiejszej konferencji “First Look” w ramach wirtualnych targów CES 2021, producent zdradził nieco więcej na temat ujawnionego w grudniu modelu.
W nowej linii Samsung MicroLED – obecnie dostępnej z ekranami o przekątnych 110” i 99”, a do końca roku także w mniejszych rozmiarach np. 88 – zastosowano diody, których rozmiar opisywany jest w mikrometrach, aby wyeliminować podświetlenie i filtry kolorów używane w urządzeniach konwencjonalnych. Niezwykle realistyczne barwy i wysoka jasność to zasługa 24 milionów samoemisyjnych, indywidualnie sterowanych diod LED. A konstrukcja Monolith Design, dzięki której ekran zajmuje ponad 99% powierzchni przodu urządzenia, sprawia, że nic nie odwraca uwagi widza od zapierającej dech jakości obrazu.
Wielkim wyróżnikiem telewizora MicroLED od Samsunga jest ogromna, wręcz niewyobrażalna liczba kolorów, które generuje obraz. Mowa tu o przetwarzaniu 20-bitowym, czyli niesłychanym dotąd w telewizorach zjawisku. Ile to dokładnie barw? Wedle wyliczeń matematycznych mamy tu do czynienia z liczbą 1 z aż 18 zerami, czyli… milionem milionów milionów.
By w pełni wykorzystać potencjał ogromnego ekranu nowej linii MicroLED, Samsung wprowadził i zoptymalizował szereg rozwiązań znanych z telewizorów Smart TV. Teraz widzowie mogą m.in. skorzystać z opcji 4Vue (Quad View), która pozwala na jednym ekranie wygodne oglądać treści pochodzące nawet z czterech różnych źródeł. W ten sposób kibice mogą podłączyć liczne urządzenia zewnętrzne, by śledzić równocześnie kilka rozgrywających się w tym samym czasie meczów, entuzjaści gamingu mogą z kolei oglądać w streamingu przewodnik po grze, jednocześnie w nią grając. A wszystko to w świetnej jakości i dużym rozmiarze.
W nowej linii MicroLED wrażenia audio są tak samo wciągające jak efekty wizualne. Za sprawą wbudowanego systemu Majestic Sound oszałamiający, 5.1-kanałowy dźwięk nie wymaga zewnętrznego głośnika, by przekształcić każde pomieszczenie w luksusowe domowe kino.
Wprowadzenie pierwszego konsumenckiego telewizora MicroLED w pierwszym kwartale 2021 roku nie oznacza oczywiście, że nagle stanie się on przystępny cenowo. Pierwszy “domowy” model i wielkości 110″ na pewno wart będzie pokaźną kwotę – mowa o nawet 156 000 $ (577 000 zł); co jednak ważne, ma być swobodnie dostępny dla typowego użytkownika na całym świecie. Nie będzie też konieczne składanie go w całość z pojedynczych modułów, ponieważ ma docierać do użytkownika w kompletnej formie. Patrząc jednak na ceny telewizorów 98″ i większych, to cena wydaje się adekwatna do wielkości i jakości. Można też jednak liczyć, że np. model 88″ wystartuje w dużo przystępniejszej cenie.
Szczytowa jasność HDR ekranu ma wynieść aż 2000 nitów. Samsung znalazł też sposób na zamknięcie go w metalowej ramie, która w żaden sposób nie ingeruje w wyświetlany obraz. Konsumencki MicroLED przejmie wszystkie funkcje i technologie znane już z telewizorów QLED producenta, które zostaną także zaimplementowane w modelach na 2021 rok. Usłyszymy więc technologię dźwięku OTS (Object Tracking Sound), skorzystamy z trybu Ambient (w przypadku kompletnie bezramkowego MicroLEDa będzie to wyglądać naprawdę spektakularnie!) czy ze wspomnianej już wyżej technologii Multi View.
Pierwszy TV MicroLED Samsunga korzysta oczywiście z niewymagających zewnętrznego podświetlenia pikseli, w tej technologii nie stosuje się też filtrów kolorów, dzięki czemu możliwe jest pokrycie 100% przestrzeni barw DCI-P3 i Adobe RGB. Jak widzieliśmy osobiście wiele razy, kontrast w takich ekranach jest referencyjny, a poziomy czerni rewelacyjne.
Czekamy z niecierpliwością na ujawnienie kolejnych detali dotyczących pierwszego konsumenckiego MicroLEDa oraz na pierwszą szansę zetknięcia się z nim osobiście! Chcielibyście przeczytać szczegółowy test tego telewizora?
Źródło: informacje prasowe, konferencja Samsung First Look
Więcej na temat produktów firmy Samsung:
- Samsung z nową serią telewizorów LCD Crystal UHD! Są też szczegóły na temat nowych funkcji Smart TV – czego się dowiedzieliśmy od producenta?
- Tego jeszcze nie było: Samsung zapowiada 11.1.4-kanałowy soundbar Q950A z 21 głośnikami! Pierwsze detale o ofercie audio na 2021 rok
- Samsung znów przesuwa zakończenie produkcji paneli LCD. Miała ustać z końcem 2020 roku – co się zmieniło i co to oznacza?
- Samsung Display nie zwalnia z produkcją wyświetlaczy. Zapowiedziano aż 10 nowych ekranów AMOLED – gdzie znajdą zastosowanie?
- Samsung zaprezentował nową funkcję obrazu: HDR10+ Adaptive. Co dodaje, jak działa i w jakich telewizorach zostanie udostępniona?