Samsung Electronics wybrało nowego dostawcę chipów, które będą stosowane w telewizorach Micro LED. Chodzi o tajwańską firmę Epistar Corp. Samsung od kilku lat rozwija technologię micro LED, która jest nie lada przełomem technologicznym, ale do tej pory była kierowana głównie na rynek biznesowy. Czy ogłoszenie nowego dostawcy sygnalizuje rychłą premierę na rynku konsumenckim?
Poszerzając swój łańcuch dostaw, największy na świecie producent telewizorów może sygnalizować gotowość do wprowadzenia na rynek szerokiej gamy telewizorów Micro LED, które prezentował w styczniu podczas tegorocznych targów CES.
Technologia micro LED oferuje szereg korzyści w porównaniu z technikami obecnie stosowanymi w telewizorach. Zapewnia przede wszystkim wysoką jasność i szeroką gamę kolorów znaną z QLED oraz głęboką czerń i żywy kontrast właściwy OLEDom. Eliminuje też ryzyko wypalenia i niweluje zużycie energii, a modułowa konstrukcja umożliwia stosowanie szerokiej gamy przekątnych i formatów ekranu.
- ZOBACZ TAKŻE: Samsung i nowe MicroLED TV. Bliżej rynku konsumenckiego?
Ponad wszystko micro LED jest jednak bardzo drogą technologią, a koszt pozyskania wykonanego przy jej użyciu telewizora sięga niekiedy kilku milionów złotych. Z tego powodu urządzenia tej kategorii były do tej pory dedykowane segmentowi biznesowemu lub nieprzyzwoicie bogatym użytkownikom, chętnym wydać majątek na nowoczesny telewizor.
Początkowe ceny konsumenckich wersji telewizorów Micro LED Samsunga będą poza zasięgiem przeciętnego konsumenta, wykluczając ich masową produkcję. Dzięki dywersyfikacji łańcucha dostaw komponentów, jest jednak szansa na obniżenie kosztów produkcji.
- ZOBACZ TAKŻE: Samsung i nowe MicroLED TV. Bliżej rynku konsumenckiego?
Umowa Samsunga z Epistar Corp może znacznie przyczynić się do spełnienia obietnicy firmy, wedle której telewizory Micro LED o przekątnej 75, 88, 93 i 110 cali miałyby być dostępne w handlu w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie już w drugiej połowie 2020 roku.
Według przewidywań analityków, bardzo droga dziś technologia może upowszechnić się w telewizorach około 2023 roku.
Źródło: AVForums
Więcej na temat telewizorów:
- Canon wejdzie na rynek paneli OLED? Chce zająć się elastycznymi ekranami
- Koronawirus: rynek TV będzie odczuwać skutki epidemii przynajmniej do maja
- Samsung: modele QLED 8K pierwszymi telewizorami z certyfikacją Wi-Fi 6
- “Telefon za Telewizor” – rusza nowa promocja Sharp!
- Startuje promocja na duże telewizory Samsung. Gdzie i na jakich zasadach?
(3709)
lol jakiż to musi być ten łańcuszek żeby z “kilku milionów” zejść choć do kilkuset zeta, ktoś chyba wali farmazony…
Szkoda ze to Samsung będzie pierwszym który za pare lat wprowadzi ten typ ekranu na rynek konsumencki, patrząc na obecne wsparcie ich TV i kastrowanie po latach – kupią je tylko desperaci technologicznych nowinek! 😉
Podobno ok 20 firm pracuje nad tą technologią, mam nadzieję że ci najwięksi producenci także pracują w takim stopniu jak Samsung nad MicroLEDami i nie będą w ogonie!