Samsung Q9 QE65Q9FN (2018) | TEST | Flagowy QLED LCD z technologią Direct LED
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Złącza i Akcesoria
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Odwzorowanie ruchu
- Równomierność ekranu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Tryb Ambient – przezroczysty telewizor?
- Smart Pack 2018
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Sprawność odwzorowania efektów HDR na Samsungu Q9 jest wręcz FENOMENALNA! Po raz kolejny sprawdza się, że podświetlenie direct LED jest do tego celu niezbędne. Jeśli by rozpatrywać samą kwestię jasności HDR to Q9 wyraźnie wygrywa tu z telewizorami OLED. Najlepiej radzi sobie w scenach gdzie trzeba skierować całą moc w wybrane obszary ekranu. Przykładem takich ujęć jest np. palenisko z materiału BBC, czy nocne sceny w filmie Life of Pi. Tam możemy liczyć prawie na 1 500 nitów jasności, a to już naprawdę wiele i robi ogromne wrażenie przestrzeni plastyki obrazu!
Oczywiście miejscami możemy mieć wrażenie pogorszonej czerni ze względu podświetlenia w telewizorze ustawionego na 100%, ale raczej nie wpływa to na komfort oglądania. Wszak wysoka jasność łączy się tu z bardzo wysokim kontrastem. Tegoroczny Q9 deklasuje tutaj model z 2017 roku, jak i KS9500 (który był poprzednim TV o budowie direct w ofercie Samsunga).
(88777)
Świetny tv
Witam.
Śpieszę poinformować że przy wyświetlaniu 1 sezonu serialu Tom Clancy’s Jack Ryan z Amazon Prime Q9FN “wypuszcza” po hdmi do amplitunera dźwięk Dolby Atmos.