Home News Samsung przestawia się z produkcji LCD na OLED?
Samsung przestawia się z produkcji LCD na OLED?

Samsung przestawia się z produkcji LCD na OLED?

4.84K
14

Według raportu portalu The Elec, firma Samsung właśnie zamknęła część zakładów odpowiadających za wytwarzanie paneli LCD, aby powoli przejść na OLED. Koreańskie media sugerują, że Samsung ma z czasem zaprzestać produkcji ekranów LCD w rodzimym kraju. Oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła.

[AKTUALIZACJA, 22.08.2019, godz. 10:57]


Firma Samsung Electronics zajęła oficjalne stanowisko w tej sprawie, zaznaczając, że żadna definitywna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Poniżej znajduje się treść oświadczenia:

“Samsung Electronics jest pionierem rynku telewizorów premium, dzięki realizacji strategii, która obejmuje zarówno ekrany QLED, jaki i Micro-LED. Samsung Electronics jest przekonany, że adaptacja istniejącej technologii paneli OLED w telewizorach powinna być poprzedzona wprowadzeniem różnych ulepszeń technologicznych. Firma nie podjęła żadnej decyzji dotyczącej zastosowania paneli QD-OLED w swoich telewizorach.”

Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Electronics Polska


CEO Samsung Display Dong-Hoon Lee zapowiedział w ubiegłym roku, że jego firma opracowała technologię QD-OLED. Wtedy też koreański koncern dopiero rozważał, czy nie wprowadzi jej na masową skalę. Według koreańskiego portalu technologicznego The Elec, Samsung Display wstrzymał wytwarzanie paneli w fabryce LCD ósmej generacji w Korei Południowej i ma zamiar produkować tam panele OLED.

Samsung

Zakład powstał w 2007 jako wspólna inicjatywa Sony i Samsung, które miały wspólnie wytwarzać ekrany LCD. The Elec podaje, że wstrzymano połowę operacji w jednej z dwóch linii produkcyjnych. W przyszłości koreańska korporacja ma zamknąć wszystkie linie.

Według anonimowego źródła związanego z projektem, Samsung ma zamknąć wszystkie linie produkcyjne 7. i 8. generacji oraz przekonwertować je na fabryki paneli OLED małego i średniego rozmiaru. Wdrażanie nowej infrastruktury ma zacząć się w październiku 2019.

Tym samym wygląda na to, że Samsung za jakiś czas nie będzie już produkował paneli LCD w Korei. Zamiast tego skorzysta ze swoich fabryk w Chinach, a także z CSOT, dostawcy paneli TCL. 10% produkcji w tym drugim zakładzie (11. generacji) jest zarezerwowane dla Samsunga.


ZOBACZ TAKŻE: Samsung przeprowadził transmisję 8K drogą naziemną


Do tej pory Samsung zajmował się produkcją paneli OLED, ale wyłącznie dla smartfonów. Ostatni raz próbował wytwarzać tego typu ekrany dla telewizorów w 2014. W międzyczasie postanowił skupić się na technologii QLED, czyli połączeniu LCD z powłoką z kropkami kwantowymi.

Źródło: AVForums

(4836)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(14)

 1. Ostatniego Nota też poniekąd spierdzielili , ten mniejszy to nie wiem dla kogo.Nikt już im nie kupuje ich cudownych Qled-ów to mają rwanie [beeep]y.😁

 2. Jak nie kupuje....
  Są na forum zatwrdziali fanatycy Qled
  Absolutnie, nie ja.

 3. osobiście nie byłbym tego taki pewien że Samsung sobie odpuścił w segmencie TV i zobaczymy co przyniesie rok 2021, a kolega \"SOUTHORN\" chyba tak naprawdę nie wie co do końca pisze i może już najwyższy czas znaleść sobie nowe hobby🤣
 4. 15 godzin temu, southorn napisał:

  Zaskakujące jest to, że są osoby, które bronią i są "miłośnikami" tej bezbarwnej, niestabilnej w poglądach marki. Jedynie telefony wyższych serii Note i S Samsunga są warte uwagi bo reszta produktów tej firmy to przeciętny sprzęt opakowany w tony marketingowego bełkotu dla mas.

  W przypadku tej korporacji idealnie sprawdza się powiedzenie: jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.

  ale czemu?

  w kwestii LCD robią w tym roku najlepsze dostepne na rynku - daleko w tyle Panasonic, Sony tam coś podryguje ale tv z 100 strefami zostaje sporo z tyłu w stosunku do topowców samsunga z 500 strefami (chodzi o tv w cenach "normalnych" - max 30 tysi)

  jak wchodzą w OLEDy to tylko się cieszyć - pojawi się cudowna konkurencja i szansa na większe rozmiary które LG dotąd olewał 

 5. Jakość obrazu z ekranu OLED jest ze dwie klasy przed każdym LCD bez względu co by tam Samsung zrobił. Najmocniejszym faktem jest to, że WSZYSCY poważni producenci TV jako klasę premium pozycjonują OLEDy. LG, SONY, Panasonic, Philips to firmy, które mają ogromne doświadczenie i wiedzę, zatem w żaden sposób nie można podważyć wyboru OLEDów jako najlepszej obecnie technologii biorąc pod uwagę jakość obrazu. Specjaliści w Samsungu też o tym wiedzą (co potwierdza powyższa informacja o budowie fabryki OLED) ale w związku z tym, że jedynym w tym momencie producentem "ekranów organicznych" jest LG czyli główny konkurent Samsunga to nie mają póki co OLEDów w ofercie. A to powoduje marketingową propagandę związaną z QLEDami, które są najzwyklejszymi ekranami LCD porzuconymi już (rozwój) przez pozostałych producentów.

  Oczywiście można zbudować znakomity ekran LCD co pokazało SONY z modelami ZG9 ale to jest całkowicie inny segment odbiorców.

  Zaryzykuje, że każdy (w tym ja :D) kto ma OLEDa dowolnego producenta nie wróci już przy kolejnym zakupie do ekranu LCD.

  Nawet najwyższy model Q90 Samsunga mocno "bije po oczach" wygaszaniem strefowym co dla posiadaczy dawnych plazm i obecnie OLEDów jest moim zdaniem niedopuszczalne 😉

 6. wszystko to prawda ale właśnie idzie nowe: "tcl z 1000 stref i w kolejnych latach chyba dojdą do 25000 bo tyle dają diód" więc w lcd jest mega potencjał na poprawę

  kąty też już poprawiają więc jest świadomość w jakim kierunku rozwój lcd ma iść by być pełną konkurencją dla oled

  a wtedy może się okazać że oled jednak przegra - także jakością obrazu

  bo potencjał rozwoju w lcd jest większy

  także uniwersalnść lepsza (naprawdę jestem ciekaw jak będą dawać radę notebooki na oledach - w dzień jasność na 100% i stały pulpit windows przez setki godzin - oby znaleźli patent na to) no i w dzień jasność na poziomie 600-700 nitów też jest zaletą

 7. @southorn
  Nie wiem, czy aby nie zrozumiales mojej ironii nieopatrznie. Nie naleze do fanboy-ow, ani grupy osob "broniacych" firmy Samsung.
  Dziwny jest ten Twoj ostatni post lamentujacy na temat LCD, w kontekscie wprowadzenia na rynek nowych najprawdopodobnie lepszych od produkowanych obecnie paneli OLED , dla telewizorow.
  Kwoli scislosci, notka informacyjna, na ktora sie powolujesz, nie wspomina o otwieraniu nowych fabryk, tylko o rozpoczeciu produkcji matryc OLED w dotychczasowych. Rowniez LG nie jest jedynym producentem matryc OLED stosowanych w telewizorach.

  Firma produkujaca panele OLED to LGD.  wszystko to prawda ale właśnie idzie nowe: "tcl z 1000 stref i w kolejnych latach chyba dojdą do 25000 bo tyle dają diód" więc w lcd jest mega potencjał na poprawę...


  A co powiesz na 2 mln? ;)
 8. 1 godzinę temu, binary napisał:

  A co powiesz na 2 mln? ;)

   

  czekam aż te podwójne matryce wejdą do sprzedaży - ciekawe czy w ogóle wejdą

 9. 4 godziny temu, grzes07 napisał:

   kolega \"SOUTHORN\" chyba tak naprawdę nie wie co do końca pisze i może już najwyższy czas znaleść sobie nowe hobby🤣

  Nie jesteśmy "kolegami" 🤣

  1 godzinę temu, binary napisał:

  @southorn
  Nie wiem, czy aby nie zrozumiales mojej ironii nieopatrznie. Nie naleze do fanboy-ow, ani grupy osob "broniacych" firmy Samsung.

  Nie pisałem bezpośrednio do Ciebie.

  1 godzinę temu, binary napisał:

  Kwoli scislosci, notka informacyjna, na ktora sie powolujesz, nie wspomina o otwieraniu nowych fabryk, tylko o rozpoczeciu produkcji matryc OLED w dotychczasowych.

  https://hdtvpolska.com/samsung-zajmie-sie-produkcja-paneli-oled-duzego-formatu/

  https://www.spidersweb.pl/2013/06/oled-z-nowej-fabryki-samsung.html

  http://www.hotfix.pl/samsung-buduje-nowa-fabryke-wyswietlaczy-oled-n12305.htm

  Przekształca istniejącą LCD na OLED to de facto buduję linie produkcyjną, logika jest zbliżona. Chodzi o rozpoczęcie produkcji.

  1 godzinę temu, binary napisał:

  Rowniez LG nie jest jedynym producentem matryc OLED stosowanych w telewizorach.

  Ktoś jeszcze oprócz LG dostarcza OLEDy dla Sony, Panasonic, Philips?

  1 godzinę temu, binary napisał:

  Firma produkujaca panele OLED to LGD.

  Masz na myśli LG Display (założoną uwcześnie przez LG i Philips) a obecnie będącą w pełni własnością LG Corporation?