TCL QLED X9006 (Xess X2) | TEST | Flagowy telewizor Ultra HD marki TCL
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Podczas odtwarzania treści HDR na X9006 widać, że efekt jest. Da się go odczuć szczególnie w scenach z dużą ilością czerni, która przeplata się z jaskrawymi elementami. Wtedy telewizor jest w stanie wygasić część obrazu i skierować światło tam gdzie jest potrzebne. W pozostałych, mocniej mieszanych ujęciach, Xess X2 zdecydowanie preferuje ograniczyć siłę podświetlenia, by zachować lepszą czerń. Z tego względu wrażenie niespotykanego dotychczas obrazu nie jest zawsze tak oczywiste, co nie zmienia faktu, że obraz z płyty Ultra HD Blu-ray, czy z Netflixa wygląda nadal rewelacyjnie. Po flagowcu może i można by oczekiwać wyższej sprawności, jednak po raz kolejny zaznaczę, że cena telewizora nie równa się z innymi high-endowymi wyświetlaczami.
O dopracowaniu telewizora świadczy także to, że robi on użytek ze statycznych metadanych filmów. Konkretnie flagi MDML, informującej o maksymalnej luminacji monitora referencyjnego na którym obrabiany był film. W momencie gdy był to np. Dolby Pulsar, to można spodziewać się zróżnicowanych odcieni kolorów w tak wysokich jasnościach jak np. 4000 nitów. W takiej sytuacji monitor przyciemni nieco obraz, by zrobić miejsce dla przejść tonalnych.