Home Testy Projektory Epson Projektor laserowy zamiast telewizora na przykładzie Epson EH-LS100, czy to możliwe?
Projektor laserowy zamiast telewizora na przykładzie Epson EH-LS100, czy to możliwe?

Projektor laserowy zamiast telewizora na przykładzie Epson EH-LS100, czy to możliwe?

9.81K
0

Słowem wstępu

Koncepcja pozbycia się klasycznego telewizora z domu i zastąpienia go projektorem, jest z pewnością bliska wielu osobom i to nie tylko tym najbardziej zagorzałym kinomaniakom. Wielki ekran w salonie rzadko kiedy jest ozdobą. Gdy nie pracuje jest po prostu dużym czarnym prostokątem wiszącym na ścianie. O zawrót głowy przyprawiać może też cena gabarytowych ekranów. Pisząc to nie mam oczywiście na myśli 55″, czy 65″ wyświetlaczy. One mogły robić wrażenie kilkanaście lat temu. W dzisiejszych czasach, mając dostęp do materiału wysokiej jakości, chciałoby się uzyskać efekt zanurzenia w akcji. Przy typowym odległościach oglądania tj. 3 – 5 metrów potrzebujemy do tego co najmniej 100″ obrazu! O takiej przekątnej telewizora możemy raczej zapomnieć na dzień dzisiejszy, raz, że ze względu na koszty, dwa, ze względu na mało praktyczne rozwiązanie i wątpliwy wpływ na estetykę pomieszczenia.

Firma Epson zaprezentowała jednak pomysł na rozwiązanie tego problemu. Jest nim projektor ultra krótkiego rzutu (UST – ultra short throw) o symbolu EH-LS100. Urządzenia tego typu nie wieszamy z reguły pod sufitem (choć możemy), ale stawiamy na zwykłym meblu RTV (tak jak na przykład amplituner) i wyświetla on ogromny obraz (producent deklaruje 130″) z kilkudziesięciu centymetrów. Jak wygląda to w praktyce zobaczyć można na poniższym filmie gdzie Maciek zaprezentował Wam premierowo ten sprzęt podczas IFA 2017:

Rozwiązanie tego typu ma szereg zalet. Po pierwsze pozwala uniknąć widoku dużego urządzenia podwieszonego pod sufitem, co nierzadko razi estetów. Po drugie pozwala wybrnąć z sytuacji w której nie przewidzieliśmy instalacji multimedialnej pod tynkiem. EH-LS100, jak już wspomniałem, możemy postawić na meblu, niemalże tak jak inny komponent AV.



Instalacja projektora

Urządzenie posiada obiektyw o stałych parametrach przesunięcia obrazu (brak regulowanej funkcji lens shift) i stałej ogniskowej (brak funkcji zoom). Ewentualne problemy spowodowane brakiem drugiej z funkcjonalności zastąpić może zoom cyfrowy, polegający na przeskalowaniu obrazu, w celu zmniejszenia. Oczywiście powinniśmy unikać takiej konfiguracji, z resztą po co mielibyśmy zmniejszać obraz poniżej deklarowanego minimum 70″? Zespół optyczny zapewnia rzut 0,27:1 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu). Oznacza to, że maksymalne, deklarowane 130″ uzyskamy już wtedy, gdy soczewka projektora (znajdująca się na jego końcu) oddalona będzie o zaledwie 78cm. W praktyce wystarczy więc około 30 centymetrów odstępu od ściany. Niewiele, nieprawdaż? Dzięki niewielkiej wartości, stałego, przesunięcia soczewki, dolna krawędź obrazu znajduje się kilkanaście centymetrów ponad projektorem. U nas w redakcji wyglądało to mniej więcej tak:

Oczywiście urządzenie możemy zawiesić też pod sufitem i rzucać ekran do dołu, jednak trochę zaprzecza to idei bezproblemowego montażu bez prowadzenia kabli pod tynkiem.



Wygląd

Projektor ma całkowicie inną konstrukcję, niż urządzenia przeznaczone do klasycznej pracy. Jego obiektyw znajduje się na górze obudowy, tuż obok diod sygnalizujących działanie.

Po prawej stronie znajdziemy kilka podstawowych przycisków funkcyjnych, do sterowania urządzeniem.

Po lewej stronie zaś, pod zaślepką, umieszczone zostały złącza wejściowe. Zamiast opisywać posłużę się tu zdjęciem:

Badana cecha Wartość
Wymiary projektora 49,4 × 43,7 × 18,8 cm
Szacowana żywotność źródła światła (high/eco) 20 000 godzin / 30 000 godzin
Dostępne kolory urządzenia czarny

Epson EH-LS100 nie posiada klasycznej lampy, jak znakomita większość projektorów na rynku. Zamiast tego zastosowano innowacyjne, laserowe źródło światła, połączone z kołem żółtego luminoforu. Daje to wielokrotnie dłuższą żywotność źródła światła, a także bardziej bezproblemową obsługę urządzenia. Wszystkie osoby, które nie zaznajomiły się jeszcze z zaletami laserowych projektorów zapraszam do przeczytania tematu: Laserowe projektory – laserowa rewolucja!



Technologia

Epson EH-LS100 jest projektorem o rozdzielczości Full HD, działającym w obrębie tego standardu. Oznacza to, że nie wspiera on nic związanego z UHD, tj. ani rozdzielczości 4K, ani poszerzonej palety barw, ani HDR. Jednak uzasadnia to jego pozycjonowanie cenowe, które jest dość niskie (jak na laser) a model ma promować rozwiązania laserowego źródła światła w przystępnej cenie.



Projekcja w dzień – czy to ma sens?

Największym wrogiem projekcji w trakcie dnia jest jak wiemy światło otoczenia. Ekran projekcyjny, lub ściana na którą rzucamy obraz odbija go bardzo wiele, jeśli przez okno wpada słońce. W takich warunkach nieistotny jest kontrast projektora, bowiem będzie on kroplą w morzu defektów powodowanych przez obce światło. Projektor może bronić się przed tym wysoką jasnością światła, by obraz nie stał się zbyt mydlany. Tutaj Epson EH-LS100 ma dosyć mocny oręż w postaci lasera, który pozwala uzyskać aż 2600 lumenów jasności przy ustawieniu High (100%). W trybie tym praca urządzenia jest wyraźnie słyszalna, jednak możemy użyć też trybu cichego Eco (70%), oferującego wciąż dużo, bo 1800 lumenów.

W takich warunkach, obraz był możliwy do oglądania w naszej redakcji, na 100″ matowym, białym ekranie, po zapaleniu bardzo mocnego światła z góry. Zwróćmy uwagę jak bardzo szare są pasy filmu ze względu na światło sufitowe. Mimo to barwy są nadal dosyć soczyste i widać detale w czerniach!

Na taki sam efekt możemy liczyć na zwykłej białej ścianie, która by była rozwiązaniem pożądanym pewnie przez większość użytkowników. Cały czas mamy na myśli przecież estetykę pomieszczenia, którą burzyć będzie dowolny ekran. Jeśli ktoś jednak chciałby zastosować płótno, to powinien zdecydowanie rozejrzeć się za rozwiązaniem typu ALR (ambient light rejection) o budowie dedykowanej dla projektorów UST:

W kwestii fundamentalnego pytania, postawionego w tytule niniejszego testu, odpowiedź brzmi: tak. EH-LS100 będzie w stanie zastąpić telewizor w ciągu dnia, pod warunkiem, że nie będziemy liczyć na jakość tak wysoką jak w telewizorze (ale mamy za to rozmiar!). Oczywiście nie w każdym salonie będzie równie dobrze. Jeśli okna są naprawdę duże, a słońce pada bezpośrednio na ścianę na której odbywa się projekcja, to efekt może wyjść mniej ciekawy.

Oddanie barw po kalibracji

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 4,0 maksymalna 10,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,4 maksymalna 5,7
Średnia deltaE palety szarości 1,2 maksymalna 3,8

Epson EH-LS100 posiada niestandardowy gamut, wynikający z zastosowanego źródła światła. Na uwagę zasługuje tutaj bardzo mocno nasycony kolor niebieski. Czerwień i zieleń zbacza jednak nieco z kursu, przez co nie da się naprostować wszystkich barw. Przy oglądaniu w dzień nie ma to większego znaczenia. Przy nocnych seansach, kolory wyglądają jednak na lekko odbiegające od oryginału, oczywiście jeśli mamy świadomość jak oryginał powinien wyglądać. W przeciwnym wypadku są po prostu akceptowalne 🙂

Zamów kalibrację swojego TV/projektora


Granie na konsoli i PC

Input lag

LS1000 wraz ze swoim lagiem na poziomie 54ms, który jest całkowicie niezależny od ustawień obrazu, pozwala cieszyć się rozrywką graczom konsolowym, ale nie jest to oczywiście sprzęt dla miłośników ostrych potyczek sieciowych, szczególnie gier typu shooter.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia projektora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD dowolny tryb 54 ms
[FILM] 4K / 1080p Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek dowolny tryb 54 ms


Za i przeciw

Plusy rozwiązania

  • Duży obraz bez ujmowania estetyce pomieszczenia
  • Prosta instalacja projektora
  • Długa żywotność dzięki laserowemu źródłu światła

Minusy rozwiązania

  • Jakość ustępująca wyświetlaczom płaskim
  • Wyższa cena niż w przypadku klasycznego projektora


Podsumowanie

Projektor Epson EH-LS100 jest bardzo ciekawą alternatywą dla telewizora do salonu. Jego eleganckie wykonanie i sposób montażu czynią go świetnym rozwiązaniem dla estetów pomieszczeń, pragnących uzyskać duży obraz nawet na gołej ścianie. Projektor jest bardzo jasny dzięki czemu dobrze radzi sobie w dzień, a laserowe źródło światła zapewnia mu długowieczność i bezproblemową obsługę.

Sprzęt będzie można obejrzeć podczas wystawy Audio Video Show 2017 na Stadionie Narodowym gdzie m.in na stoisku firmy Epson opowiemy Wam o tym sprzęcie więcej!

Cena: Epson EH-LS100 około 14 999 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Epson


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


logo skalibrujtvEkrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(9805)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

4
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x