Posiadacze Apple TV dostali prezent: odtwarzanie w lepszej jakości! Treści 24fps od teraz bez interpolacji klatek – co to znaczy?
Przystawka Apple TV 4K otrzyma lada moment aktualizację dodająca wsparcie dla streamingu w pełnych 24 klatkach na sekundę. To bardzo istotna nowość, ponieważ do tej pory urządzenie korzystało z tzw. interpolacji klatek, czyli upłynniania obrazu – dodawania sztucznych klatek. Treści były zaś natywnie wyświetlane w 23,976 fps.
Streaming na Apple TV w pełnych 24fps – co to zmienia?
Konwertowanie odtwarzanych w aplikacjach dostępnych na Apple TV do 23,976 klatek na sekundę powodowało utratę jednej klatki co 41 sekund. Dla tych bardziej spostrzegawczych i dbających i jakość obrazu widzów był to spory minus. Przystawka giganta z Cupertino jest jednym z niewielu tego typu urządzeń, które posiadają funkcję “frame rate matching”, czyli dostosowują tryb odtwarzania do materiału źródłowego w 24, 25, 30, 50 lub 60 klatkach na sekundę. W przypadku 24 fps nie działało to dotąd idealnie.
Dopiero po trzech latach od dodatnia tej opcji, materiały w 24fps pochodzące z poszczególnych aplikacji włączanych na Apple TV będą wyświetlane prawidłowo, bez konieczności stosowania upłynniaczy obrazu, które zazwyczaj powodują, że ten sprawia wrażenie sztucznego. Taką możliwość doda oprogramowanie tvOS w wersji 14.5, które niebawem ma zacząć trafiać na przystawkę w poszczególnych regionach świata.
W wydaniu beta aktualizacja rzeczywiście dodaje wsparcie dla streamingu w pełnych 24 klatkach, ale nie wszystkie aplikacje są do tego z miejsca przystosowane – niektóre będą wymagały osobnych upgrade’ów, które ich twórcy zapewne niezwłocznie wydadzą. Dobrą informacją jest na pewno to, że prawidłowo z nowym trybem współpracuje już Netflix. Po przejściu na firmware tvOS 14.5, Apple TV będzie obsługiwało zarówno treści w 24 fps, jak i – tak jak do tej pory – te w 23,976 fps.
Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1613548043
Przeczytaj więcej:
- Jak wygląda obecna sytuacja cenowa telewizorów OLED? | 17 LUTEGO 2021 | Przeceny telewizorów LG i nie tylko!
- Które telewizory na 2021 będą najlepiej współpracować z konsolami i PC? Przedstawiamy listę najlepszych propozycji!
- Do handlarzy: możecie skończyć ze skupowaniem PS5. Konsol będzie coraz więcej na rynku – czego się dowiedzieliśmy?
- LG zapowiada milion telewizorów OLED 48″ w 2021 roku – pięć razy więcej niż wcześniej! Model A1 może być absolutnym hitem
- Abonament RTV: kto dostanie wezwanie do zapłaty? Sprawdzamy listę zwolnionych z tego obowiązku
(840)
Wielka mi nowość.
Takie rzeczy od wielu lat świetnie działają na dowolnym komputerku Raspberry Pi (nie mówiąc już o lepszych jednopłytkowacach) i zainstalowanym KODI.
A tu wielkie zgniłe jabłko podnieca się teraz wprowadzeniem podstawowej funkcji…
odpal na takim Raspberry Dolby Atmos to pogadamy..
Akurat do takich celów używam Odroida C4 z zainstalowanym najnowszym Coreelec. Ten przepuszcza wszystkie formaty bezstratne audio włącznie z Atmosem. Poza tym posiada wszystkie dekodery sprzętowe video (poza jedynie AV1). Potrafi odtworzyć pliki wideo do rozdzielczości 8K@30. Obsługuje HDR10, HLG, HDR10+. Jak jest z DV nie wiem bo mój tv tego nie obsługuje (sprzętowo C4 jest na to gotowy).