Philips – TP Vision: Wizyta w parku technologicznym Innovation Site Europe (ISE) w Ghent (Belgia)
Ultra HD
Na spotkaniu sporo uwagi poświęcono tematowi Ultra HD czyli rozdzielczości 4K. Według przeprowadzanych od lat badań rynkowych wśród konsumentów, jakość obrazu zawsze była najważniejszym kryterium, jeśli chodzi o decyzji zakupu nowego telewizora. TP Vision nie spodziewa się żadnych zmian w tym zakresie w przyszłości.
|
Poznaliśmy plany nadawców treści odnośnie rozwoju Ultra HD do roku 2020 i powyżej. Przewidują trzy etapy przed rokiem 2020, a mianowicie obecnie wdrażane UHD-1 faza 1, ulepszone UHD-1 faza 2 oraz UHD-2, w którym to etapie przewidziano wprowadzenie rozdzielczości 7680×4320 pikseli. Harmonogram ten stanowi doskonałą okazję do poprawy jakości obrazu. Jednak cały plan działania został mocno zmieniony i nadal będzie, do czasu kiedy to wszyscy uczestnicy łańcucha produkcyjnego, w tym dostawcy treści, nadawcy i producenci TV zdecydują się iść zgodnie z nim.
|
Ponieważ nadal cierpimy na brak treści w 4K firma prezentowała możliwości skalowania obrazu do rozdzielczości 4K. W przypadku telewizji czy filmów efekt potrafi być naprawdę dobry. Jednak nie ma co się oszukiwać: nadal czekamy na treści w natywnym 4K.
Na chwilę obecną, większość konsumentów łączy Ultra HD z lepszą rozdzielczością w stosunku do Full HD. Z pewnością Ultra HD może zapewnić znacznie więcej niż tylko rozdzielczość. TP Vision będzie analizować innowacje w jakości obrazu skupiające się na elementach najbardziej pożądanych przez konsumentów: ostrości, odwzorowaniu ruchu, kontraście i kolorze. Tutaj w najbliższych latach będzie działo się naprawdę dużo. Warto abyście zajrzeli do naszego artykułu dotyczącego Ultra HD gdzie opisaliśmy takie sprawy jak chociażby dużo szersza paleta kolorów, która zacznie pojawiać się na szeroką skalę w telewizorach w 2015 roku. Pierwsze oznaki możemy już obserwować np. w telewizorach Sony czy Panasonica.
(128)