Philips – TP Vision: Wizyta w parku technologicznym Innovation Site Europe (ISE) w Ghent (Belgia)

Philips – TP Vision: Wizyta w parku technologicznym Innovation Site Europe (ISE) w Ghent (Belgia)

128
0

Ambilight – przyszłość

Jednym z kluczowych pokazów, którego byliśmy świadkami było zaprezentowanie działania najnowszego pomysłu związanego z unikalnym dla Philipsa systemem Ambilight. W tym roku Ambilight obchodzi swoje 10-lecie. Ta unikalna technologia oświetlenia zapoczątkowała innowacje zarówno w telewizji jak i przemyśle LED. 

 

10.jpg

Historia systemu Ambilight

 

Firma Philips rozpoczęła rozwój technologii Ambilight 12 lat temu. Od 2004 roku, kiedy to pierwszy komercyjny telewizor z dwustronnym Ambilight, używający podświetlenia CCFL (lampy fluorescencyjne z zimną katodą) pojawił się na rynku. Technologia ta zmieniała się jeszcze wiele razy, za każdym razem wprowadzając spore innowacje. Obecnie, Ambilight zapewnia niepowtarzalne, realistyczne wrażenia wizualne, poprzez stworzenie dużej a za razem delikatnej poświaty w kolorach widocznych na ekranie, na powierzchni za telewizorem. Efekt powstaje z dwóch, trzech lub czterech stron, w zależności od modelu telewizora Philips.

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

Wiele badań wykazało, że Ambilight może przyczynić się do zmniejszenia zmęczenia oczu podczas oglądania telewizji. Ambilight ma o wiele więcej zadziwiających aspektów: poprzez dostosowanie wyświetlanego światła do treści na ekranie, wyświetlacz wydaje się być szerszy i znacznie bardziej „pochłania” widza. Może również pozytywnie wpłynąć na postrzeganą jakość obrazu: jak wiadomo, luminancja otoczenia ma bezpośredni wpływ na odczuwalny kontrast.

 

Efekt ten wymaga złożonych algorytmów. Zabarwienie efektu Ambilight, w zależności od wyświetlanej treści, nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Skomplikowane algorytmy przechwytują kolory z treści ekranowej i następnie kierują do układów Ambilight oraz diod LED. Aby osiągnąć możliwie najlepszą synchronizację pomiędzy kolorami na ekranie i na ścianie, niezbędne są obliczenia w czasie rzeczywistym.  Jednak kopiowanie obliczonych kolorów do systemy Ambilight w stosunku 1:1 nie przynosi najlepszych efektów i skutkować mogłoby np. nadmiernym migotaniem. Algorytm bierze pod uwagę wiele innych aspektów, w tym kontrast, jasność i nasycenie kolorów, w celu skompensowania wszelkich oddziaływań. To tylko niektóre z warunków, które nie mogą zostać pominięte, aby zapewnić możliwie najbardziej naturalne odwzorowanie kolorów w poświacie rzutowanej na ścianę za wyświetlaczem. Osobiste preferencje zmieniają warunki oświetlenia i sprawiają, że używane algorytmy są jeszcze bardziej skomplikowane.

 

Sama technologia Ambilight jest równie skomplikowana co sterujące nią algorytmy. Technologia wywarła silny wpływ na przemysł LED i przyczyniła się mocno do jego rozwoju. Stworzenie TV gotowego dla konsumentów,  wymagało poprawy wielu aspektów jak żywotność, temperatura świecenia, rozprzestrzenianie się koloru czy stabilność specyfikacji diod LED.  Przykładem jest przejście z technologii Ambilight z CCFL do Ambilight z diodami LED, gdzie niezbędne było zaawansowanie rozwoju silnych diod triple-die LED. Tylko one zapewniają możliwość stworzenia efektu w całym zakresie kolorów. Oryginalne telewizory Philips Ambilight z podświetleniem LED były jednymi z pierwszych urządzeń w masowej produkcji , wyposażonymi w LED-y triple-die (RGB).

 

Technologie i algorytmy stojące za hasłem Ambilight były nieustannie dopracowywane na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Telewizory zmieniają się co roku, a architektura Ambilight musi być odpowiednio przedefiniowana by pokonać ograniczenia konstrukcyjne. Dlatego też, Ambilight ma za sobą wiele osiągnięć w zakresie zarówno rozwoju technologii LED jak i w elektronice. W celu dalszego rozwoju, TP Vision bierze na przykład udział w projekcie  European Terasel. Terasel oznacza „ termo-plastycznie odkształcane obwody do elektroniki w dowolnym kształcie”. Ogólnym celem projektu jest opracowanie, wdrożenie i zastosowanie przemysłowe opłacalnych i jednorazowo odkształcalnych układów elektronicznych. Z  jednej strony rozwiązanie takie pozwoli na lepsze dopasowanie do kształtu części czy też ściślejsze rozmieszczenie, pozwalające zaoszczędzić dodatkową przestrzeń,  co jest mocno istotne zaważywszy na postępujące „wyszczuplanie” telewizorów.

 

Inne projekty I&D pracują nad nowymi algorytmami i technologiami mającymi na celu dalszą poprawę technologii Ambilight. Większa szczegółowość efektu, lepsze i jeszcze szybsze dostosowanie kolorów oraz zwiększona moc świecenia, by zwiększyć poświatę, to potencjalnie rozważane kierunki rozwoju. Innym zakresem innowacji jest rozwój technologii Ambilight także w salonie. Nowe możliwości projektowania mogą zaowocować w przyszłości pojawieniem się mikro diod LED wprowadzanych w tkaninach , jak dywany czy też zasłony.

15.jpg

16.jpg
17.jpg
8KM2rq.jpg

 

I na koniec to co tygrysy lubią najbardziej. Na żywo mieliśmy okazję zobaczyć system Ambilight kolejnej generacji, który być może pojawi się już pod koniec 2015 roku. Wszyscy mówią na niego Afterglow chociaż nie jest to oficjalna nazwa. Oparty jest on na małych projektorach wyświetlających i nie jako przedłużających obraz wprost na ścianę na której jest zawieszony telewizor. Krótko: Philips w tym przypadku pozamiatał a miny wszystkich były oczywiste. Byli też tacy co szukali szczęki z podłogi ;)

 

19.jpg

 

Z lewej strony obecny system Ambilight, który i tak jest super mocny – z prawej kolejna generacja rzucająca część filmu na ścianę

 

(128)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

8
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x