Panasonic OLED GZ950 / GZ960 | TEST | Wstęp do kinowej jakości
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Akcesoria
- Dlaczego właśnie telewizor OLED?
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Jasność, praca w warunkach dziennych
- Odwzorowanie ruchu
- Równomierność ekranu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Kontrast i Czerń
Bezwzględnie najważniejszym, a ostatnio coraz mniej docenianym kryterium jest czerń i kontrast. Temat czerni w telewizorze można porównać do silnika w samochodzie. Jest to najważniejsza, fundamentalna cecha obrazu, klasyfikowana najwyżej w skali wpływu na postrzeganą jakość. Możemy mieć wszystko najlepsze – wierne barwy, dużą jasność i nieskazitelną ostrość, ale bez odpowiednio dobrej czerni nie będą one robiły wrażenia. Pod tym fundamentalnym względem nie ma więc lepszego wyboru niż ekran OLED – niezależnie sterowany każdy piksel sprawia, że uzyskujemy perfekcję czerni. To tak jakbyśmy mogli nabyć auto napędzane perpetuum mobile. Możemy konfrontować różne ekrany LCD z GZ950, ale żaden z nich nie wyjdzie zwycięsko w konfrontacji kontrastu. Może co najwyżej starać się dorównać!
I nie, nie jest to tak, że dostrzeżemy go tylko i wyłącznie w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że różnice w czerni pomiędzy ekranem OLED, a dowolnym LCD widać nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu sklepowym.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Rynek zna telewizory LCD, które uzyskują na niektórych scenach także wynik nieskończoności, jednak żaden z nich nie jest w stanie wygenerować takiej czerni w każdym miejscu matrycy. Panasonic OLED GZ950 potrafi to zrobić nawet w obszarze kilku pikseli, więc wciąż ma przewagę nad telewizorami z podświetleniem direct LED. Te mogą posiadać od kilkudziesięciu do kilkuset niezależnych obszarów wygaszania. OLED posiada ich tyle co pikseli, czyli całe 8 294 400. Polecam każdemu miłośnikowi seansów w warunkach kinowych!
(99873)
Wypalenia….??? Mam już prawie 12 plazmę Samsunga. I staram się ja wypalić by mieć pretekst do zakupu nowego OLEDa. I nie wychodzi mi ta sztuka. A Plazma mimo że ma 12 lat bije na lep wszystko co jest teraz w ofercie za wyjątkiem OLEDów. Niestety muszę ten kupić bo LEDy czy QLEDy to nie idzie ogladac
Xd ah ci marni plazmocholicy oderwani od rzeczywistości
Niestety mam to sam. Dziwie się jak mozna oglądać lcd. Może te z wyższej półki cenowej powyżej 6000zł coś są warte. Po kineskopowym TV przesiadłem się na plazmę i tak do dzisiaj dociagnałem. Kupiłem nawet LCD panasonica jako rezerwowy do sypialni, ale jeszcze szybciej go sprzedałem. Przez pół roku próbowałem sie przyzwyczaic do obrazu ale nie wyszło. Teraz będzie OLED. Zobaczymy
Mam gz950 55 oled i jak tv jest wyłączony to odbijają się firanki w szkle ekranu i sa pofalowane przy bokach choć są proste w naturze. Obraz testowy kontrolny jest prosty nie ma krzywych lini. Czy to specyfika ekranu polaryzacja jakaś czy wada szkła a jak wada czy podlega wymianie
Witam, mam pytanie mianowicie kilka dni temu kupiłem tego Panasonica ale w wersji GZ960 i mam mały problem z dźwiękiem z dekodera cyfrowego Polsatu a dokładnie model HD5000 dobrze, że mam kino domowe bo inaczej nie miałbym głosu ale chciałbym też mieć głos bezpośrednio z tv a sprawdzałem już wiele ustawień i nie rozumiem o co chodzi bo na starym tv na tych samych ustawieniach i kablu HDMI głos działał bez problemu a tutaj już go nie ma, natomiast jeżeli oglądam netflixa czy youtube to głos jest normalnie z tv tak samo jak podłączę laptopa poprzez kabel HDMI to głos… Czytaj więcej »
Witam posiadam Oleda Gz950 od 3 tygodni i chciałbym sprawdzić ile ma przepracowane godzin ,jak to zrobić?
Dzieki za pomoc
Wchodzisz w: Menu>Pomoc>Informacje o systemie>ID Modelu 4> “C” oznacza Clock.
Witam, a czy czasem nie trzeb wejść w menu serwisowe żeby to sprawdzić ?
Nie
Co do 100 000 godz. pracy matrycy to ja już Panasonicowi nie uwierzę, nigdy! Mój G20 przepracował 4650godz. a miał też dociągnąć 100 000 godz. Brata G30 skończył żywotność na 10300 godz. Na aukcjach internetowych można kupić części do TV Panasonica, bo padła matryca. Slogany można pisać, a rzeczywistość jest bardzo smutna.
Akurat mam G30 i jak teraz sprawdziłem ma dokładnie przelatane 17350 godzin. Jak długo jeszcze wytrzyma raczej nie sprawdzę bo wkrótce będę go wymieniał ale wygląda na to że trafiłeś na słaby egzemplarz.
Mam do Panstwa pytanie. Kupiłem nowego Oled gz950 i wszystko jest pięknie,obraz,kolory itd. Ale… nie jestem zadowolony z ostrości-smużenia.Ustawiałem IFC na 10/5, 10/19 itd i przy ruchu widać delikatne smużenie obrazu. Wcześniej miałem Panasonica tx780 led i obraz w nim był żyleta. Czy mój telewizor tak ma czy jest uszkodzony?
Tak niestety ma. Dokładnie taką samą przesiadkę mam z tx 58 EX 780.Różnica jest duża szczególnie przy obrazie ruchomym.Nawet skalowanie z SD wyglądało lepiej. Tylko, że 780 była najlepszym telewizorem w tej kwestii Prawie 900 lini pionowych przy ruchomym obrazie GZ 950 prawie o połowę mniej. Są plusy i minusy.
dokładnie,załuję że nie ma takiej ostrości.. Ciekawe czy Panasonic produkuje jeszcze nowe modele z taką jakością,ostrością obrazu jak EX780?
Czym się różni GZ950 od GZ960?
Podbijam pytanie bo mnie to też nurtuje, a teście niema o tym słowa.
GZ950 i GZ960 to ten sam, identyczny telewizor, który posiada różne oznaczenie modelowe przeznaczone dla różnych sieci handlowych.
Moim zdaniem – jest jedna i to duża różnica- w częstotliwości odświeżenia – Tak przynajmniej wynika z dostępnych materiałów
“Odświeżania” czego? To są identyczne TV i mają nawet identyczne pudełko z napisem GZ950 (GZ960 jest tyko na etykiecie bocznej).
Różnią się tylko podstawą. Reszta jest tidentyczna. Media Markt posiada model 950, natomiast Euro Rtv Agd czy Media Expert 960. Same urządzenia są identyczne.
Podstawa jest ta sama. GZ950 i GZ960 to identyczne telewizory a tak logicznie to jeden telewizor z różnym oznaczeniem.
Jak to właściwie jest z tym wsparciem Dolby Atmos bez wsparcia eARC?
Czytam na stronie SONY że “Ze względu na ograniczenia zwykłego kanału ARC przetwarzanie tych formatów (DOLBY ATMOS czy DTS:X) umożliwia tylko eARC.”
To czym jest w taki razie wsparcie Dolby Atmos w tym modelu?
To tylko marketing bo w praktyce (nawet po podłączeniu subwoofera pod gniazdo słuchawkowe a GZ ma taką ciekawą możliwość) Atmos generowany przez telewizor będzie bardzo skromną jego namiastką i moim zdaniem nie będzie się wiele różnił od klasycznego stereo (będzie jakiś efekt przestrzenny ale prawdziwy Atmos to system wielogłośnikowy plus dźwięk “sufitowy”)
Witam, w takim razie, jakim najlepszym rozwiązaniem, wg Ciebie, będzie podłączenia TV z amplitunerem ? Mam teraz podłączony amplituner po optyku ….