Oficjalnie: pokazano złącza w Xbox Series X, konsola jednak bez portu optycznego audio. Czy to będzie problem?
Port optyczny audio nie znajdzie się w konsoli Xbox Series X. Wprawdzie Microsoft częściowo potwierdził to jeszcze w marcu, ale na prototypie urządzenia takie złącze jednak się znalazło, co pozwalało mieć nadzieję na inny scenariusz. Teraz jednak wiemy już wszystko – opublikowano oficjalne zdjęcie przedstawiające tył finalnej wersji next-gena od giganta z Redmond.
Port optyczny audio nie znajdzie się w Xbox Series X
Zdjęcie prezentujące “plecy” konsoli pojawiło się na stronie producenta, na której za jakiś czas – nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie – uruchomiona zostanie przedsprzedaż Series X. Do tzw. “placeholdera”, czyli prototypu urządzenia wyprodukowanego sporo wcześniej, szybko porównał ją jeden z użytkowników Twittera potwierdzając, że w sklepowej wersji konsoli Xbox Series X port optyczny audio się nie znajdzie.
Final #XboxSeriesX back panel (left) is same as first one (right) but without the optical audio output
✅2x USB
✅NVMe
✅HDMI
✅Ethernet
✅Power
This is not a problem
Use TV Optical Audio output connected to the AV Receiver in order to use all Dolby Digital audio formats pic.twitter.com/f2NqqMZ7UL
— Roberto Serrano’ (@geronimo_73) July 3, 2020
Jakie zatem porty odda do użytku graczom Microsoft w swoim nowym urządzeniu? Będą to: HDMI, 2.1, dający ogromne możliwości technologiczne szczególnie użytkownikom telewizorów, 2x USB, NVMe, Ethernet i oczywiście wejście na kabel zasilający. Wracając jednak do braku portu optycznego audio – czy będzie to utrudnienie, jeśli będziemy chcieli wykorzystać możliwości np. Dolby?
Teoretycznie tak, choć można ten problem bardzo łatwo obejść, korzystając z portu optycznego wbudowanego w telewizor. Takie rozwiązanie proponuje z resztą autor powyższego tweeta. Chcąc skorzystać z wszystkich technologii dźwięku od Dolby, gracz będzie mógł podpiąć się w ten sposób do amplitunera.
Źródło: https://twitter.com/geronimo_73/status/1278971569897902087
Więcej na temat gier i konsol:
- Cena PS5 jednak sporo niższa niż się spodziewano? Mamy wiarygodny przeciek dotyczący obu konsol i akcesoriów!
- Marzenie gracza? Testujemy ogromny panoramiczny 43,4″ monitor Lenovo Legion Y44w 4K HDR. Do PC 144Hz i konsoli 120Hz!
- Zebraliśmy pierwsze wrażenia dziennikarzy z gry w Cyberpunk 2077. Odczucia są mieszane, czy tytuł nie zawiedzie?
- Microsoft: jak nowe i starsze gry wykorzystają moc nowej generacji konsol? Lista tytułów zoptymalizowanych dla Xbox Series X
- Nowy trailer i gameplay z Cyberpunk 2077. Poza grą powstanie anime tworzone dla Netflixa!
(9374)
Standardowo zawsze coś spieprzą i pomijam wygląd ala kosz na śmieci…
Przecież optyczny nieobsluguje dolby atmos tylko HDMI. Po za tym od lat najpierw konsole hdmi do amplitunera a z amplitunera hdmi do TV i projektora. Rozumiem jesli ktos ma sluchawki po optyku to fakt . Kto podpina konsole do TV a potem optykiem do amplika. Chyba ze jakis 20letni ten amlituner.
Jest problem bo teraz nie posłuchasz muzyki z serwisów.lub mp 3 z dysku bez wyłączonego TV czyli trzeba jednak dokupić HDMI 2.0 adapter z portem optycznym i nie trzeba bawić się portem optycznym w TV
Dolby atmos nie jest obsługiwane optycznym. Pójdzie tylko przez HDMI
Będzie problem przy dźwięku 5.1 itp chyba że jestem zacofany to przepraszam, ale jak podaje sygnał do TV przez hdmi i dopiero do amplitunera to TV wysyła tylko stereo. Przy wpięciu bezpośrednio z konsoli optyka jest to co powinno być, bądź gdy bezpośrednio wpinam konsole przez hdmi do amplitunera i dopiero sygnał do TV.
Hdmi przesyła dźwięk przestrzenny, dalej tv do ampli też.
Wiele telewizorów ma ten problem, że na optyka puszcza stereo. Właśnie się o tym przekonałem, podłączając Xbox Series X, bo w opcjach jest wielkie gówno. Jak nie było problemu z poprzednimi konsolami, tak teraz trzeba dokupować prześciówki splittery HDMI-OPTYK. Nowa generacja, kur…
jest to problem gdyż przy freesync obecnie przy takiej konfiguracji na Xbox One x występuje opóźnienie dźwięku względem wideo przy złączu earc z soundbarem. Bez freesync opóźnienie telewizora jest większe przez co różnica jest niewyczuwalna