Home News Odrestaurowany w 4K Obcy wkrótce nawiedzi kina
Odrestaurowany w 4K Obcy wkrótce nawiedzi kina

Odrestaurowany w 4K Obcy wkrótce nawiedzi kina

1.05K
3

Z okazji przypadającej na ten rok 40. rocznicy premiery, Obcy pojawi się w kinach w Wielkiej Brytanii i innych krajach. Film odrestaurowano niedawno w 4K.

W tamtym roku pod nadzorem 20th Century Fox w studiu Company 3 / Deluxe Entertainment Services Group odrestaurowano do rozdzielczości 4K film Obcy. Nad procesem remasteringu czuwali Ridley Scott i Pam Dery. Wizualną stroną zajęła się firma EFilm, natomiast za audio odpowiadało Audio Mechanics. Obraz Scotta w 4K można było zobaczyć po raz pierwszy w 2018 na festiwalu Il Cinema Ritrovato we włoskiej Bolonii.

Obcy

W tym roku przypada 40-lecie wydania filmu na wielkim ekranie (premiera odbyła się 25 maja 1979). Teraz odświeżona wersja ponownie wejdzie na ekrany kin za sprawą dystrybutorów z Park Circus. Najpierw odbędzie się specjalny seans na festiwalu Glasgow Film Festival 28 lutego, a następnie od 1 marca przez 2 tygodnie będą odbywać się projekcje w BFI Southbank, po czym film wejdzie na ekrany wielu kin w UK, a także innych krajów. Niestety w tym momencie nie wiemy czy w tym gronie będzie Polska.

Obcego miałem okazję oglądać w kinie w wersji reżyserskiej (razem z drugą, odnowioną w 2010) na specjalnym maratonie przy okazji premiery Przymierza. Niestety odstawał jakością od względnie niedawno odrestaurowanej części drugiej. Nie mogę osobiście doczekać się efektu końcowego. Warto także pamiętać, że prawdopodobnie w tym roku doczekamy się też wydania domowego na 4K UHD Blu-ray w okolicach Alien Day czyli 26 kwietnia (od planety LV-426).

(1045)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(3)

  1. Nie mogę się już doczekać :) Planuję obejrzeć na festiwalu w Glasgow.

  2. Mega zazdroszczę!! Daj znać jak się podobało, koniecznie!
  3. Preordery na wydanie 4K już wystartowały w Zavvi z datą na 1 kwietnia.