Home News CES 2017 Nowa wersja złącza HDMI 2.1 – co to jest? Czym się różni od HDMI 2.0?
Nowa wersja złącza HDMI 2.1 – co to jest? Czym się różni od HDMI 2.0?

Nowa wersja złącza HDMI 2.1 – co to jest? Czym się różni od HDMI 2.0?

24.22K
0

Podczas bieżących targów CES 2017, HDMI forum zapowiedziało nową wersję złącza – HDMI 2.1. Byliśmy na konferencji i znamy wszystkie szczegóły. Fakt, że taka wersja złącza sygnałowego będzie miała swój debiut w przyszłości, wiedzieliśmy już od marca ubiegłego roku, kiedy to Philips ogłosił, że aktualizacja będzie konieczna do obsługi m.in. dynamicznych metadanych standardu HDR. Po wczorajszej konferencji okazało się, że zmian jest znacznie więcej. Wydają się one być tak gruntowne, że ciężko nie odnieść wrażenia, że złącze powinno nazywać się od razu HDMI 3.0! Do zmian należą:

  • Obsługa wyższych rozdzielczości wideo, m.in. 4K 120Hz, oraz 8K 60Hz
  • Dynamiczne metadane dla standardu HDR
  • Nowe kable, pozwalające na transmisję z przepustowością 48Gbps
  • Standard eARC, pozwalający na transmisję zwrotną dźwięku obiektowego (Dolby Atmos, DTS X)
  • Tryb odświeżania VRR, czyli praca ze zmienną ilością klatek (jak G-Sync, lub FreeSync).

Wyższa przepustowość

Zacznijmy od najważniejszego – zwiększonej przepustowości. Od wersji 1.3 złącze HDMI oferowało przepustowość wynoszącą maksymalnie 10,2 Gbps. Oznaczało to taktowanie kanałów przesyłowych z częstotliwością 340MHz (340MHz x 3 = 10,2 Gbps). Takie pasmo pozwalało transmitować obraz Full HD, także z 3D. W przypadku 4K pozwalało jednak na bardzo ograniczoną ilość formatów. Dostępne były opcje odświeżania wyłącznie 24 i 30Hz. Następnie wprowadzono standard HDMI 2.0, który zwiększył przepustowość do 18 Gbps, wykorzystując 600MHz kanały transmisyjne. Pozwalało to na używanie większej ilości formatów, np. 4K w 60Hz. Problem okazał się jednak inny. Nie wszystkie chipy HDMI posiadały zwiększoną przepustowość kanałów, a zapewnienie jej nie było wcale konieczne do uzyskania certyfikacji HDMI 2.0. Okazało się także, że 18 Gbps to wciąż za mało, by uzyskać np. HDR przy 60Hz w 4K, jeśli chcielibyśmy przesyłać sygnał RGB do monitora komputerowego. Z tego względu pisałem, że HDMI 2.0 jest przestarzałe już w trakcie debiutu. Przykładowo Display Port w wersji 1.2 (debiut w 2009 roku!) oferował aż 21,6 Gbps przepustowość!

Nadeszło jednak HDMI 2.1, a wraz z nim fundamentalna zmiana przepustowości. Do wykorzystania jej potrzebne są nowe kable HDMI. Samo złącze jest jednak kompatybilne ze starymi kablami (HDMI High Speed). Oczywiście w takiej konfiguracji nie zapewni szybszej transmisji. Użycie kabla 48G pozwoli jednak na obsługę znacznie większej ilości formatów:

48 Gbps można wreszcie nazwać gotowością na przyszłość! Takie pasmo pozwoli na przesył 4K w 120Hz z HDR, a także 8K w 60Hz! Do obsługiwanych formatów będą prawdopodobnie należeć także 5K i 10K.

(24219)

3.3 3 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

13
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x