Naziemna telewizja cyfrowa może w najbliższym czasie przejść prawdziwą rewolucję. Takie zmiany odczułby na własnej skórze każdy widz! Po serii doniesień o planowanej przebudowie struktury abonamentu RTV, dochodzą nas słuchy również o zmianach na polu przyznawanych kanałom koncesji, za które odpowiada KRRiT. O co chodzi?
Telewizja naziemna – zasady przyznawania koncesji do zmiany? KRRiT jest przeciw
Ustawa medialna od kilku lat jest przedmiotem szeregu politycznych przepychanek. Na dodatek co rusz mówi się o nadchodzącej rewolucji, która miałaby albo całkowicie znieść abonament RTV, albo przekształcić zasady jego funkcjonowania i pobierania. Teraz z kolei pojawił się temat koncesji, które nadającym w naziemnej telewizji cyfrowej kanałom przyznaje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Koalicyjny rząd cały czas pochyla się nad nowym projektem ustawy mającej zaprowadzić spore zmiany w prawie telekomunikacyjnym – w tym w telewizji naziemnej. Jednym z elementów, nad którym prowadzone są rozważania, jest kwestia przyznawania koncesji na nadawanie. Obecnie KRRiT przyznaje licencje dla stacji telewizyjnych i radiowych na okres 10 lat. Wedle dyskutowanych założeń, ten okres miałby zostać w przyszłości skrócony.
Co więcej, koncesje dla poszczególnych stacji miałyby być wydawane w obrębie całych multipleksów zbiorowo, czyli na przykład komplet kanałów TV ulokowanych na ogólnopolskim MUX-3 otrzymałby koncesje na okres – dajmy na to – 4 lat i te koncesje wygasałyby w tym samym momencie. Kwestia ich przedłużenia pozostawałaby oczywiście otwarta, ale bez wątpienia byłoby to pole do wielu nagłych, radykalnych dla widzów zmian w składach multipleksów.
W opozycji do tych pomysłów stoi sama KRRiT. Członek Rady Tadeusz Kowalski powiedział w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że tak drastyczna zmiana byłaby niekorzystna dla nadawców i widzów. Nowe prawo miałoby wejść w życie w pełnym zakresie wraz z wygaśnięciem ostatniej z aktualnie obowiązujących koncesji, tymczasem – jak wskazał Kowalski – wcześniej może dojść do sytuacji, w której trzeba będzie uchylić którąś z licencji z uwagi na kłopoty nadawcy danego kanału.
Na dodatek przedstawiciel KRRiT stwierdził, że kwota, jaką trzeba by zapłacić za krócej obowiązującą koncesję jest znacznie niższa niż w przypadku koncesji 10-letniej. Rozwiązanie, które rozważa rząd, jest zatem w jego opinii niekorzystne z punktu widzenia biznesu.
Jakie jest Wasze zdanie na ten tamat? Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach.
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-naziemna-telewizja-cyfrowa
Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:
- Do telewizji naziemnej wszedł nowy kanał. Co to za stacja jak ją odbierać?
- Za chwilę w telewizji naziemnej nowy kanał! Co to i gdzie będzie można oglądać?
- Dodatkowe kanały Eurosport wejdą do Polski! Już wiadomo, gdzie będziemy je oglądać
- W Polsat Box Go pojawił się nowy kanał w jakości 4K! Można już oglądać
- Polsat Box: wielkie zmiany na liście kanałów. Gdzie teraz znaleźć swoje ulubione?