Następca formatu Blu-ray – Test Samsung UBD-K8500 Ultra HD Blu-ray. Wrażenia, opinie
Testy i wrażenia
Odtwarzacz czyta właściwie wszystkie rodzaje płyt. Będą to: Ultra HD Blu-ray, 3D Blu-ray, Blu-ray Video, DVD-Video/DVD±R/DVD±RW, CD DA/CD-R/CD-RW.
Różnice między Blu-ray a Ultra HD Blu-ray
Większość z Was spodziewa się zapewne zobaczyć największe różnice w samej rozdzielczości oglądanego obrazu. A jak się okazuje to wcale nie rozdzielczość robi największą różnicę. Ba. Często nawet ciężko dostrzec czy film leci w rozdzielczości Full HD czy Ultra HD. A wszystko zależy tutaj głównie od tego czym był kręcony film oraz jak przebiegał jego mastering. My do testów zamówiliśmy 5 filmów, które dość znacznie różnią się od siebie pod względem wykonania. Dzięki temu bez problemu mogliśmy ocenić różnicę w konkretnych wydaniach.
- Smerfy 2 (Sony Pictures): nagrywany kamerą Sony CineAlta F65 w 4K. Mastering dokonany w 4K z szeroką paletą barw oraz HDR Dolby Vision. Dźwięk to Dolby Atmos.
- Chappie (Sony Pictures): nagrywany kamerą Red Epic w 5K. Mastering dokonany w 4K z szeroką paletą barw oraz HDR Dolby Vision. Dźwięk to Dolby Atmos.
- Niezniszczalni 3 (Lionsgate): nagrywany kamerą Red Epic w 5K. Mastering dokonany w 4K z szeroką paletą barw oraz HDR10. Dźwięk to Dolby Atmos.
- Marsjanin (20th Century Fox): nagrywany kamerą Red Epic w 6K. Mastering dokonany w 2K z szeroką paletą barw oraz HDR10. Dźwięk to Dolby Atmos.
- Exodus: Bogowie i królowie (20th Century Fox): nagrywany kamerą Red Epic w 5K. Mastering dokonany w 2K z szeroką paletą barw oraz HDR10. Dźwięk to Dolby Atmos.
A tak prezentują się wszystkie filmy i opakowania, którymi dysponowaliśmy podczas testów. Trzy wytwórnie i trzy różne podejścia do opisów. FOX używa logotypu Ultra HD Premium. Co ciekawe, Niezniszczalni 3 są źle wydani. Błąd polega na złym zakresie dynamiki – zamiast czerni widzimy szarość. Podobne błędy spotkaliśmy swego czasu w wydaniach Monolithu. Samo Hollywood uczy się jeszcze wydawania na nowym nośniku.
Rozdzielczość (Blu-ray Full HD vs Ultra HD Blu-ray):
Smerfy 2 (remaster 4K) Full HD vs 4K (zdjęcia 1 i 2)
Smerfy 2 (remaster 4K) Full HD vs 4K (zdjęcia 1 i 2)
Marsjanin (remaster 2K) Full HD vs 4K (zdjęcia 1 i 2)
Exodus (remaster 2K) Full HD vs 4K (zdjęcia 1 i 2)
Exodus (remaster 2K) Full HD vs 4K (zdjęcia 1 i 2)
Szeroka paleta barw (Blu-ray Full HD vs Ultra HD Blu-ray):
Smerfy 2 Rec709 vs Rec2020 (zdjęcia 1 i 2)
HDR10 (Blu-ray Full HD vs Ultra HD Blu-ray):
Marsjanin SDR vs HDR (zdjęcia 1 i 2)
Smerfy 2 SDR vs HDR (zdjęcia 1 i 2)
Smerfy 2 SDR vs HDR (zdjęcia 1 i 2)
Maciej Koper: Zdjęcia nie mają na celu wiernie przekazać tego co widzieliśmy, bo nie da się przelać HDR’a na wyświetlacz bez HDR’a – zaznaczam to wyraźnie, by wszystko było jasne. O wszystkich przekłamaniach aparatu nawet nie wspomnę. Zdjęcia nie są też żywcem zdjęte z wyświetlacza. Lustrzanka nie jest w stanie poprawnie zarejestrować nawet dynamiki zwykłego obrazu, a co dopiero HDR z jasnością do 1200cd/m2! Na pojedynczym zdjęciu wygląda to jak tryb dynanamiczny, całkowicie odmiennie niż w naturze. To co oglądacie powyżej to “praca artystyczna” wykonana przeze mnie ze zdjęć o wielu ekspozycjach, złożonych w jedno, z przetworzonymi następnie charakterystykami tak, by oddać relatywnie efekt który zobaczyliśmy razem z Gmerem w naturze porównując Blu-ray do Ultra HD Blu-ray z HDR i rec2020. Co to znaczy oddać relatywnie efekt? Mniej więcej to, że z obrazu SDR zrobiłem jeszcze węższy zakres dynamiki, tak by różnica luminancji na obrobionych fotografiach odpowiadała postrzeganej różnicy w luminancji wyświetlacza SDR (100cd/m2) i wyświetlacza HDR (nawet 1200cd/m2)
Powyższe zdjęcia są tylko poglądem na sytuację. Bardzo ciężko jest oddać to co widzimy w realu patrząc na HDR. Maciej to dokładnie wytłumaczył powyżej. Dodatkowo GIF dokonał pewnej kompresji. Pod zdjęciami podałem linki do zdjęć. Możecie sami zrobić własne porównania na waszych komputerach (ręcznie).
Telewizory:
Tegoroczny model SUHD KS9000 według producenta potrafi osiągnąć jasność na poziomie 1000cd/m2. Model SUHD JS9500 to według producenta też 1000cd/m2 chociaż w testach z początku 2015 roku wyszło nam 480cd/m2. Temat ten rozwiniemy w drugiej części testu bo nie jest to takie oczywiste. Jednak to JS9500 dostarcza dużą głębszą czerń ze względu na strefowe podświetlenie ekranu.
Na początek wzięliśmy pod lupę dwa telewizory Samsunga. Najwyższy model zeszłego roku czyli SUHD JS9500 (tzw. Full LED) oraz jeden z najwyższych modeli tego roku: KS9000. Oba telewizor bez problemu poradziły sobie z wyświetleniem materiału w pełnym Ultra HD: 4K, szeroka paleta barw oraz HDR. Czy różnice są duże? Są ogromne i ciężko będzie wrócić do zwykłego wydania Blu-ray po zobaczeniu tego co oferuje płyta Ultra HD Blu-ray. Największą robotę robi szeroka paleta barw oraz dodatkowo HDR. Film z nośnika Blu-ray wygląda przy nowej technologii jak wyprany z kolorów. Jest płasko i mało dynamicznie. Obrazowi wyraźnie brakuje głębi… A jeszcze nie dawno pisaliśmy, że telewizor posiada niesamowitą głębię obrazu czy piękne kolory. Po zobaczeniu nowego nośnika nasze dotychczasowe myślenie zostało dość mocno wypaczone Na ten moment Panie i Panowie mamy nowy wyznacznik jakości obrazu: Ultra HD Blu-ray, który powala swoją jakością.
Warto zwrócić uwagę, że SUHD JS9500 pasteryzował w najjaśniejszych efektach i wypalał niektóre odcienie. Ma on za niską jasność a jego algorytm jest tego świadom więc przycina część efektu by ogólna jasność się zgadzała. Jest to jednak normalny problem wiążący się z koncepcją HDR. Telewizor jednak oferował duuużo lepszą czerń ze względu na strefowe podświetlenie ekranu. KS9000 to “tylko” kilka stref pionowych, które wygaszają się w zależności od tego co dzieje się na ekranie. Szczegóły jednak znajdziecie już wkrótce w naszym teście. Tego problemu nie było widać podczas testu Panasonica DX900. Tam jasność punktowa dochodzi do 1200cd/m2!!!
Ponieważ sfotografowanie tego co widzieliśmy jest bardzo trudne i wymaga sporej pracy (aparat nie rejestruje tak szerokiego spektrum jasności), musicie mi uwierzyć na słowo co zobaczyliśmy na ekranie testowanych telewizorów Będziemy jednak chcieli zgodnie z powyższym komunikatem przy porównaniu umieścić takie zdjęcia jeszcze w tym tygodniu.
Przypomnę jeszcze, że na targach CES widzieliśmy telewizor od Sony, który uzyskuje jasność do 4000cd/m2. Efekt? Wtedy był to totalny opad szczęki! Jeśli przyszłość HDR będzie tak wyglądać to jest na co czekać i czym się zachwycać.
O ile SUHD KS9000 (z lewej) informuje nas o sygnale HDR o tyle w SUHD JS9500 musimy się tego domyślać. A raczej zobaczyć. Szkoda, że sam odtwarzacz nie daje nam żadnego info o wyświetlanym materiale. Jednak efekt HDR jest na tyle mocny, że bez problemu będziemy to wstanie ocenić. Podobnie jak z szeroką paletą barw. To ona wysuwa się na pierwsze miejsce w bezpośrednich porównaniach.
Taki komunikat zobaczymy jeżeli złącze HDMI nie będzie wspierać HDCP 2.2. Na telewizorze 4K (oraz Full HD) bez HDMI2.0a zobaczymy film w rozdzielczości Full HD bez obsługi szerokiej palety barw oraz HDR.
Projektory:
Całość wrażeń z oglądania filmów na JVC DLA-RS400 znajdziecie w teście w tym miejscu. Łatwo nie było ale całość udało się odpalić. Co do projektora natywnego Ultra HD Sony VW520 to niestety ale na ten moment nie udało nam się zobaczyć pełni możliwości płyty Ultra HD Blu-ray. HDR był wyświetlany niepoprawnie. Podobnie jak kolory z szerokiej palety barw. Film natomiast był wyświetlany w rozdzielczości 4K. Czyli coś działa ale nie wszystko jak trzeba. Jesteśmy aktualnie w kontakcie z firmą Sony w celu ustalenia co mogło być przyczyną i czy odtwarzacz Samsunga jest w ogóle kompatybilny z Sony. Podobne głosy dochodzą z sieci odnośnie telewizorów OLED 2016 od LG. Prawdopodobnie musimy czekać na stosowny update albo samego projektora albo odtwarzacza Samsunga.