Nadchodzą ekrany MicroOLED! W wyścigu są już giganci: BOE i LG. O co chodzi w tej technologii i gdzie ją zobaczymy?
W najbliższych latach sporo usłyszymy o wyświetlaczach MicroOLED! Wiodący chiński producent ekranów BOE zamierza wprowadzić takie rozwiązanie na rynek jeszcze w tym roku. Produkcją paneli z zastosowaniem tej technologii zajmuje się też już LG, a wykorzystać ma je zamiar chociażby Apple.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Apple opracowuje ekrany MicroOLED i MicroLED! Gigant z Cupertino stworzy własny telewizor?!
BOE wprowadzi ekrany MicroOLED. Gdzie znajdą zastosowanie?
Jeden z największych chińskich producentów paneli wykorzystywanych między innymi w telewizorach – BOE – nosi się z zamiarem wypuszczenia na rynek swoich pierwszych ekranów wytworzonych z zastosowaniem technologii MicroOLED. Miałoby się to stać jeszcze w 2021 roku. Póki co mówi się o zastosowaniach w urządzeniach mieszanej rzeczywistości, czyli będących połączeniem VR i AR. Przykładem mogą być opracowywane ponoć przez Apple gogle.
Wyświetlacze MicroOLED nie powstają w sposób tradycyjny, to znaczy nie są umieszczane na szklanym panelu, jak ma to miejsce w przypadku ekranów LCD czy OLED. Zamiast tego instalowane są bezpośrednio na przywodzących na myśl plastry miodu planszach z półprzewodnikami. Dzięki temu możliwe jest znaczne wyszczuplenie ekranów, zapewnienie ultrawysokiej rozdzielczości oraz znaczne zredukowanie poboru energii.
Stosowane obecnie w telewizorach i smartfonach panele OLED cechują się objętością pikseli na poziomie 40-300 mikrometrów. Jednostki w technologii MicroOLED oferują tu znaczny progres – piksele osiągają wielkość pomiędzy 4 a 20 mikrometrów. To oczywiście powoduje, że rozdzielczość i ogólna jakość obrazu wyświetlanego na takim panelu jest bardzo wysoka, przy czym sam ekran może być bardzo mały. Stąd mówi się o wykorzystaniu przede wszystkim w urządzeniach VR/AR.
BOE zainwestowało w produkcję paneli MicroOLED 225 milionów dolarów. Poza chińskim gigantem, nad rozwojem tej technologii mocno pracuje też LG Display, które wedle doniesień – podobnie jak BOE – chce oferować ją w produktach mieszanej rzeczywistości. Dodajmy do tego silne zaangażowanie Apple i wychodzi nam, że zapotrzebowanie na tego typu ekrany już teraz jest bardzo wysokie! Czy może to oznaczać, że MicroOLEDy znajdą też zastosowanie w telewizorach? Nic nie stoi na przeszkodzie, by takie ekrany osiągały znacznie większe rozmiary, zachowując przy tym smukłość oraz wysoką rozdzielczość i płynność. Jednak podobnie jak w przypadku technologii MicroLED, na przeszkodzie mogą tu stanąć bardzo wysokie koszty produkcji paneli w rozmiarach 55″ i większych.
Niemniej jednak jesteśmy ciekawi jak potoczą się wydarzenia. Niewykluczone, że zastosowania ekranów MicroOLED wyjdzą poza sektor VR/AR. Wkrótce dużo powinny nam z resztą powiedzieć pierwsze rynkowe propozycje BOE, jeśli ta firma rzeczywiście wprowadzi je jeszcze w tym roku.
Źródło: https://www.gizmochina.com/2021/02/11/boe-microoled-display-h2-2021/
Przeczytaj więcej:
- Chiński Skyworth ukradł wizerunek telewizora LG OLED RX i zaprezentował jako własny produkt. Są przeprosiny!
- Nowy Chromecast z Google TV: masz lub planujesz zakup tej przystawki? Właśnie dostała poprawki Dolby Atmos i 4K!
- Wiemy kiedy HBO Max zadebiutuje w kolejnych krajach! Polska jeszcze chwilę poczeka
- Czy TCL TS8111 z Dolby Atmos to najlepszy soundbar w klasie cenowej do 899 zł? Podsumowujemy wiedzę i doradzamy!
- Ile stacje telewizyjne straciły na reklamach podczas protestu “Media bez wyboru”? Jaka była ich oglądalność?
Jak to nadchodzą – już od dawna są produkowane i od dawna są w użyciu. Od jakichś 10 lat tego typu wyświetlacze produkują i dostarczają takie firmy, jak eMagin, MicroOLED czy Sony, także Instytut Fraunhofera pokazywał wiele prototypów tego typu wyświetlaczy. Oprócz powyższych są jeszcze firmy takie jak Kopin i OLiGHTEK (który później wszedł w 2017 do spółki z BOE).
To poczekamy kilka lat. Akurat przyjdzie czas na wymianę tv OLED.
Wymienisz go na telewizor MicroOLED? Telewizor o przekątnej 1″ albo 0,5″ 😉 .