Home News MicroLED TV potrzebuje jeszcze czasu, aby wejść na rynek
MicroLED TV potrzebuje jeszcze czasu, aby wejść na rynek

MicroLED TV potrzebuje jeszcze czasu, aby wejść na rynek

1.83K
7

MicroLED to jedna z najciekawszych technologii w świecie telewizorów. Może ona zagrozić panelom LCD i OLED. Jednak jak wykazuje najnowsza analiza IHS Markit – na ten moment przyjdzie nam poczekać dobrych kilka lat.

Według raportu firmy analitycznej IHS Markit telewizory typu MicroLED zaczną pojawiać się na rynku konsumenckim w roku 2021. Dopiero jednak na przełomie 2023 i 2024 roku można będzie mówić o wejściu do mainstreamu. Wtedy to prognozuje się, że sprzedaż takich telewizorów przekroczy 4 mln sztuk. W roku 2026 natomiast MicroLED, według IHS, ma radzić sobie już całkiem dobrze – z roczną sprzedażą na poziomie 16 mln egzemplarzy. Wtedy też cena tych urządzeń ma osiągnąć tak atrakcyjny pułap, że staną się produktami bardziej masowymi.

MicroLED

MicroLED odznacza się poziomem jasności i kontrastu wyższym niż u OLED-ów. Ponadto tego typu ekrany są również żywotniejsze (do 100 000 godzin użytkowania). W chwili obecnej nie ma jednak zbyt wielu modeli tego typu telewizorów. Nie są one również przeznaczone dla masowego odbiorcy. Firmy takie, jak Samsung z The Wall (z niedawno wprowadzoną wersją 292”) traktują MicroLED jako pokaz możliwości technologicznych. Trudno zresztą się im dziwić, gdyż chcą po prostu zaprezentować wszystko, co ten typu ekranu ma do zaoferowania. W tym momencie nie liczy się jej praktyczność, tylko uwydatnienie jej walorów – stąd też kolosalne gabaryty takiego The Wall.

Z czasem koszt produkcji paneli MicroLED ma drastycznie spaść i w przeciągu siedmiu lat ma być on pięć razy niższy niż obecnie. Jerry Kang z IHS Markit zauważa, że nawet przy sprzedaży na poziomie 16 mln, MicroLED będzie miał jedynie 0,4% udział w rynku. Będzie to jednak znak, że technologia ta wkroczyła do mainstreamu i ma zyskiwać na popularności w kolejnych latach.


ZOBACZ TAKŻE: Samsung The Wall za mały? Oto nowy 292’’ TV 8K!


Źródło: HDTVtest

(1829)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(7)

 1. czy to należy czytać że MicroLED jest tak kosmicznie drogi że przy produkcji > 10mln sztuk dopiero stanie się dostępny (cena < 20tysi) ?

  oledy w tym roku zdaje się dopiero dobiją z produkcją do 4-5mln sztuk rocznie

 2. Ja myślę że rozwój microLED to jedno, a faktyczne udostępnienie na rynku konsumencji to drugie. Nie po to koncerny pompowały $ przez lata w rozwój OLEDów, żeby teraz rezygnować z krojenia tego tortu dla siebie. Być może jest też aspekt awaryjności i nie chcą powtórki z OLEDów, gdzie kolejne generacje są dopiero pozbawiane bolączek wieku dziecięcego. Tak więc może chcą wypuścić na start dopracowaną technologię, żeby nie było obaw jak przy OLEDach.  

 3. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
  Tak jak piszesz. Zainwestowali w oled TV, to po co zmieniać....
  Chociaż póki co, powyżej 77" oledów nie ma, to mogli by robić mikro LED od 82" wzwyż.
  Tym bardziej, że to ma być konstrukcja modułowa.

 4. 31 minut temu, raf7705 napisał:

  Tak jak piszesz. Zainwestowali w oled TV, to po co zmieniać....

  tylko MicroLED i moduły to Samsung - co oni mają wspólnego z inwestycjami w oledy?

 5. LG też pokazało mikro LED.
  To może Samsung się postara wcześniej, ze względu na brak oledów.
  Ale oni znowu wymyślili sobie jakiś Qled i ludziom wciskają, zamiast cisnąć tego mikro LEDa.

 6. 42 minuty temu, klaus71 napisał:

  tylko MicroLED i moduły to Samsung - co oni mają wspólnego z inwestycjami w oledy?

  Inwestowali i z pewnością inwestują nadal, tylko najwyraźniej zabrnęli w jakąś technologiczną ślepą uliczkę i nie są w stanie sprzedawać swoich paneli w konkurencyjnej cenie.

 7. 3 minuty temu, raus napisał:

   nie są w stanie sprzedawać swoich paneli w konkurencyjnej cenie.

  no w konkurencyjnej cenie to jak widac z prognoz nikt nie jest - a termin 2025 i limit sprzedaży 16mln sztuk by trafiło pod strzechy brzmi bardzo pesymistycznie

  tani oled był już wtedy gdy LG trzaskało 1-2 mln sztuk (czyli 2 lata temu)