Home Testy Monitory LG 34UC79G Test 144Hz monitora IPS 21:9 dla graczy!
LG 34UC79G Test 144Hz monitora IPS 21:9 dla graczy!

LG 34UC79G Test 144Hz monitora IPS 21:9 dla graczy!

4.41K
0

Reprodukcja kolorów

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 5,7 maksymalna 9,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 7,2 maksymalna 10,6
Średnia deltaE palety szarości 5,8 maksymalna 9,4

Wyidealizowana reprodukcja kolorów nie jest oczywiście krytycznym elementem w monitorze, którego głównym zastosowaniem są gry. Mimo to postanowiłem sprawdzić jak radzi sobie w tej materii, tym bardziej, że ekran posiada matrycę IPS, która z reguły dosyć dobrze nadaje się do grafiki. Na pierwszy ogień poszedł tryb Custom (Game). Odcień bieli był w nim tylko nieznacznie ochłodzony, co w żadnej mierze nie przeszkadzało cieszyć się rozgrywką. Nie przeszkadzała w tym także nieco poszerzona przestrzeń kolorów. Zauważalna była jednak zbyt wysoka gamma, która robiła bardzo mocny kontrast w śródtonach obrazu. To nie tylko powodowało przesycenie barw, ale także ograniczało widoczność detali w czerniach.

Po kalibracji

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,4 maksymalna 6,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,6 maksymalna 5,2
Średnia deltaE palety szarości 2,0 maksymalna 4,0

LG UC79G nie posiada bardzo rozbudowanych funkcji kalibracyjnych, jednak do poprawienia tylko tego jednego zarzutu (gammy), są one wystarczające. W menu należy przestawić profil na “Gamma 0”. To, wraz z korektą odcienia bieli pozwoliło uzyskać całkiem przyzwoite oddanie kolorów. Gdyby dołożyć do tego wykonanie profilu barwnego, to monitor nadawałby się do podstawowej edycji zdjęć, a przypominam, że mówimy tu o monitorze dla gracza!

Teraz kilka zdań o jednej z podręcznych funkcji, konkretnie “Black Stabilizer”. Ma ona dodatkowy wpływ na gammę w dolnym zakresie dynamiki, czyli “po Polsku” mówiąc, na uwypuklenie detali w czerniach. Dzięki niej możemy uwidocznić to co dzieje się w czerniach ponad normę. Bardzo przydaje się to w niektórych grach.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych monitorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego monitora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja Telewizora? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
o
raz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?  

(4407)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

10
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x