Konferencja biznesowa Epson w Warszawie
Kilka dni temu w Warszawie odbyła się konferencja biznesowa firmy Epson na której zaprezentowana najnowsze rozwiązania z zakresu projektorów biznesowych, produktów związanych z edukacją w szkołach oraz temat drukowania.
Epson w szkole – edukacja XXI wieku
Polskie szkoły często postrzegane są jako dość tradycyjne i mało otwarte na nowinki – ale to wizerunek zdecydowanie wypaczony i krzywdzący. „Doświadczenia firmy Epson pokazują, że wiele placówek edukacyjnych doskonale wie, jak wykorzystać możliwości nowoczesnych technologii, a urządzeniem, po które szkoły sięgają najchętniej, są projektory interaktywne oraz drukarki atramentowe” – wyjaśniał Massimo Pizzocri, wiceprezes firmy Epson podczas październikowej wizyty w Polsce. Ten proces rozpoczął się już kilka lat temu, a teraz – wspierany m.in. przez inicjatywy takie jak program Aktywna Tablica – tylko nabiera rozpędu…
Uczenie wzrokowe – uznawane za jeden z kluczowych elementów teorii edukacji sensorycznej – jest znanym od wieków sposobem przyswajania wiedzy. Zarówno badania naukowe, jak i codzienna szkolna praktyka pokazują, że prezentowanie uczniom materiałów w atrakcyjnie wizualnej formie sprawia, iż szybciej i skuteczniej chłoną oni wiedzę. Na rynku znaleźć można wiele urządzeń, które teoretycznie wykorzystać można do takich zastosowań – jednak tak naprawdę tylko jedno z nich nadaje się do tego celu idealnie.
Niektóre szkoły sięgają np. po telewizory czy monitory LCD, które być może w pewnym stopniu sprawdzają się przy niewielkim audytorium, jednak pamiętać trzeba, że mogę one posłużyć co najwyżej do wyświetlania obrazu. A przecież nauczanie zakłada interakcję na linii nauczyciel-uczeń/student. Dlatego właśnie firma Epson stworzyła całą serię projektorów interaktywnych, które idealnie nadają się do pracy grupowej, pozwalając na wyświetlanie obrazu z różnych źródeł, dotykową interakcję w czasie rzeczywistym i zapisywanie zmian do pliku. Taki sprzęt to nie tylko „narzędzie do wyświetlania obrazu”, a wszechstronny, interaktywny system do nauki, wspomagający nie tylko samo przyswajanie wiedzy, ale również pracę w zespołach, burze mózgów etc. Oraz stymulowanie uczniów w kierunku samodzielnej analizy i odkrywania faktów. Obraz i interakcja to najskuteczniejsza forma edukowania, rozumianego jako coś więcej niż tylko „wlewanie” samej wiedzy do głów uczniów/studentów.
W trosce o młode oczy
Oczywiście, wszystkie te zalety i funkcje miałyby drugorzędne znacznie, gdyby wyświetlany obraz był pośledniej jakości. W przypadku Epsona o czymś takim nie może być mowy – firma od lat konsekwentnie rozwija swoją autorską technologię wyświetlania obrazu 3LCD, zapewniającą realistyczny, naturalny obraz o żywych kolorach. Atutem 3LCD jest nie tylko fantastyczna jakość (ogromna skala barw, doskonały kontrast, rozdzielczość, ostrość, możliwość wyświetlania 68,7 mld kolorów), ale eliminacja zniekształceń oraz “efektu tęczy” – co sprawia, że oglądanie nie obciąża i nie męczy oczu. To szczególnie istotna kwestia w przypadku młodych widzów – uczniów i studentów – którzy i tak po długim dniu zajęć bywają przemęczeni, dlatego dodatkowy obciążenie oczu absolutnie nie jest pożądane.
W ofercie Epsona znaleźć można ogromny wybór modeli projektów – każda placówka edukacyjna z powodzeniem znajdzie tam urządzenia doskonale dopasowane do ich potrzeb i specyfiki. W szkołach, w których projektor ma służyć przede wszystkim do prezentowania najróżniejszych treści multimedialnych, doskonale sprawdzi się np. model EB-680, czyli projektor krótkiego rzutu (pozwalający na wyświetlenie dużego obrazu z bardzo niewielkiej odległości od ekranu) o rozdzielczości XGA i maksymalnej wielkości 93”. Placówki poszukujące maksymalnej wszechstronności powinny z kolei zainteresować się np. modelami EB-525W/536Wi.
Dla użytkowników chcących wykorzystywać projektor do prowadzenia interaktywnych lekcji, podczas których nauczyciel i uczniowie mogą ingerować w wyświetlane treści, rysować i nanosić na ekranie swoje notatki, świetnym rozwiązaniem będzie któryś z projektorów interaktywnych Epson, czyli np. EB-1460Ui. Warto dodać, że sprzęt Epsona bez problemu współpracuje z praktycznie wszystkimi dostępnymi na rynku tablicami interaktywnymi, co dodatkowo zwiększa możliwości nauczycieli i podnosi atrakcyjność lekcji.
Drukowanie na zawołanie
Projektory nie są jednak jedynymi nowoczesnymi urządzeniami, które znajdą zastosowanie w szkole. Równie przydatnym – i zwykle chyba nawet bardziej eksploatowanym – sprzętem, który Epson masowo dostarcza do szkół są drukarki atramentowe. Do tej kategorii zaliczamy zarówno urządzenia przeznaczone dla biur i grup roboczych (z serii WorkForce, idealnie sprawdzające się np. w sekretariacie i administracji), jak i sprzęt dla użytkowników domowych, który przyda się nauczycielowi w klasie np. do drukowania kart pracy, sprawdzianów, zdjęć, prezentacji itp.
Profesjonalne drukarki Epson z serii WorkForce Pro są w stanie wydrukować do 86 000 stron w odcieniach szarości lub kolorze, bez konieczności wymiany atramentu. Zapewniają one wydajność i koszt pojedynczego wydruku absolutnie porównywalny z drukarkami laserowymi… jednocześnie jednak bijąc je na głowę najwyższą jakością dokumentów czarno-białych i kolorowych, trwałością wydruków, łatwością eksploatacji i niższym (radykalnie) zużyciem energii. Jest to zasługa zastosowania w nich nowatorskich piezoelektrycznych głowic drukujących Epson MicroPiezo oraz doskonałych tuszów DURABrite Ultra i DURABrite. Urządzeniem, które doskonale sprawdzi się w takich zastosowaniach (i które prezentowane było na październikowym spotkaniu z firmą Epson) jest np. model WF-6590DTWFC.
Do zastosowań „klasowych” wręcz idealne będą z kolei drukarki Epson EcoTank ITS, w których zamiast klasycznych kartridży znajdziemy wbudowane pojemniki na atrament, które można w razie potrzeby uzupełnić, dolewając atrament z oferowanych przez Epsona butelek (w cenie poniżej 30 zł za sztukę). Warto tu polecić np. modele Epson EcoTank ITS L6190 czy L805 (która znakomicie sprawdzi się podczas drukowania zdjęć).
„Rynek druku atramentowego rośnie w imponującym tempie – ale ten fakt nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w regionie EMEA każdego roku drukowany jest… trylion stron dokumentów. Od 2014 r. sprzedaliśmy tu ponad 500 tys. drukarek i tylko w ubiegłym roku odnotowaliśmy wzrost sprzedaży na poziomie 15%. To czyni nas najszybciej rosnącym graczem z tego sektora” – tłumaczył Massimo Pizzocri.
Więcej informacji o rozwiązaniach Epson dla edukacji znaleźć można na stronie firmy: www.epson.pl/education
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.