Joker | recenzja najgłośniejszego filmu 2019 na nośniku 4K UHD Blu-ray
“Joker”, prawdopodobnie najgłośniejszy film zeszłego roku, doczekał się właśnie polskiej premiery na nośnikach 4K UHD Blu-ray i Blu-ray. Dałem nura w paszczę szaleństwa raz jeszcze, tym razem w rozdzielczości 4K z HDR i z dźwiękiem Dolby Atmos, ale w domowym zaciszu. Oto, jak prezentuje się 11-krotnie nominowane do Oscara dzieło Todda Phillipsa na nośniku domowym.
Joker – zwiastun
Film doczekał się dwóch zwiastunów przedpremierowych i spotu Blu-ray.
Pierwszy z nich ukazał się w kwietniu 2019, natomiast drugi z nich pojawił się w sieci w sierpniu tego samego roku.
Joker – opis dystrybutora
Wiecznie samotny w tłumie Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) pragnie kontaktu. Mimo to, kiedy idzie brudną ulicą Gotham City, podróżuje przez miasto pełne podziałów i rozczarowań, pociągiem pokrytym graffiti, ukrywa swoją prawdziwą twarz pod dwiema maskami. Jedną z nich przywdziewa każdego dnia, nakładając makijaż klauna do pracy. Drugiej nie może zdjąć nigdy. To iluzja, jaką otacza się, aby przesłonić fakt, że nie może poczuć się częścią świata wokół, że wciąż jest niezrozumianym facetem, którego życie raz po raz nokautuje. Nieznający ojca Arthur ma wrażliwą matkę, która jest być może także jego najlepszą przyjaciółką. To ona przezwała go kiedyś “Wesołkiem”. Ten pseudonim przykleił mu do twarzy uśmiech, za którym kryje się cierpienie serca. Jako wyrzutek, prześladowany przez nastolatków na ulicach, wyszydzany przez urzędników w metrze, a nawet wyśmiewany przez klaunów, z którymi pracuje, jeszcze bardziej odkleja się od otaczającego go społeczeństwa.
“Joker” przedstawia historię narodzin najsłynniejszego komiksowego łotra uniwersum DC Comics. Przedstawiony w filmie portret Arthura Flecka ukazuje człowieka usiłującego znaleźć swoje miejsce w podzielonej społeczności mieszkańców Gotham. Marzący o choćby odrobinie uznania, próbuje swoich sił jako komik stand-up. Okazuje się jednak, że ostatecznie zawsze to on jest wyśmiewany. Boleśnie szczere, alegoryczne studium postaci ukazuje, jak człowiek uwięziony w błędnym kole egzystencji, między apatią, okrucieństwem i wreszcie zdradą, podejmuje jedna za drugą fatalne w skutkach decyzje, które uruchamiają tragiczny łańcuch zdarzeń.
Joker – film
5,5/6
“Joker” to taki film, który może na człowieku zrobić kolosalne wrażenie – w moim przypadku było to wrażenie zarazem bardzo przytłaczające, a jednocześnie niekoniecznie – uznając jego wielkość – ma się ochotę tak szybko do niego wracać. Dzieło Todda Phillipsa to świetne studium choroby psychicznej, ukazane z punktu widzenia niewiarygodnego narratora. Ten zabieg sprawia, że niekoniecznie, nawet z końcowymi scenami filmu, jesteśmy pewni co było prawdziwe, a co było jedynie wymysłem pokrętnego umysłu Arthura Flecka. Joaquin Phoenix stworzył popisową, większą-niż-życie kreację. Gra on człowieka, który ma problemy z odnalezieniem siebie w bardzo nihilistycznym i złowrogim świecie. Jego paradoks polega na tym, że będąc skrzywdzonym przez życie, dopiero obejmując swoją mroczną stronę, znajduje w nim radość.
- ZOBACZ TAKŻE: Joker | RECENZJA | W paszczy szaleństwa
Film zarówno stanowi przekrój psyche Flecka, jak i społeczeństwa z pogłębiającymi się podziałami i pogardą biednych ze strony polityków. Nie trzyma on stron, nie ma w nim praktycznie żadnej jednoznacznie “dobrej” postaci bo pokazuje, że wszyscy w jakiś sposób jesteśmy niedoskonali. Przez “uczłowieczenie” postaci Jokera, stał się on postacią jeszcze bardziej przerażającą (niż jakiekolwiek jego “komiksowe” wcielenie). Bo prawdziwą. I taką, która może pojawić się w każdym z nas. Phoenix dominuje swoją personą całkowicie każdy kadr filmu, który praktycznie aż do momentu wybuchnięcia zamieszek w Gotham nie ma żadnego ujścia, tylko jest nieustannym strumieniem nihilizmu, smutku i rozpaczy, okazjonalnie przeplatanym ultra-brutalnością. To film, który nie bierze jeńców, z tytułową postacią, której motywacje można kompletnie zrozumieć, ale zarazem nie gloryfikuje jej.
Joker – obraz
6/6
Larry Sher zrealizował Jokera kamerami Arri Alexa 3,4K, 4,5K, 5,1K oraz 6,5K. Film, co ciekawe, ukończono akurat w 4K – co w sumie przy praktycznie braku CGI, nie powinno dziwić. W sieci pojawiło się wiele opinii twierdzących, że strona wizualna “Jokera” jest przeceniona. Śmiem się z tym nie zgodzić – przede wszystkim w formacie 4K UHD zyskujemy poszerzoną paletę barw, z której film robi świetny użytek. W wielu scenach znajdziemy przez to wiele subtelnych akcentów kolorystycznych, które napędzają artystyczną wizję filmu. Innym razem mamy do czynienia z przejściami, w których widać oślepiające wręcz światło w kontraście z głęboką czernią. “Joker” nie jest dobrym materiałem pokazowym w konwencjonalnym sensie, bo nie zrobi efektu “wow”, ale jego prezentacja w natywnym 4K oraz sposób, w jaki poszerzona paleta barw wzmacnia jego walory estetyczne, jest imponujący. Jeśli oglądacie film dysponując czytnikiem bez obsługi Dolby Vision, a np. macie telewizor LG – koniecznie wyłącznie dynamiczne mapowanie tonów – znacznie pogorszy ono obraz. Lepiej pozostać przy standardowym HDR10 (na płycie nie ma akurat HDR10+).
Joker – dźwięk i dodatki
Dźwięk – 5,5/6
“Joker” jest bardzo dobrze udźwiękowionym filmem, z fenomenalnie minimalistyczną ale i złowieszczo-melancholijną muzyką Hildur Guðnadóttir, ale – podkreślę to ponownie – nie jest to materiał, którym zrobimy wrażenie na znajomych. Mimo wszystko mamy tutaj do czynienia z dobrą separacją kanałów, zauważalną dozą efektów wysokościowych, które pogłębiają immersję, a muzyka Guðnadóttir często zjeżdża w niskie tony, które są należycie podkreślone.
Dodatki – 2/6
Troszkę podobnie jak z “To: Rozdział 2”, tutaj także nie otrzymujemy zbyt wiele bonusów (aczkolwiek w przypadku “Jokera” to problem światowy). Jeśli chcecie komentarz reżysera, będziecie musieli kupić film ponownie na Apple TV. To, co dostaniecie na płycie, to w zasadzie trzy bardzo krótkie materiały oraz jeden dłuższy, “Vision and Fury” (22-minutowy), w którym wypowiada się Phillips wraz z Phoenixem, scenografem Markiem Friedbergiem oraz m.in. kompozytorką Hildur Guðnadóttir. Jest to w zasadzie jedyny “mięsisty” materiał w tym zestawie i opowiada o zmienianiu tonu postaci, fizycznej transformacji Phoenixa, choreografii tańca, a także montażu i wielu innych aspektach.
Joker – podsumowanie i rekomendacja
“Joker” to świetne wydanie 4K UHD Blu-ray, które oferuje mocny skok w jakości w porównaniu ze standardowym Blu-rayem. Pomimo, że nie jest to typowy film akcji i przez to HDR i Atmos nie są tak spektakularne, jak w innych produkcjach, to w bardzo przemyślany sposób wzmacniają najlepsze aspekty wizualno-dźwiękowe filmu. Obraz ten jak najbardziej ciągle piorunuje i jest głównym faworytem do Oscarów. Szkoda tylko, że na płycie znajdziemy jedynie skromne dodatki, wtedy ocena byłaby jeszcze wyższa.
- ZOBACZ TAKŻE: To: Rozdział 2 | RECENZJA 4K Ultra HD Blu-ray
Joker – informacje o filmie
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Todd Phillips
Obsada: Joaquin Phoenix, Robert DeNiro, Frances Conroy, Zazie Beetz, Brett Cullen
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 122 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polska, angielska, węgierska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Atmos TrueHD
Napisy: słoweńskie, rumuńskie, angielskie, polskie, węgierskie, tureckie, bułgarskie, chorwackie
Wersja dla niesłyszących: angielska
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania
Dodatki: Powitajcie… Jokera!; Z planu: Spojrzenie zza kulis na powstawanie filmu; Alternatywne ujęcia z udziałem Joaquina Phoenixa; Przymiarki kostiumów i wiele więcej!
Film w Polsce dostępny jest w pięciu wydaniach:
- 4K UHD Blu-ray
- Blu-ray
- Blu-ray (steelbook – “Twarz”)
- Blu-ray (steelbook – “Ogień”)
- DVD
Film testowany na LG OLED B8+ Soundbar Samsung Q70R + Xbox One X.
Możecie również u nas przeczytać:
- Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie | RECENZJA | This is the way?
- Oficer i szpieg | RECENZJA | Polańskiego oliwa niesprawiedliwa
- To: Rozdział 2 | RECENZJA 4K Ultra HD Blu-ray