Jaki TV kupić? Przegląd najlepszych wyświetlaczy 2017!
Klasa premium
Wyświetlacze w klasie premium są modelami high-end niektórych producentów, lub innymi, plasowanymi tuż poniżej flagowców (stąd np. ponownie pojawiają się wybrane modele OLED). Z reguły oferują sprawność tylko trochę gorszą od wyświetlaczy wymienionych powyżej, za to w znacznie niższej cenie. W tej klasie mamy także spore różnice w cenie, ponieważ klasa premium zaczyna się na różnych poziomach u różnych producentów. Rzadko kiedy znajdziemy w tej cenie telewizor LCD z podświetleniem direct-led, które daje dużo lepszy potencjał do uzyskiwania głębokiej czerni, oraz wysokiej jasności (ważnej w HDR). Z tego względu telewizory będą wypadały nieco gorzej w ocenie sprawności w filmach Ultra HD.
6. Telewizor OLED Ultra HD (kategoria zbiorcza)
LG OLED – seria B7, C7 (55″, 65″), Sony Bravia A1 (55″, 65″), Panasonic EZ950 (55″, 65″), Philips POS9002f (55″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Wiele ekranów OLED, wpisanych do kategorii high-end, posiada w rzeczywistości cenę przystającą dużo bardziej do segmentu premium. Umieszczam więc powielony wpis na pierwszym miejscu. Jeśli budżet pozwala na TV OLED to z reguły powinniśmy po prostu taki ekran kupić zamiast rozważać inne opcje.
Cena: od 6 899zł
7. Sony XE9005 (49″, 55″, 65″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Wprowadzając model XE9005, firma Sony naprawdę mocno namieszała w segmencie premium i super-premium. Ekran ma specyfikację w zasadzie bliską high-endowemu XE9305, a przy tym kosztuje dosyć niewielkie pieniądze. W cenie za przekątną 49 – 55″ jest całkowicie bezkonkurencyjny więc pominę dalszy zbędny opis. W 65″ można by już rozważać Philipsa PUS8102. Dociekliwych zapraszam do naszego testu 🙂
Przeczytaj test: Sony XE9005
Cena: 4 499 – 7 699zł
8. Panasonic EX780 (50″, 58″, 65″, 75″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Najwyższy model LCD na ten rok, w ofercie Panasonic’a, wcale nie ma najwyższej ceny. Wręcz przeciwnie – jest ona bardzo przystępna jak na produkt z tego segmentu i głównie tym broni się telewizor. Szczególnie ciekawa jest wersja 50″ i 58″ ponieważ oferuje nieco większą matrycę niż alternatywny Sony XE9005. W prawdzie walory obrazu są trochę niższe, jednak dodatkowy rozmiar i niższa cena wynagradza nam to. Wersja 75″ (którą de facto mieliśmy w redakcji) także ma niższą cenę niż produkt konkurencji, choć rozmiar już ten sam. Na plus Panasonic’a na pewno zaliczyłbym kontrast (czerń), odwzorowanie efektu HDR i oddanie barw. Na minus zamknięty system operacyjny, choć dla osób, które nie korzystają z dodatkowych nietypowych aplikacji może być to zaletą.
Cena: 4 099 – 13 899zł