PS5 i Xbox Scarlett – wybieramy telewizor na przyszłość do nowych konsol
Na jakie funkcje w TV zwrócić uwagę?
Telewizor do konsoli czy PC, powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi elementami oprócz walorów związanych z jakością obrazu. Kluczem do komfortowego grania jest niski input lag ale już dawno przestał być tym jedynym elementem na który warto zwrócić uwagę oprócz podstawowego lub rozszerzonego wsparcia dla technologii 4K Ultra HD.
Na rynku, pojawiły się już takie telewizory, które mają dużo więcej funkcji będących doskonałym przygotowaniem pod nową generację konsol. Mówimy tutaj o możliwości poprawiania płynności ruchu zachowując nadal niski input lag (tryb Motion Plus Gra) czy wsparcie dla technologii FreeSync. Obie funkcje wspiera firma Samsung. W telewizorach LG pojawiło się w tym roku z kolei wsparcie dla 4K przy 120 FPS / Hz oraz obsługa technologii NVIDIA G-SYNC®. Inną technologią, w którą wyposażone są nowe odbiorniki LG to Variable Refresh Rate (VRR). Jest to nic innego jak system kompensacji spadków FPS w grach oraz redukcji input lagu. Jeśli dany tytuł nie wyciąga stałych 60 klatek, lecz np. oscyluje w granicach 45-50, to dzięki VRR nie powinniśmy odczuć żadnego szarpania animacji, ani rozrywania ramek obrazu. Dopełnieniem tych gamingowych funkcji jest ALLM, czyli Auto Low Latency Mode. Przełącza on telewizor automatycznie w tryb gry bez potrzeby robienia tego ręcznie.
Spora część z tych funkcji wymaga nowego portu HDMI w telewizorze czyli HDMI 2.1. To właśnie HDMI 2.1 umożliwia przesył obrazu np. w rozdzielczości 8K w 60fps czy też 4K w 120Hz. Jestem przekonany, że podczas trwania kolejnej generacji skorzystamy z tych funkcji mimo, że większość z Was uważa, że nie ma szans. Jednak patrząc chociażby na to, co działo się od wspomnianego 2012 roku w poprzednim rozdziale tego tekstu na pewno będzie inaczej. Pytanie kiedy. Ale wcześniej czy później to się wydarzy. Nie mamy pewności czy na start nie dostaniemy np. od razu dwóch wersji konsol. Czy ktoś bowiem spodziewał się, że w środku obecnej generacji ktoś “wyskoczy” z wersjami Pro i S/X (aż 3 Xboxy…jeden dający HDR/WCG a drugi dodatkowo natywną rozdzielczość 4K)? No właśnie. Więc nie ma co pisać, że to bzdura bo nikt z nas nie wie co szykują finalnie producenci za rok oraz za 3-4 lata (np. PS5 Pro). A telewizora nie kupuje się co rok… więc warto jednak dokonać odpowiedniej inwestycji jeżeli ktoś chce mieć ekran pod konsole na np. 5 lat bo nie ma zwyczajnie chęci albo funduszy by tak często wydawać pieniądze.
Zanim przejdziemy do listy telewizorów, które oprócz doskonałego 4K Ultra HD mają coś więcej na przyszłość już teraz, krótkie przypomnienie o Input Lag oraz najważniejszych walorach Ultra HD:
Niski input lag
Gdy kupujemy telewizor do konsoli czy PC, to najważniejszym parametrem jest cały czas poziom input lag. Zasada jest prosta: im niższa wartość tym lepsza. Zwróćcie uwagę aby pomiar dotyczył sygnału nie tylko Full HD ale przede wszystkim 4K z HDR. O wynik tego ostatniego bardzo trudno w sieci. W Polsce tylko HDTVPolska podaje takie pomiary. Dlaczego tak ważny jest ten pomiar? Obecnie takie konsole jak PS4 Pro czy Xbox One S oraz X wypuszczają z siebie sygnał 4K i tak właśnie telewizor je rozpoznaje. I nie jest tu ważne czy sama gra działa np. w natywnym 4K czy skalowanym. Chodzi o sam sygnał wysyłany do telewizora. W tym momencie nie ma więc znaczenia jaki jest lag w trybie Full HD. On będzie tylko potrzebny przy zwykłej wersji konsoli PS4 (Slim). Pomiary laga podawane są w formie tabeli:
Rodzaj sygnału | Opis | Ustawienia telewizora | Wynik |
[GRY] 1080p | Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD | “Gra” | XX ms |
[GRY] 1080p + HDR | Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR | “Gra (HDR)” | XX ms |
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 | Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) | “Standardowy” | XX ms |
[GRY] 4K | Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR | “Gra” | XX ms |
[GRY] 4K + HDR | Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR | “Gra (HDR)” | XX ms |
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz | Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek | “Film” | XX ms |
Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0
Jak bardzo telewizor wspiera technologię 4K Ultra HD
W cenie nawet poniżej 2000 zł dostaniemy telewizor do konsoli lub PC, wspierający rozdzielczość natywną 4K. I to jest najważniejsza wiadomość, szczególnie dla posiadaczy mocnych PC oraz konsol Xbox One X jak również PS4 Pro. Jest to też wielbiony parametr przez wszystkich maniaków grania. Pamiętajmy jednak, że aby dostrzec pełnię różnic pomiędzy rozdzielczością Full HD a 4K wypadałoby zasiąść dość blisko ekranu. Na ten temat przeczytacie w naszym kalkulatorze odległości dostępnym tutaj. Poniżej tłumaczę też na filmie, co to jest rozdzielczość 4K:
Drugi ważny parametr Ultra HD to HDR. W przypadku tanich telewizorów ale i tych droższych jest on niestety zawsze niskiej wartości w okolicach 200-300 nitów. Wyższy czyli 500+ kojarzy się z telewizorami ze średniej półki oraz premium. W końcu za coś dopłaca się do droższego telewizora. Jednak nawet niskie wartości HDR są widoczne w trakcie grania a obraz zazwyczaj wygląda lepiej niż w przypadku zwykłego Full HD w SDR. Na poniższym filmie dokładnie to wytłumaczyłem:
Na koniec WCG czyli szeroka paleta barw. O ile jeszcze niedawno nie było mowy by w tanich telewizorach była ona obecna to w tym momencie zdarzają się wyjątki gdzie ten element już jest zawarty! To doskonała wiadomość gdyż będziecie mogli zobaczyć dużo więcej kolorów w swoich ulubionych tytułach. I co ważne: nieosiągnięcie ich używając suwaka odpowiedzialnego za nasycenie barw. Poniższy film dokładnie to tłumaczy:
Chroma 4:4:4 (dla PC)
Dobrze by było aby telewizor poprawnie wyświetlał czcionki z PC (chroma 4:4:4). Zawsze badamy ten element podczas testów na portalu. Chyba nikt nie lubi, gdy czcionki nie są wyraźne, szczególnie na 55 calowym ekranie, który jest znacznie większy niż klasyczny monitor komputerowy.
piszę tu tylko po to, żeby uświadomić tutaj komentujących, że gier w 120 klatkach na sekundę prawdopodobnie nie będzie. A już na pewno nie gier AAA (czytaj: topowych, wysokobudżetowych). Kilka studiów robiących gry na playstation już się wypowiadało, że będę celowali w…. uwaga, uwaga… 30 klatek. Nawet nie 60. Między innymi developerzy z Insomniac Games.
Dlaczego? Bo developerzy wolą stworzyć grę najbardziej zaawansowaną wizualnie niż super-płynną.
Strzelam, że nawet 60fps będzie rzadkością.
Dlatego nie przejmujcie się tym HDMI 2.1, to nie ma żadnego sensu
Teraz nie ma, ale za 2 lata moze wyjdzie ps5 plus i juz bedzie taka opcja. I co po 2 latach wymiana Tv na nowy bo zabraklo hdmi 2.1. Wydaje mi sie ze twoja porada aby nie przejmowac sie 2.1 jest bardzo zła.
Czy na prawde warto teraz kupowac telewizor 4k bez zlacza hdmi 2.1 myslac o przyszlych konsolach?
W dyskusji pod poprzednim komentarzem byl juz poruszony ten watek. Sony xf9005 kusi mnie bardzo ale czy to nie bedzie strzal w kolano biorac pod uwage ze ps5 bardzo prawdopodobnie bedzie mialo port hdmi 2.1? stracimy wtdy mozliwosc gry w 4k 120hz
Wynikalo by z tego ze przeciwnie do pierwszej czesci artykulu, aktualne telewizory jednak nie sa dobrym wyborem do konsoli nowej generacji
Mam pytanie. Czy rozszerzenie wejścia do hdmi 2.1 jest możliwe za pomocą aktualizacji? Jeszcze jedno. Czy przy hdmi 2.0 zagram w grę na ps5 4k+60fps+hdr ?
Zagrasz. Czy można aktualizacją zwiększyć przepustowość? nie mam pojęcia.
Była taka tabelka w temacie o hdmi 2.1 z której wynikało że nie. Bądż tu mądry. 😉
Aktualizacja nic nie da. HDMI 2.1 jest “sprzętowo” szybsze , umożliwi grę 4K w 120kl/s. Takiej przepustowości w 2.0 po prostu nie ma. HDMI 2.1 jest ponad 2,5 razy szybsze.
Najbardziej absurdalne jest to, że z tego co wiem jedynymi dzisiaj telewizorami dostępnymi dla szerszej publiczności z hdmi 2.1 są qlej90 Samsunga i… uwaga GX830 (czyli średniak!) od Panasonica.
Czy ktoś może to info potwierdzić i powiedzieć dlaczego panas dał 2.1 w średniaku a nie dał w oledach?
Tego absurdu właśnie nie rozumiem. Chciałem kupić oleda a nie lubie lg i teraz jestem w kropce przez te 2.1 .
HDMI 2.0 spokojnie wystarczy żeby się cieszyć 4k 60 FPS i HDR. Na nowych konsolach nie uświadczymy 120 fps chyba że w jakimś indyku A nawet jeśli konsole będą osiągały 120 fps w każdej grze to i tak nic nie stracisz bo przy 60 fpsach gra się super komfortowo.
Straci owszem bardzo wiele bo różnica pomiędzy 120 a 60 hz jest olbrzymia dla tego kto już kiedyś tego doświadczył. Ten kto nie próbował to niech lepiej nie próbuje bo powrót będzie bolesny … a tak dalej może innych pouczać o komforcie i sam być w pełni usatysfakcjonowany z 60 fps 🙂
Poza tym przy hdmi 2.1 dochodzi synchronizacja więc nie musi być stabilnych 120 fps wystarczy 90 – 100 i też będzie dużo lepiej. Oczywiście konsole raczej tego nie uciągną ale dobry pc który będzie już obsługiwał 2.1 zrobi z tego duży pożytek.
Ja 120fps na oczy nie widziałem i lepiej niech tak zostanie. 😉 Ogólnie uważasz że pod nowe konsole trzeba celować koniecznie w 2.1?
Koniecznie nie trzeba, konsole i tak nie zrobią zapewne pożytku ze 120 fps aczkolwiek hdmi 2.1 przyda się na pewno jeżeli chodzi o synchronizację bo spadki od 60 w dół będą na 100% Ja obecnie ni kupiłbym nic innego jak Lg C9 który sam posiadam i jestem bardzo zadowolony. Przetestowałem wiele tv i ten jest obecnie najlepszy z dostępnych ogólnie – według mnie. Tym bardziej że można go już kupić za 5500zł
Absolutnie ŻADNEGO Tv !!! Wyrzucanie kasy w błoto ! Tylko Google VR 2 na PS 5 dadzą takiego pokazu 3 D jakiego zawsze oczekiwaliśmy od gier i Realizmu przy którym każdy tv się zes ..ra
Wszystko fajnie opisujecie
Szkoda tylko ze do tej pory niema zadnych wiadomosci o flagowcu Panasonica
Lcd 75 cali gx942
Nada się jakikolwiek 4k z HDR byle nie Samsung. Te ostatnie mają skopany tryb gry (najstarsze udokumentowane przypadki są w modelach z 2015 najnowsze to tegoroczne serie) objawiające się różnymi artefaktami (najczęściej niebieskie lub czerwone linie, zwłaszcza na ciemnych scenach). Problem prawdopodobnie z hardware i dotyczy to egzemplarzy, które były składanie nie w fabrykach Samsunga tylko przez podwykonawców. Sam mam TV (model z 2017) dotknięty taką przypadłością.