Home News Wyższa jakość w telewizji naziemnej jeszcze w 2023 roku! Czołowy multipleks przejdzie na DVB-T2
Wyższa jakość w telewizji naziemnej jeszcze w 2023 roku! Czołowy multipleks przejdzie na DVB-T2

Wyższa jakość w telewizji naziemnej jeszcze w 2023 roku! Czołowy multipleks przejdzie na DVB-T2

1.34K
0

Naziemna telewizja cyfrowa: ogólnopolski multipleks MUX-3, niosący kanały TVP, najprawdopodobniej przed końcem 2023 roku zgodnie z planem przejdzie na standard DVB-T2. Umożliwi to podniesienie jakości wybranych pozycji do HD, a także potencjalnie umożliwi włączenie w ramy MUX-3 nowych stacji.

Telewizja naziemna – ogólnopolski MUX-3 przejdzie na DVB-T2 do końca roku. Nowe kanały?

MUX-3 to przestrzeń, która jako jedna z dwóch – obok MUX-8 – nie przeszła wciąż na nadawanie w aktualnym standardzie DVB-T2/HEVC. Emitowane w ramach tego multipleksu kanały Telewizji Polskiej wciąż nadawane są w przestarzałym formacie, a na nowe stacje nie ma przez to miejsca. Odbiorcy mogą w ramach MUX-3 oglądać TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD i TVP Historia.

Pozwolenie na nadawanie w DVB-T, wydane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej do końca 2023 roku, niebawem wygaśnie. Być może MUX-3 przeszedłby na nowszy standard już wcześniej, ale w 2022 roku MSWiA zawnioskowało o przesunięcie pierwotnie zakładanego terminu z uwagi na wojnę na Ukrainie. Podnoszono, że wielu widzów wciąż nie ma możliwości odbioru kanałów w nowocześniejszym formacie.

Wszystko wskazuje na to, że tym razem MUX-3 planowo przejdzie na DVB-T2. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl, Telewizja Polska chce tego dokonać przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Transformacja ma zostać przeprowadzona sprawnie i potrwać do tygodnia. W TVP trwają ostatnie przygotowania, podobno związane z kampanią informacyjną dotyczącą przejścia na DVB-T2.

Po dokonaniu tej zmiany, nadające do tej pory w niskiej rozdzielczości kanały TVP3 i TVP Historia mają przejść na HD. Niewykluczone, że będzie też przestrzeń na kolejne stacje.

TVP kanały MUX-3 telewizja naziemna nowe parametry jak odbierać

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-mux-3-naziemna-telewizja-cyfrowa-tvp-dvb-t2-hevc-data-harmonogram-lista-kanalown


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(1338)

0 0 głos
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x