Francja przyjęła ustawę, która automatycznie eliminuje nielegalny streaming. Jak to działa? Nadchodzi koniec piractwa?
Właściciele praw telewizyjnych i nadawcy we Francji zyskają nowe narzędzie do walki z szerzącym się piractwem. Niebawem powinna wejść w życie surowa ustawa, która ma za zadanie brutalnie ukrócić nielegalny streaming.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Gdzie oglądać mecze Polaków w eliminacjach do MŚ w Katarze? Czy będą dostępne w 4K? Już za kilka dni Anglia na Wembley!
Nowy bicz na piractwo. Ustawa pomoże zwalczyć nielegalny streaming?
Artykuł 10. ustawy o nazwie Démocratiser le sport, którą przyjęto na posiedzeniu francuskiego Zgromadzenia Narodowego, zawiera przepis mający stać się postrachem złodziei sygnału z kanałów sportowych. W obecnym kształcie daje on podmiotom posiadającym prawa do transmisji oraz nadawcom opcję błyskawicznej i skutecznej reakcji na nielegalny streaming. Będą oni mogli niezwłocznie uzyskać od tamtejszego sądu nakaz zablokowania i usunięcia nie tylko wskazanego źródła, ale też wszelkich kopii łamiącej prawo strony – na przykład z meczami piłkarskimi na żywo.
Taki nakaz ma obowiązywać przez rok, a nie – jak do tej pory – jednorazowo. Jako podmiot nadzorujący proces blokowania i kasowania wskazano Wysoką Władzę ds. Rozpowszechniania Utworów i Ochrony Praw w Internecie.
Kolejnym i jednocześnie ostatnim krokiem na drodze do wejścia ustawy antypirackiej w życie jest przegłosowanie jej we francuskim Senacie. Może to nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni. Taki przebieg wydarzeń na pewno ucieszy największych nadawców działających na terenie tego kraju. Od początku pandemii zmagają się oni z nasilonym zjawiskiem kradzieży sygnału, a dodatkowo szkodzi im trudna sytuacja ekonomiczna spowodowana odwołaniem końcówki ubiegłego sezonu piłkarskiej Ligue 1.
Na dodatek beIN Sports – nadawca będący w posiadaniu praw do transmitowania nadchodzących mistrzostw Europy – mocno liczy na wprowadzenie ustawy jeszcze przed czerwcowym turniejem, by skuteczniej zapobiegać nielegalnemu streamingowi w trakcie rozgrywek. beIN mocno działa w temacie zwalczania piractwa – wspólnie z CANAL+, Eurosport i innymi francuskimi nadawcami jest zrzeszony w stowarzyszeniu zajmującym się ochroną transmisji sportowych.
Kilka dni temu pisaliśmy o bardzo surowym wyroku, który usłyszało we Francji pięć osób oskarżonych o kradzież sygnału. Łącznie za piractwo będą musieli zapłacić aż 7 milionów euro odszkodowania. Forsowana właśnie ustawa jest głównym następstwem tej sprawy. Ciekawe, czy w najbliższym czasie doczekamy się podobnych działań w Polsce – bezprawny streaming spotkań naszej piłkarskiej Ekstraklasy również jest niestety dosyć powszechnym zjawiskiem.
Źródło: https://satkurier.pl/news/202339/francja-przyjeto-ustawe-antypiracka.html
Przeczytaj więcej:
- Małe telewizory OLED nie mają sensu? Raczej nigdy nie zobaczymy modeli 4K w rozmiarach 32″ i 27″. Dlaczego?
- Dlaczego “Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera” powstała w formacie 4:3? W tym sporze nie ma zwycięzców, ale pomożemy Wam wybrać obóz i ustawić obraz!
- Polski kanał filmowy “Filmax” w ofercie kolejnego nadawcy telewizji satelitarnej! W HD czy 4K? Co w programie?
- HBO Max oficjalnie wejdzie do 21 krajów w Europie! Czy na tej liście jest Polska? Ile będzie kosztować subskrypcja?
- Hitowy soundbar CINEBAR 11 pionierów kina domowego Teufel w specjalnej promocji z kodem rabatowym! Na pokładzie dźwięk przestrzenny
- Sony OLED A90J – przedsprzedaż flagowca z Google TV w kolejnym sklepie! Gratisy w postaci drogich słuchawek i Spotify Premium! Gdzie?
- Gdzie obejrzymy najwięcej kanałów erotycznych w najwyższej jakości HD i 4K? Nowa pozycja w ofercie dużego nadawcy!
Autor tego artykułu chyba nie wie co pisze.
Podobne ustawy są na całym świecie co nie przeszkadza piratom zbytnio.
To może się dowiem jak niby taka ustawa we Francji ma skończyć ten proceder?
Co z tego autorze, że kogoś złapali i zapłaci 7 mln? No powiedz.
Chyba, że chciałeś dodać że to tyczy się tylko Francji, to choc napisz to wyraźnie.