Skocz do zawartości
Gmeru

Wywiad 1: Dyrektor programowy kanału nSport HD: Pan Grzegorz Płaza

Rekomendowane odpowiedzi

[center][img]http://img401.imageshack.us/img401/3852/kopiapolskahdtvpw0ma2.png[/img][img]http://img166.imageshack.us/img166/7850/sphpxq5.jpg[/img][/center]


[center]
[size=4][b]Specjalnie dla portalu HDTVPolska.com mamy okazję zaprezentować wywiad z Dyrektorem programowym kanału „nSport HD”, Panem Grzegorzem Płazą.[/b][/size][/center]



[b]Proszę powiedzieć kilka zdań o sobie. W jaki sposób trafił Pan do grupy ITI?[/b]

W TV pracuję od 1993 roku . Najpierw w Red. Sportowej TVP , potem w Wizji Sport .
Od 2001 roku w Grupie ITI , trafiłem do ekipy , która tworzyła TVN 24 , odpowiadałem za zbudowanie części sportowej , potem tworzyłem kanał TVN Turbo a obecnie n Sport na Platformie N .

[b]Skąd pomysł na stworzenie kanału sportowego HD w Polsce? Czy nie było za wcześnie jak na polskie realia?[/b]

Chcieliśmy aby zaproponować kibicom coś w zupełnie innej jakości . Na naszym rynku jest obecnie ponad 10 kanałów sportowych i tworzenie kolejnego podobnego nie wydawało się nam sensowne . Dlatego stworzyliśmy kanał inny od istniejących na rynku . Tak technologicznie , jak programowo .

[b]Jak wygląda codzienna praca zespołu kanału nSport HD?[/b]

Redakcja podzielona jest na kilka zespołów , które nawzajem przenikają się w trakcie pracy.
Mamy dział newsowy, mamy dział piłkarski, jest ekipa, która koncentruje się wokół publicystyki. Obok dziennikarzy duża ekipa produkcyjna, realizacyjna i techniczna. Dzisiaj sama część dziennikarska to ponad 60 osób. Ale cogodzinne serwisy startują na antenie już o 9.00 a ich przygotowanie redakcyjne poprzedniego dnia.

[b]Czy śledzi Pan poczynania konkurencji? Po wprowadzeniu kanału nSport HD, konkurencja także zainteresowała się technologią HD.[/b]

Tak, znam ofertę konkurencji, doceniam pracę kolegów, bo mimo, że pracujemy w różnych firmach, prywatnie często znamy się, nierzadko wcześniej razem pracowaliśmy.

[b]Ulubiony kanał na platformie n?[/b]

Pytanie retoryczne nSport HD oczywiście. Uważam, że jest to kanał „żywy „ , jeżeli ktoś lubi porozmawiać o sporcie, to kanał dla niego.
Drugi to „Universal Chanel „ . Uzależniłem się od Dextera, poza tym powtarzają „Rodzine Soprano „ , która jest dla mnie jednym z najlepszych seriali w historii.

[b]Czy pomysł wrzucania archiwalnych meczów do usługi VOD (np. z ostatniej kolejki Ligii Mistrzów) wydaje się realny?[/b]

Pytanie czy wydaje się sensowny ? My wszystkie mecze, ze szczególnym uwzględnieniem nadawanych w HD powtarzamy często w kanale w ramach normalnego abonamentu.
Czy ktoś chciałby płacić dodatkowe pieniądze za coś co otrzymuje za darmo?

[b]Czy uprawia Pan jakiś sport?[/b]

Lata lecą dzieci rosną i nie jest to już tak proste jak kiedyś , ale od ponad roku ( !!!) biegam i jestem z tego autentycznie dumny.

[b]Ulubiona drużyna piłkarka?[/b]

Kolejne pytanie retoryczne Jestem pracownikiem Grupy ITI i mamy w portfolio drużynę piłkarską. W sumie niezłą 

[b]Z jakiego sprzętu w domu korzysta Pan oglądając kanał n sport HD?[/b]

Mam Toshibę 46”ZF 355DG

[color="#FF0000"][i][size=2]Gmeru: : ) good B) [/size][/i][/color]

[b]Co Pan sądzi o technologii HD?[/b]

Przyznam, że coraz trudniej „wysiedzieć „ mi przed telewizorem przy starym 4:3. HD to inny świat.


[b]Jak się ma teoria do tego co myśli n na temat sportu. Dlaczego została wybrana rozdzielczość 1080i a nie 720p? Czy było to testowane, czy nie?[/b]

Od samego początku pomysłu na kanał sportowy w wysokiej rozdzielczości, śledzimy poczynania kanałów HD w Europie oraz w Polsce. Cała Europa nadaje sport w rozdzielczości 1080i i nie chcieliśmy odbiegać od najwyższych standardów nadawania. Różnica w rozdzielczości między 720p a 1080i w nadawaniu satelitarnym jest widoczna na niekorzyść tej pierwszej dlatego wybraliśmy 1920x1080i. Wystarczy zestawić dowolny kanał sportowy ze Stanów Zjednoczonych w rozdzielczości 720p z kanałem sportowym w 1080i by zobaczyć, że na tym drugim widać więcej szczegółów. Nawet gdy ten pierwszy będzie miał dość wysoki bitrate. (oczywiście ten drugi też) Przykład? Piłkarskie Mistrzostwa Świata w Niemczech były nadawane na kanale ESPN w 720p i wyglądały gorzej od niemieckiego kanału Premiere w 1080. Przykładów można by podać więcej. Widzowie polskiej telewizji mogli także porównać jakość nadawania inauguracji Pucharu Polski 1080 w Poznaniu z późniejszymi meczami Ligii Polskiej w 720p na kanale Canal+ Sport HD.

[b]Czy doczekamy się dźwięku Dolby Digital 5.1 w transmisjach Live. Tylko proszę nie mówić, że to przez niestosowne słowa na trybunach nie ma tej opcji. Sky Sports i Premiere nadają z DD 5.1 i bez czerwonego kółka w lewym górnym rogu.[/b]

Tak. Proszę zauważyć jak z każdą rundą zmienia się produkcja ligi mistrzów na kanale nSport HD.
Zaczynaliśmy od dwóch spotkań live. Dzisiaj pokazujemy 4 spotkania na żywo, do wyboru dla kibiców, jedno zawsze w hd, często 3 kolejne w 16/9. W rundzie wiosennej zaproponujemy widzom jeszcze jeden kanał, na którym będziemy śledzić wydarzenie na wszystkich stadionach i przenosić się na ten, na którym będzie się działo coś interesującego.
Kolejny krok to dd 5.1.

[b]Czy znajdzie się miejsce na jakieś sporty motorowe w nSport HD? Relacje z rajdów w HD?[/b]

Motoryzacja to domena kanału tvn turbo , który działa w ramach grupy iti. Ale HD jest dla nas priorytetem i jeżeli pojawi się jakaś oferta motoryzacyjna realizowana w tej jakości , na pewno poważnie o niej pomyślimy.

[b]Czy nSport HD planuje wprowadzić do swojej ramówki więcej programów o sportach nie zawsze popularnych do oglądania? Chodzi o programy typu nRower, nie tylko piłka.[/b]

nSport HD jest kanałem dynamicznym i jak można zauważyć nasza ramówka nie jest tworem skostniałym ale praktycznie w każdym miesiącu pojawiają się w niej nowe elementy. Ostatnio wprowadziliśmy „weekend z… „ w najbliższych dniach planujemy wprowadzenie programu , w którym będzie miejsce dla opinii ostrzejszych i felietonowych , luty to czas startu dwóch filmów dokumentalnych.
Staramy się reagować na potrzeby widzów . Zapraszamy na stronę www.n.pl , tam na forum czekamy na wszystkie opinie i propozycje programowe. Naprawdę traktujemy je poważnie.

[b]Dlaczego kanał po krótkiej promocji w ramach faktów sportowych nie jest popularyzowany w oddzielnych reklamach (poza reklamami nki)?[/b]

To pytanie do działu marketingu naszej platformy. Ja także chciałbym aby wszystkie nasze wydatki reklamowe poświęcone były kanałowi nSport HD, ale to pewnie marzenie szefa każdego kanału

[b]Czy była by możliwość (nie chodzi o techniczną bo taka oczywiście jest) dodania ścieżki dźwiękowej wprost z stadionu bez komentarza.[/b]

Zakładając, że myślimy o DD 5.1 w przypadku ligi mistrzów, jest to możliwość, która również powinna pojawić się w naszej ofercie.

[b]Miał być kładziony nacisk na interaktywność kanału a zwłaszcza sposobu oglądania meczu gdzie to wszystko jest? System analizy meczu to nie wszystko.[/b]

Po podpięciu boxa do internetu, w czasie spotkań ligi mistrzów, użytkownik ma dostęp do specjalnych serwisów poświęconych tym meczom takim jak statystyki, składy, sylwetki zawodników, historia klubów i inne.
To pierwszy krok. Jeżeli użytkownicy HDTVPOLSKA mają inne propozycje ,czekamy na ich zgłoszenie.

[b]Jeżeli ITI + Polsat wygrają prawa do OE:
a ) To w jakim stopniu podzielą się transmisjami 50/50?
b ) Czy mecze będą dostępne tylko w nsport czy może jeszcze w innych kanałach np tvn
19.Co Pan myśli o braku przetargu a tylko spotkaniu pzpn + fivesports z chętnymi na prawa do transmisji[/b]

W sprawie praw do OE poczekajmy kilka dni a będziemy mieli większą wiedzę co do rozstrzygnięć przetargu.

[b]Kiedy jakość transmisji nSport HD dorówna np. meczom pokazywanym przez sky sports hd (ponad 11mbit mpeg4, h264 + dd5,1)[/b]

Jakość obrazu wydarzeń sportowych w HD nie odbiega od jakości kanału SKY SPORTS HD.(nSport HD także jest średnio nadawany z bitratem 10-12Mbit, mpeg-4, h264). Sprawa DD 5.1 została poruszona w poprzednich pytaniach.
Proszę mi uwierzyć, nSport HD na tle kanałów europejskich nie jest „kopciuszkiem „ technologicznym . Na dorocznym spotkaniu przed meczem o Superpuchar w Monte Carlo , UEFA oficjalnie poinformowała , że w sezonie 2006/ 2007 największym światowym dostawcą spotkań Ligi Mistrzów w HD był kanał z Polski – nSport HD . W pokonanym polu zostawiliśmy min. kanału grupy SKY .


[b]Czy nSport HD ma zamiar pokazywać inne popularne polskie sporty w przyszłości, siatkówka, koszykówka, f1, rajdy samochodowe, inne serie wyścigowe [/b]

Sam nSport HD pewnie nie będzie zmieniał drastycznie swojej formuły .
Naprawdę uważamy , że kanał informacyjno – publicystyczny jest potrzebny polskim kibicom. Dlaczego swoje „gadające „ kanały mogą mieć fani polityki , ekonomii, kultury a nie sportu?
Nadal będziemy chcieli, aby transmisje w kanale nSport HD dobierane były wg. takiego klucza jak dotychczas, czyli albo były wydarzeniami sportowymi „z najwyższej półki „ , albo gwarantowały najwyższą jakość przekazu.
Dlatego pewnie nigdy w kanale nSport HD nie zobaczymy meczu ligi greckiej realizowanego w 4:3 . Jeszcze raz deklaruję , że nie będziemy przechodzili obok żadnej produkcji sportowej w HD .
Ponieważ jednak tempo rozwoju platformy i biznesu w grupie ITI jest wysokie , nigdy nie możemy wykluczyć, że w przyszłości nie pomyślimy o utworzeniu kanału czysto transmisyjnego obok kanału nSport HD.
Ale to wszystko zależy od rozwoju platformy, rynku telewizyjnego i sportowego w Polsce.

[b]Czy, w kontekście braku możliwości przekazania relacji z Igrzysk Olimpijskich przez TVP w wysokiej rozdzielczości, nSport HD szuka możliwości uzyskania praw do tych transmisji? Może jakiś wspólny projekt z Polsat Sport?[/b]

Właścicielem praw do transmisji io na terenie polski jest tvp. Nie mamy oficjalnej informacji o tym, że nie zdoła przekazać widzom feedu w hd , nie otrzymaliśmy także propozycji współpracy przy takim przekazie.
Każdy abonent kanału n Sport ma dostęp do kanałów otwartych TVP , kanału TVP Sport i dwóch Eurosportów. Igrzysk na platformie nie zabraknie.

[b]Mamy środek zimy, jednak w nSport HD brak jest jakichkolwiek transmisji ze sportów zimowych. Oczywiście za późno na uzyskanie praw do tego typu transmisji na bieżący sezon, ale na przyszłość, chyba warto pomyśleć, jeśli nie o najważniejszych imprezach, to choć by o carlingu, czy bobslejach, nawet w SD, zawsze lepsze to niż niekończące się powtórki "gadających głów".[/b]

W tym miejscu pozwolę się nie zgodzić z autorem pytania. nSport HD jest kanałem, który dostępny jest wyłącznie na platformie n.
Z tego wynika , ze każdy widz nSport HD, ma dostęp do całej oferty pakietu sportowego , czyli min. oferty eurosportu i tvp sport i może oglądać transmisje ze sportów zimowych.
I tak często dzisiaj dochodzi do w mojej opinii zabawnych sytuacji , kiedy te same zawody / biathlon , łyżwiarstwo figurowe / pokazywane sa jednocześnie na kanale 61 / eurosport / i 63 / tvp sport / . Różnią się jedynie komentarzem , ale może to być wynikiem rywalizacji tych dwóch kanałów o miejsce w sieciach kablowych .
W przypadku kanału nSport HD, który nie może być oferowany widzom indywidualnie, musimy tworzyć go mając w pamięci ofertę całego pakietu sportowego .

[b]Czy nSport HD będzie startował do przetargów na zagraniczne ligi?[/b]

Chciałbym przekonać czytelników tej rozmowy , że platforma i kanał n sport kierowane są przez ludzi , którzy mają poczucie tego co robią .
Dlatego na zadane pytanie mogę odpowiedzieć : zawsze bierzemy pod uwagę to co dzieję się na rynku , ale kierujemy się naszym wyobrażeniem tego kanału . Zawsze będziemy chcieli aby kanał n sport był coraz bogatszy w ligi najlepsze sportowo i najlepiej realizowane .
Czyli wracając do naszej ligi greckiej , na przykład której powoływaliśmy się w innym pytaniu : raczej nie będzie budziła naszego zainteresowania .
Włoska – póki co nie jest produkowana w hd , nawet nie w 16/9 .
Hiszpańska – atrakcyjna sportowo , ale cały czas produkowana w 4:3 .
Szkocka wydaje się atrakcyjna , ale co jeżeli Boruc i Żurawski zmienią klub i tak naprawdę przez cały sezon atrakcyjne będą 4 spotkania ???
Itd. . Itd. .
Na pewno najbardziej sensowna telewizyjnie i sportowo liga to premiership ale tutaj nowy przetarg ropzocznie się dopiero po 2010 roku .

[b]Czy współpraca n a co za tym idzie i nSportu z NASN/ESPN będzie się pogłębiać i zaowocuje czymś ciekawym do pokazania w HD z USA i Kanady.[/b]

Mogę zdradzić czytelnikom portalu , że nasza oferta hd z tego rejonu w nowym sezonie będzie bogatsza?

[b]Jak często zagląda Pan na forum HDTVPpolska.com?[/b]

Niedawno zmieniałem telewizor i nie było dnia abym nie próbował znaleźć czegoś na temat interesującego mnie modelu . Powiem więcej : zadałem nawet pytanie na forum pod swoim loginem !!!!


[size=4][b]Na koniec chciałem serdecznie podziękować Panu Grzegorzowi Płazie za poświęcony czas oraz życzyć sukcesów w tworzeniu kanału sportowego HD w Polsce. Oby jak najwięcej spotkań sportowych HD gościło w naszych domach :)

Dziękuję także autorom pytań za pomoc w stworzeniu powyższego wywiadu czyli: autorus, TOmeKK, arsenal, paw, demek, Pampalini. Jak zwykle można liczyć na użytkowników forum :-)[/b][/size]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzieki za fajny wywiad. Pojawilo sie kilka ciekawych zapowiedzi: DD5.1 i cos HD z USA... Czekam niecierpliwie.

No i kurcze, szkoda ze nie poprosiles o likwidacje tego cholernego paska...

PS Wywiad 1 sugeruje, ze beda kolejne. Kogo mozemy sie spodziewac? Edytowane przez kamcyk26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote]Jak często zagląda Pan na forum HDTVPpolska.com?

Niedawno zmieniałem telewizor i nie było dnia abym nie próbował znaleźć czegoś na temat interesującego mnie modelu . Powiem więcej : zadałem nawet pytanie na forum pod swoim loginem !!!![/quote]

B)



jesli kazdy podejdzie do tego jak Pan Grzegorz to "pytania do znanych" beda strzalem w 10 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wywiad 2: GM Records (tłocznia HD DVD itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zapowiada się ciekawie. Pozostaje mieć nadzieję, że te zapowiedzi jak najszybciej zostaną zrealizowane, szczególnie dd 5.1 :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie by bylo jak by puscili X-Games w HD bo w stanach juz nadaja :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bomba.
Formuła znakomita, Gmeru tak trzymać :lol:, więcej takich wywiadów poprosimy.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru wyszło bardzo profesjonalnie :lol: . Nie spodziewałem się. Gratulacje.

Co do pytania o 720p vs 1080i - to zgadzam sie z gościem - teoria jest, że 720p do sportu (teoria pochodzi zza oceanu), a wpraktyce np. na HD Suisse widać, że z meczem pilki nożnej jest gorzej w 720p niz w 1080i.


pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretne odpowiedzi na zadane pytania.
Gmeru gratuluję przeprowadzenia, tak profesjonalnego wywiadu.
Oby tak dalej Panie Dyrektorze.
Trzymamy za słowo :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='... wywiad z Dyrektorem programowym kanału „nSport HD”, Panem Grzegorzem Płazą.']Jakość obrazu wydarzeń sportowych w HD nie odbiega od jakości kanału SKY SPORTS HD.(nSport HD także jest średnio nadawany z bitratem 10-12Mbit, mpeg-4, h264).[/quote]
BULLSHIT... :lol: Od grudnia ciagnie już 8 Mbps [url="http://www.satcodx1.com/0130/tsbitrate.cgi?01300029000000584756-v"]>> nSport HD - bitrate <<[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote]Włoska – póki co nie jest produkowana w hd , nawet nie w 16/9 .
Hiszpańska – atrakcyjna sportowo , ale cały czas produkowana w 4:3 .[/quote]
Nieprawda :P
W każdej kolejce ligi włoskiej 3 lub 4 mecze są na żywo w HD a z ligi hiszpańskiej 1 najciekawszy jest w HD. Zresztą juz wszyskie ważne ligi (Włochy, Anglia, Niemcy, Hiszpania) są w HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[url="http://www.satcodx2.com/0282/tsbitrate.cgi?02820009000000005426-v"]http://www.satcodx2.com/0282/tsbitrate.cgi...9000000005426-v[/url]

[url="http://www.satcodx2.com/0282/tsbitrate.cgi?02820009000000005428-v"]http://www.satcodx2.com/0282/tsbitrate.cgi...9000000005428-v[/url]

tylko nie wiem czy to ten angielski, chyba tak

tyle, ze oni nadaja mpeg4 wiec sam juz nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='herman78' post='82083' date='28.01.2008, 16:23 ']BULLSHIT... :P Od grudnia ciagnie już 8 Mbps [url="http://www.satcodx1.com/0130/tsbitrate.cgi?01300029000000584756-v"]>> nSport HD - bitrate <<[/url][/quote]

Ja bym zbytnio nie przesadzał gdyż liczy się też to co widać a NHL czy LM wygląda wzorcowo gdy są dobre warunki na stadionie. Tak samo nonstop kino. Niby bitrate średni a co widać na ekranie? Lux marzenie nie do osiągnięcia dla innych stacji pomimo, że nawet mają większy bitrate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a moze by tak dac jak miala toska wczeniej a teraz ma sony? coby od razu ten wywiad widac bylo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobry pomysł z tymi wywiadami. Miejmy nadzieję, że wszystkie polskie platformy będą takie otwarte jak n.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najbardziej podoba mi się odpowiedź na pytanie o NASN/ESPN:
"[...] nasza oferta hd z tego rejonu w nowym sezonie będzie bogatsza"

miło będzie zobaczyć NFL w hd

(a ten znak zapytania na końcu odpowiedzi to mam nadzieję, że przypadek)

--
pozdr
janku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wywiad :)

Gość się jednak co nieco wykręcał, by nie podać za dużo konkretów i trochę mieszał...

[b]Redakcja podzielona jest na kilka zespołów , które nawzajem przenikają się w trakcie pracy.[/b]

Mnie, jako abonenta C+ z całym jej sportem, ten wywiad nie "uwiódł", chociaż przyznam, że nie oglądałem sportu na n'ce.
Proponuję dla równowagi i ciekawości przeprowadzić podobny wywiad np. z T.Smokowskim z Cyfry :)

Jestem pewien, że będzie nie mniej ciekawie.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w hiszpanii i włoszech nikt nie robi HD i tu racja. Technologicznie sa za Polska i to sporo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tą hiszpańską i włoską ligą to jakaś bzdura. W ten weekend z ligi włoskiej było ([url="http://hdtvfeeds.wordpress.com/live-in-hd/"]klik[/url]):
[quote]26.01.2008
………………18.00 Serie A: Sampdoria - Siena HD1
………………20.30 Serie A: Roma - Palermo HD1
27.01.2008
………………12.00 Basket: L. F. Bologna - T. Cantu’ HD1
………………15.00 Serie A: Udinese - Inter HD1
………………15.00 Serie A: Milan - Genoa HD2
………………20.30 Serie A: Livorno - Juventus HD1[/quote]
A [url="http://hdtvfeeds.wordpress.com/category/feeds/sport/football/"]tutaj[/url] odnośnie hiszpańskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dokladnie, Wloska jest robiona w HD z tym, ze chyba nikt poza SKY ITALIA w HD jej nie pokazuje. Liga Hiszpanska jest sprzedawana w HD tez tylko do USA.

A z tym bitrate mala sciema. Od grudnia Nsport ledwo ma 9Mbits. Nie zgodze sie z GMERU ze daje to super jakosc. Wystarczy popatrzec na trawe podczas ruchu kamery, widac na niej wyraznie za maly bitrate. Jeli chodzi o inne kanaly to te 9 Mbits daje super jakosc, ale w statycznych scenach. Kiedy jest duzo ruchu i szczegolow tez widac pixeloze (nawet na moich 37").

Jesli chodzi o HD z USA to licze po cichu na NBA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem skąd ta pewność w tak łatwym osądzaniu i tak mocnych słowach? Zrzuty ekranowe?
No to popatrzmy:
[url="http://www.fotosik.pl"][img]http://images27.fotosik.pl/148/db1c7a945e7de4d6.jpg[/img][/url]
W górnej części obrazu zamieściłem wycinki obrazu z kamery HDCAM CINEALTA, w dolnej, fragmenty przytaczanego przez Ciebie kadru z meczu Valencia CF - FC Barcelona w HD ze strony którą podałeś.
Wycinki nie są skalowane.
Pomijam artefakty kompresji.
Wnioski?
No to powiększmy:
[url="http://www.fotosik.pl"][img]http://images26.fotosik.pl/149/bfe02456f6535316.jpg[/img][/url]
I teraz nasuwa się pytanie? Co też oglądamy w dolnej części obrazu? Jak dla mnie nie jest to HD! Nawet jeśli transmisja meczu odbywa się w HD nie znaczy że jest w HD! Upscalować to ja mogę i VHSa ale nie oznacza to iż po powiększeniu będzie to HD! Będzie to tylko i wyłącznie upscalowany VHS! Ja to widzę tak: w wyżej wymienionym przykładzie widać że to upscal i to taki chamski (nie wydaje mi się żeby był robiony bezpośrednio po torze kamerowym a niestety już po zarejestrowaniu na jakimś nośniku SD może DigiBeta może innym ale nie HD). Zaznaczam że to tylko i wyłącznie moja opinia. A [b]może[/b] Pan Grzegorz Płaza jednak wie co mówi...?

Ps. Zapomniałbym dodać że sama inicjatywa wywiadów to wspaniały pomysł. Chcę więcej, więcej pytań, więcej odpowiedzi! Edytowane przez Maro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dokladnie tak jak kolega mowi wyzej, jeszcze raz powtorze we wloszech i hiszpanii nikt nie robi hd na chwile obecna. Mecze na kanalach hd sa upscalowane ale to zupelnie logiczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[b]@Maro[/b]

Mam pytanie: o ile dobrze zrozumiałem Twojego posta, to porównujesz obraz zgrany z kamery HD (czyli ze źródła pierwotnego) do obrazu zgranego z odbiornika TV.
Wydaje się więc oczywiste, przyjmując powyższe założenia, że obraz zgrany z kamery będzie zawsze lepszy niż obraz zgrany z TV. Ze względu na możliwość strat jakości, które w przypadku zgrywania ze źródła pierwotnego są mniej prawdopodobne (czyt: w mniejszej ilości procesów mogą występować), niż w drugim przypadku (kiedy to obraz z kamer trafia do odbiornika po wielokrotnym "mieleniu").

Co nie zmienia faktu, że rzeczywiście, podane przez Ciebie argumenty są ze wszech miar słuszne

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sorry panowie ale głupoty gadacie. Serie A jest realizowana w HD dla Sky Sport Italia, a La Liga dla WorldSport HD. Sygnał bezpośrednio ze stadionu idzie w przypadku ligi włoskiej w mpeg2 z bitrate ok 40 Mpbs a z ligi hiszpańskiej ok 32 Mbps. Amerykanie z WorldSport co kolejkę wysyłają swoją ekipę która realizuje przekaz HD dla tej stacji.

tu kilka screenow z meczów ligi hiszpańskiej w HD:

[url="http://www.keepmyfile.com/image/4aa2882153756"][img]http://thumbnails.keepmyfile.com/44/12016093694aa288.gif[/img][/url][url="http://www.keepmyfile.com/image/9935322153757"][img]http://thumbnails.keepmyfile.com/44/1201609371993532.gif[/img][/url][url="http://www.keepmyfile.com/image/4ba5a92153758"][img]http://thumbnails.keepmyfile.com/44/12016093724ba5a9.gif[/img][/url]
[url="http://www.keepmyfile.com/image/3972eb2153759"][img]http://thumbnails.keepmyfile.com/44/12016093733972eb.gif[/img][/url][url="http://www.keepmyfile.com/image/74db742153760"][img]http://thumbnails.keepmyfile.com/44/120160937474db74.gif[/img][/url][url="http://www.keepmyfile.com/image/9fe5db2153761"][img]http://thumbnails.keepmyfile.com/44/12016093769fe5db.gif[/img][/url]

z ligi włoskiej mam w tej chwili na dysku tylko materiał przekonwertowany do 720p:

[url="http://www.keepmyfile.com/image/1b5ca32153764"][img]http://thumbnails.keepmyfile.com/44/12016101931b5ca3.gif[/img][/url][url="http://www.keepmyfile.com/image/d20e6e2153765"][img]http://thumbnails.keepmyfile.com/44/1201610195d20e6e.gif[/img][/url][url="http://www.keepmyfile.com/image/21ab532153766"][img]http://thumbnails.keepmyfile.com/44/120161019621ab53.gif[/img][/url]


i na koniec kilka z ligi polskiej prosto z dosyłu (moze mi powiecie ze cyfra tez nie daje polskiej pilki w HD ;)):

[url="http://www.keepmyfile.com/image/a1a71a2153767"][img]http://thumbnails.keepmyfile.com/44/1201610199a1a71a.gif[/img][/url][url="http://www.keepmyfile.com/image/4298192153768"][img]http://thumbnails.keepmyfile.com/44/1201610201429819.gif[/img][/url][url="http://www.keepmyfile.com/image/1739722153769"][img]http://thumbnails.keepmyfile.com/44/1201610202173972.gif[/img][/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego hr.susel, że się sam zacytuje we fragmentach:

[quote name='Maro' post='82196' date='29.01.2008, 12:08 ']...nie wydaje mi się żeby był robiony bezpośrednio po torze kamerowym a niestety już po zarejestrowaniu na jakimś nośniku SD może DigiBeta może innym ale nie HD). Zaznaczam że to tylko i wyłącznie moja opinia...[/quote]

Odnosząc się do:
[quote name='hr.susel' post='82210' date='29.01.2008, 13:31 '][b]@Maro[/b]

...obraz zgrany z kamery będzie zawsze lepszy niż obraz zgrany z TV. Ze względu na możliwość strat jakości, które w przypadku zgrywania ze źródła pierwotnego są mniej prawdopodobne ...[/quote]

Oczywiście masz rację, niemniej jednak chciałem TYLKO zwrócić uwagę że to wszystko jest w dużym stopniu względne i wypowiadanie się że ktoś plecie bzdury (to a propos zarzutów pod adresem Pana Grzegorza) jest pewnego rodzaju nadużyciem.
Chodzi o to że przedstawione tu "rzekome dowody" przez DaN'a nie są żadnymi dowodami tak samo jak mój wcześniejszy post też niczego nie udowadnia a tylko pokazuje wątpliwości które to w mojej opinii nie pozwalają na tak daleko posunięte wnioski. Zresztą wyraz temu dałem w pytaniu które postawiłem na końcu mojego poprzedniego posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...