Skocz do zawartości
hojlo1

720p, czy 1080i

Rekomendowane odpowiedzi

[quote name='fan HDTV' post='52880' date='08.07.2007, 12:38 ']Jak na razie żadna stacja nadawcza nie korzysta z tego formatu, jako, że jego bitrate (po kompresji) znacznie przekracza 19,3 megabitowy limit określony przez ATSC jako maksymalny dla transmisji telewizyjnych.[/quote]

Nie przesadzajmy - obecnie nka nadaje kanały HD z przepływnością ok 10 Mbps, więc i 1080p50 by teoretycznie weszło. Ja osobiście bym znacznie bardziej wolał format 1080p25 niż 1080i50. Precz z przeplotem! Może napiszemy jakąś petycję ;-) jakbyśmy zebrali 100 000 podpisów to może i by weszła ustawa o zakazie stosowania tej szatańskiej techniki? ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote]Nie mylcie prosze pojec. Kamera filmowa nie rowna sie naswietlaniem 24fps. Duzo filmow kinowych rejestruje sie z predkoscia 25fps a w kinie tak czy siak wyswietlane sa one 24fps co jest spowodowane stalym przesowem klatek w projektorze kinowym. Jezeli film jest krecony z predkoscia 25fps a wyswietlany (zawsze) z predkoscia 24fps to znaczy ze w porownaniu do filmu 24fps film 25fps bedzie trwal krocej o 1 klatke przypadajaca na kazda sekunde. Roznica dla oka przy wyswietlaniu filmu 25fps i 24fps jest niezauwazalna. W kinematografii naswietlanie 25fps stosuje sie w roznych przypadkach. Zazwyczaj chodzi tu o sprawy zwiazane z postprodukcja dzwieku. Dzwiek do filmu kreconego w 24fps musi byc w postprodukcji zwalniany o ~ 3% by byl synchroniczny z obrazem. Czasami (bardzo rzadko) wybiera sie klatkarz 25fps w przypadku kiedy nie jestesmy pewni lamp wyladowczych (5600K). Chodzi tu o problem migania tzn. flikerowania lamp ktore reaguja na zmiany napiecia.[/quote]
Masz jakieś źródło tych informacji? Bo wydają mi się nieco wątpliwe. Być może kręci się tak filmy w Europie, bo tu rzeczywiście wchodziłyby w grę ułatwienia w dostosowaniu dźwięku do póxniejszej transmisji telewizyjnej.

[quote]Jak na razie żadna stacja nadawcza nie korzysta z tego formatu, jako, że jego bitrate (po kompresji) znacznie przekracza 19,3 megabitowy limit określony przez ATSC jako maksymalny dla transmisji telewizyjnych.[/quote]
Po pierwsze: Żyjemy w Polsce i ATSC (które jest organizacją amerykańską) może nas pocałować w... nos. U nas obowiązuje standard DVB.
Po drugie: ATSC zajmuje się tylko cyfrowymi transmisjami naziemnymi. Do transmisji satelitarnych i kablowych Amerykanie też używają najczęściej DVB.
Po trzecie: Te wyliczenia bitrate'u dotyczą kompresji MPEG2. Przy zastosowaniu kodeka H.264/MPEG4 AVC do 1080p wystarcza bitrate rzędu 10-15 Mbps, co mogłoby być do zaakceptowania przez nadawców. Tutaj problemem staje się już jednak także wydajność układów kodujących i dekodujących. Muszą one w przypadku sygnału 1080p50 obrobić prawie 1.2 gigabita danych na sekundę, a to nie przelewki :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Problem polega na tym że ci goście są tak przyzwyczajeni do tego przeplotu że nawet nie pomyślą o tym że w dzisiejszych czasach to bezsens. Edytowane przez Sober

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Lizarazu' post='3035' date='01.04.2006, 18:52 ']Natomiast, jeżeli mamy do czynienia z trybem [color="blue"]i to film wyświetlany jest w trybie[COLOR=blue] pół-obrazów[/color] tzn. każda klatka dzielona jest na dwa obrazy. Pierwszy składa się wyłącznie z poziomych linii parzystych drugi z poziomych linii nieparzystych.

Jeżeli mamy natomiast materiał [color="blue"]i - interlaced[/color] czyli składający się z pół-obrazów zapisany/nadawany w trybie 60 Hz to oznacza to, że na ekranie zostanie w ciągu sekundy wyświetlonych 60 pół-obrazów składających się na 30 klatek innymi słowy [color="blue"]każda klatka jest dzielona na dwa pół-obrazy[/color] i wyświetlana.[/quote]
Z linkow dolaczonych wynika cos co trzeba by dodac.
Ze w jednej klatce sa dwa ROZNE obrazy, wymieszane ze soba (Interlaced) roznymi metodami (w sensie rozne stacje stosuja rozny interlacing).

Prosze o ustosunkowanie sie jak to sie ma do ogladania na CRT 32pw9551. Bo jak wiemy interlacing powstal dla technologii CRT.
I jesli podlacze np. C+ na 720p to moj CRT bedzie wyswietlal BEZ interlaced tylko w 100 Hz, a po np. HDMI tylko 50/60 Hz z interlacingiem (migotanie)?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='JunoPL' post='67755' date='13.11.2007, 18:18 ']Prosze o ustosunkowanie sie jak to sie ma do ogladania na CRT 32pw9551. Bo jak wiemy interlacing powstal dla technologii CRT.[/quote]

Nie tyle dla technologii CRT tylko dla telewizorów a'la Rubin sprzed kilkudziesięciu lat :P ponoć był problem z zaadresowaniem większej ilości linii na raz - elektronika była za słaba czy coś :)

Nie ma żadnego powodu żeby nowoczesne CRT wyświetlały obraz progresywnie - zresztą każdy kto miał kiedyś monitor komputerowy CRT dobrze o tym wie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja bym się nie skupiał na przeczuciach, wizjach i innych "nawiedzeniach" - pilot do łapy i sparwdzic na wlasne oczy ...

Z własnego doswiadczenia (dobre zrodlo DVD + TV SONY LCD)

720p - obraz płynny
1080i - obraz ostrzejszy niż w 720p ALE w sekwencjach w których wystepuje dużo ruchu, obraz wyraźnie drga (w 720p ten efekt nie występuje)

Trzeba sie zatem zdecydowac- co jest komu bardziej przyjazne. Ostrosć obrazu czy jego płynność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Sober' post='67777' date='13.11.2007, 18:17 ']Nie tyle dla technologii CRT tylko dla telewizorów a'la Rubin sprzed kilkudziesięciu lat :huh: ponoć był problem z zaadresowaniem większej ilości linii na raz - elektronika była za słaba czy coś :)

Nie ma żadnego powodu żeby nowoczesne CRT wyświetlały obraz progresywnie - zresztą każdy kto miał kiedyś monitor komputerowy CRT dobrze o tym wie :)[/quote]
Ja mialem.
Czyli CRT wyswietlaja interlaced jak piszesz.
Ale w 32pw9551 moge sobie wybrac opcje. Czy chce 1080i czy 720p. Wiemy oczywiscie, ze ten crt dokladnie tyle nie wyswietla, ale znaczy to tylko, ze moze p albo i.
Czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ups! w moim wcześniejszym zdaniu miało być "Nie ma żadnego powodu żeby nowoczesne CRT [b]nie[/b] wyświetlały obrazu progresywnie ".

PS: Mobor - twój test trybów HD puszczanych z DVD jest zupełnie bez sensu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Sober' date='14.11.2007, 12:29 ' post='67878']
Ups! w moim wcześniejszym zdaniu miało być "Nie ma żadnego powodu żeby nowoczesne CRT


A czy jest sens mówić o wyświetlaniu progresive 1080i w telewizorze HD Ready?
Przeciez taki telewizor nie wyświetli 1080 linii. Edytowane przez psus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam Wszystkich! Przeczytalem wszystkie wypowiedzi i mam dalej metlik w glowie, muj sprzet to Tv Panasonic TH-37PV71F sat receiver to Philips DSR 9005 i muj problem to gdy ogladam cos w HD to lepszy obraz jest w trybie 1080i niz w 720p,w 1080i obraz jest ostry bardziej naturalny niz na 720p na 720p obraz jest zamazany mniej ostry,dlaczego tak jest skoro muj tv to tylko HD Ready 1020x 720,i drugi problem to obraz z dvd w trybie 480p wydaje mi sie lepszy niz w 576p o skalowaniu na 720p albo 1080i nie wspominam obraz w tych dwuch ostatnich trybach jest mniej ostry niz w 480p, muj DVD to Panasonic DVD-S 99 podlaczone lkablem HDMI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Było to już omawiane na forum...

W przypadku TV sat 1080i nie ma sensu tego konwertować w tunerze na 1280x720 tylko po to zeby potem to konwertowac w TV na 1366x768. Dlatego lepiej ustawić na wyjściu 1080i. Zresztą downscalling jest łatwiejszy niż upscalling, dlatego TV lepiej sobie radzi z takim sygnałem.

Co do DVD i trybu 480p to czy nie oglądasz czasem divxów bądź dvd nagranego w NTSC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Sober' post='67900' date='14.11.2007, 14:40 ']Co do DVD i trybu 480p to czy nie oglądasz czasem divxów bądź dvd nagranego w NTSC?[/quote]

Nie ogladam Divx,ogladam same orginaly z dvd i to w Pal, i mam tak nastawione w DVD ze na wyjsciu mam Pal 60 i dlatego mam 480p a nie 576p, i wydaje mi sie ze obraz jest lepszy w 480p niz 576p. Edytowane przez BitTornado

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem co to jest PAL 60 - w PAL odświeżanie jest 50Hz i takie powinieneś mieć ustawione bo inaczej będziesz miał niepłynny ruch.

Nie wiem też jakim cudem obniżona rozdzielczość ma wyglądać lepiej? :| Podejrzewam że opcja którą wybierasz oznacza coś innego niż myślisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Sober' post='67908' date='14.11.2007, 16:26 ']Nie wiem co to jest PAL 60 - w PAL odświeżanie jest 50Hz i takie powinieneś mieć ustawione bo inaczej będziesz miał niepłynny ruch.

Nie wiem też jakim cudem obniżona rozdzielczość ma wyglądać lepiej? :| Podejrzewam że opcja którą wybierasz oznacza coś innego niż myślisz.[/quote]

Osobiście, długo się zastanawiałem, jak to jest, że filmy SD DVD w NTSC wyglądają o wiele lepiej (u mnie w domu) niż te w PAL'u Brzmi to dziwnie, ale, np. niektóre odtwarzacze Harman Kardon lepiej działają w NTSC. Tu jest fragment artykułu z "Audio Video" Gdy czytamy specyfikacje DVD22, to tak naprawd ́tylko jedna rzecz zwraca naszà uwag ́: termin Progressive Scan Plus. Odnosi si ́ on do nowego rodzaju przetwarzania kolejnoliniowego, tzw.
piksel po pikselu. Wprzeciwieństwie do tradycyjnych algorytmów, procesor wizyjny w DVD22 analizuje zmiany kolejnych ramek obrazu, obserwujàc poje-
dyncze piksele, a nie całe linie obrazu. Przetwarzane są tylko te punkty, w któ́rych natężenie światła i kolor uległy zmianie. Algorytm taki jest wydajniejszy
(szybszy) niż w tradycyjnych deinterlacerach i umożliwia uzyskanie ostrzejszego obrazu. DVD22 jest jednym z pierwszych odtwarzaczy w swojej klasie, wykorzystujàcych tę technikę, choć jak wynika z instrukcji obsługi, [b]system PS+ działa tylko w przypadku materiału nagranego wsystemie NTSC."
[/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry że tak powiem, ale jakby człowiem miał się przejmować tym co marketingowcy wymyślą do specyfikacji to by się szybko osiwiało chcąc zrozumieć o co im chodzi :rolleyes:

Poza tym deinterlacer raczej nie ma tu nic do rzeczy bo przecież filmy są progresywnie nagrywane.

Ale nie wykluczone że ten model DVD faktycznie jest zoptymalizowany w jakimś sensie pod 480p - co by nie świadczyło o nim zbyt dobrze...

PD: Najlepiej puszczać filmy przez kompa - nie ma wtedy dylematów tego typu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='mobor' post='67791' date='13.11.2007, 18:41 ']720p - obraz płynny
1080i - obraz ostrzejszy niż w 720p ALE w sekwencjach w których wystepuje dużo ruchu, obraz wyraźnie drga (w 720p ten efekt nie występuje)

Trzeba sie zatem zdecydowac- co jest komu bardziej przyjazne. Ostrosć obrazu czy jego płynność[/quote]

Dlatego w producenci najchętniej pokazują na sprzedawanych telewizorach na sygnale 1080i pokazy slajdów :P

Edytowane przez StuG III

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przeczytalem wszystkie wypowiedzi i czego sie dowiedzialem to ze cos morze byc nie tak z moim dvd,smiesznie ja uwarzam ze jest ok i niewiem dlaczego mi sie wydaje ze w trybie 480p jest lepiej,wczoraj zaczolem troche kombinowac ustawilem dvd w tryb 1080i ale 60 hz czyli NTSC i musze stwierdzic ze jest lepiej niz w 480p jest tak samo ostry obraz ale nawet bardziej czysciejszy, wczesniej na niekturych filmach obraz byl bardziej zarnisty teraz tego niema.aha w NTSC niezauwarzylem zadnych szarpniec czy skokow.

Aha jeszcze takie pytanie ,chodzi mi o HDDVD i BluRay wersie europejskie sa nagryywane w Pal albo Ntsc ?
chodzi mi oto co jest lepsze HD w 50hz albo 60hz? Edytowane przez BitTornado

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='BitTornado' post='68045' date='15.11.2007, 13:42 ']Przeczytalem wszystkie wypowiedzi i czego sie dowiedzialem to ze cos morze byc nie tak z moim dvd,smiesznie ja uwarzam ze jest ok i niewiem dlaczego mi sie wydaje ze w trybie 480p jest lepiej,wczoraj zaczolem troche kombinowac ustawilem dvd w tryb 1080i ale 60 hz czyli NTSC i musze stwierdzic ze jest lepiej niz w 480p jest tak samo ostry obraz ale nawet bardziej czysciejszy, wczesniej na niekturych filmach obraz byl bardziej zarnisty teraz tego niema.aha w NTSC niezauwarzylem zadnych szarpniec czy skokow.

Aha jeszcze takie pytanie ,chodzi mi o HDDVD i BluRay wersie europejskie sa nagryywane w Pal albo Ntsc ?
chodzi mi oto co jest lepsze HD w 50hz albo 60hz?[/quote]

z reguły tego nie robię, bo każdy ma prawo być matołem, ale Tobie zwrócę uwagę: przestań ćpać jak piszesz na forach!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wyglada na amerykanina o polskim korzonku. Czytaj ze zrozumieniem. --> :Aha jeszcze takie pytanie ,chodzi mi o HDDVD i BluRay wersie europejskie sa nagryywane w Pal albo Ntsc ?:
Na to wskazuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kamery filmowe i TV ( piszę to chyba trzeci raz) można ustawic na rejestrację 24 / 25 / 30 fps.
A póżniej jest authoring.
Temat nudzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='helcik' post='68055' date='15.11.2007, 14:50 ']z reguły tego nie robię, bo każdy ma prawo być matołem, ale Tobie zwrócę uwagę: przestań ćpać jak piszesz na forach![/quote]

Popierwsze to niecpie a po drugie to oco ci chodzi, i niejestem matolem,poprostu nierozumiem niekturych rzeczy i juz,ja tylko napisalem ze podoba mi sie lepiej obraz w trybie 480p bo jest bardziej ostry kolory bardziej jaskrawe a w 576p jest slabiej i niewiem od czego to zalezy naprzyklad na moim drugim tv LCD LG w tym trybie nieda sie ogladac lepiej jest w Pal a na Panasoniku wrecz odwrotnie 480p jest super Edytowane przez BitTornado

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='helcik' post='68055' date='15.11.2007, 15:50 ']z reguły tego nie robię, bo każdy ma prawo być matołem, ale Tobie zwrócę uwagę: przestań ćpać jak piszesz na forach![/quote]


Wiem, że prowadzić nei wolno pod wpływem środków odużający, ale żeby na forum pisać eni było wolno to nie słyszałem, zresztą chyba nie ma nic na ten temat w regulaminie.

Wracając do tematu wątku to uważam, że 1080i jest lepsze od 720p, ale tylko na telewizorze 1080p, bo wtedy nie ma różnicy między 1080i i 1080p, obraz jest wyświatlany dokłądanie tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='psus' post='68166' date='16.11.2007, 10:32 ']Wiem, że prowadzić nei wolno pod wpływem środków odużający, ale żeby na forum pisać eni było wolno to nie słyszałem, zresztą chyba nie ma nic na ten temat w regulaminie.

Wracając do tematu wątku to uważam, że 1080i jest lepsze od 720p, ale tylko na telewizorze 1080p, bo wtedy nie ma różnicy między 1080i i 1080p, obraz jest wyświatlany dokłądanie tak samo.[/quote]

nie dość, że ćpun, to jeszcze schizofrenik?

pisać wolno każdemu, ale jak widzę taki bełkot, którego nie da się czytać, a zrozumieć się nawet nie chce, to traktuję to jako spam i zaśmiecanie grupy.

z mojej strony EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='helcik' post='68183' date='16.11.2007, 11:20 ']nie dość, że ćpun, to jeszcze schizofrenik?

pisać wolno każdemu, ale jak widzę taki bełkot, którego nie da się czytać, a zrozumieć się nawet nie chce, to traktuję to jako spam i zaśmiecanie grupy.

z mojej strony EOT[/quote]

Niewiem oco wam chodzi z tym cpunem i z schizofrenikem,jestescie poprostu po*****mi gburami co wszystko wiedza,chamstwo obrazac czlowieka, morze robie bledy bo nieznam dobrze polskiego a morze cierpie na jakas chorobe ale niebende sie wam tlumaczyl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I po co sie bylo zaczepiac.
Temat 1080 i 720 to bylo jest i bedzie jeden wielki znak zapytania. W celu dokladnego rozgryzienia tematu nalezaloby od samego poczatku do konca zrobic porownanie obu formatow na roznych materialach, ale nagranych na faktycznie przygotowanym do tego sprzecie i odtworzonym odpowiednimi kablami i na odpowiednim sprzecie.
Na koniec jak zwykle moze sie okazac, ze sie tak zapetlicie iloscia zalozen jakie trzeba przyjac, ze wam sie odechce wszystkiego.

Ja tam zgadzam sie z AreckiW, ze najlepiej wybrac wg wlasnego uznania w trakcie ogladania albo 720p albo 1080 i lub p.
Aktualnie wypuszczane sprzety maja przelaczniki formatow wiec nie problem nacisnac kilka przyciskow na pilocie lub dwoch pilotach.

Pozdrawiam i zycze wszystkim jeszcze wyzzych formatow. To, ze nasze oko w pewnym momencie tego niezauwazy to juz drugorzedna sprawa :-)

Pozdrawiam

braavoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...