Skocz do zawartości
hojlo1

720p, czy 1080i

Rekomendowane odpowiedzi

[quote name='StuG III' post='106419' date='11.06.2008, 07:39 ']A czy nie o to czasem chodzi właśnie w TELEWIZJI HDTV???.
Więcej widocznych szczegółów podczas rejestrowania ruchu, a nie pokazu statycznych slajdów, gdzie obrazy w poszczególnych ujęciach niewiele sie różnią gdzie wady 1080i nigdy nie wyjdą. :([/quote]
Chodziło mi o coś zupełnie innego, mianowicie to, że my - zwykli ludzie - nie musimy oglądać każdej klatki sygnału z osobna, w przeciwieństwie do NASA, gdzie czasem zachodzi taka potrzeba. Jak ogląda się ruchome wideo artefakty w pojedynczych ramkach stają się mniej widoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Każdy z tych formatów ma swoje wady i zalety. Do tego rożni ludzie oceniają w różny sposób, bo dla przypisuja różnym kryteriom inne wagi.
W dodatku tej kwestii nie sposób rozwiązać w oderwaniu od jakości i rodzaju telewizora.

Na odbiorniku, który potrafi w sposób natywny odtworzyć obraz z przeplotem (CRT FullHD - gdyby taki był pzreplotem, może są lub będą takie plazmy, w co jednak wątpię) obraz 1080i (nagrany też w tym trybie prez kamerę) będzie prawdopodbnie lepiej oceniony niż 720/50p. Ruch będzie w miarę płynny i będzie zawierał wiecej szczegułów.

Normalnie jednak na odbiorniku LCD wymagane jest zastosowanie deinterlacera, więc obraz wyjsciowy będzie już przez ten układ w jakims stoponiu pogorszony. A zatem jest szansa, że w przypadku dynamicznych obrazów przekaz 720/50p zostanie oceniony lepiej. Aby faktycznie tak było, trzeba by użyć telewizora plazmowego, bo LCD mają praktycznie długie czasy przejscia piksela GTG i dynamiczny obraz zostanie "rozsmarowany na matrycy".

Moim zdaniem 720/50p zostanie doceniony przede wszystkim przez maniaków teledysków techno, graczy komputerowych (karty graficzne potrafia renderować sceny 3Dz predkosicią nawet powyżej 100 klatek na sekundę i są na wyjściu komponentowym zgodne z tym standardem) i prawdopodbnie przez kibiców. Naturalnie tylko pod warunkiem, że mamy plazmę najlepiej o natywnej rodzielczości 720x1280.

Dla użytkowników LCD lepszy będzie 1080i, zwłaszcza z takimi gadżetami jak np. Bravia Engine Pro, która preparuje klatki z pośrednią fazą ruchu. Choc pewności nie mam, bo LCD rozsmarowuje dynamiczny obraz jak masło na kromce chleba. Jak ktos nie wieży niech uruchomi sobie jeden z programików do wyznaczania czasu reakcji matrycy. Dla matryc TN z podanymi czasami 5ms rzeczywite czasy są niekiedy kilkakrotnie dłuzsze. Mam tylko nadzieję, że dla matryc S-PVA nie bedzie to tak fatalny wynik.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Mazoku' post='106412' date='10.06.2008, 23:44 ']Dla ruchomych obiektów używają metody bob, dla statycznych weave.[/quote]
Ja sie nie znam. Wiec pytanie moze glupie.
Ale po co przeplot dla statycznych obrazow?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='karakurat' post='110151' date='18.07.2008, 12:34 ']...
Moim zdaniem 720/50p zostanie doceniony przede wszystkim przez maniaków teledysków techno, graczy komputerowych (karty graficzne potrafia renderować sceny 3Dz predkosicią nawet powyżej 100 klatek na sekundę i są na wyjściu komponentowym zgodne z tym standardem) i prawdopodbnie przez kibiców. Naturalnie tylko pod warunkiem, że mamy plazmę najlepiej o natywnej rodzielczości 720x1280.
...[/quote]

Ale po co ma być rendering 100 klatek/s skoro mówisz o sygnale 50p?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='asam' post='110176' date='18.07.2008, 15:42 ']Ale po co ma być rendering 100 klatek/s skoro mówisz o sygnale 50p?[/quote]
Bo takich jednotkach wyniki podają ogólnodostepne testy kart graficznych w konkretnych grach. Wazne jest tylko, aby rendering nie był wolniejszy od 50 klatek. To nie jest tak jak w sprzęcie video tyle klatek i już. Tempo renderingu może być zmienne w zależności od konkretnej gry, sceny w tej grze i ustawień karty. Nie można zatem oszczedzać na karcie grafiki. Dla najnowszych gier trezba nielichych kart do gry HD. Najlepiej nie schodzic poniżej 2x3870 z 1 GB Radeona, a to 1 000 zł niewyjęte ! A za rok dowiesz się, że tej najnowszej gry twoja karta juz nie pociągnie. Studnia bez dna ! Edytowane przez karakurat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='karakurat' post='110178' date='18.07.2008, 16:04 ']Tempo renderingu może być zmienne w zależności od konkretnej gry, sceny w tej grze i ustawień karty.[/quote]

Tak, owszem ale nie ma wpływu na częstotliwość klatek w sygnale wychodzącym z karty graficznej do monitora. Tempo rend. możesz mieć 500 ale jeżeli wybierzesz sygnał 720/50p to otrzymasz 50 klatek/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, poczytałem troche w tym temacie i nadal nie wiem czy warto jest zmienic moją brawie 32 hdredy na 46-lub 52 full. Obecnie ogladam filmy na ps3 i wygladaja eleganckocho podobnie z podłaczonego kompa przez d sub filmy wygladaja ładnie. Na dniach planuje tez kupno kameri full hd i boje się aby nie mieć poszczepionego obrazu na moim tv. A widziałem takie zjawisko na jednym z sampli.
Nie wiem czy w tym temacie mogę zadac pytanie odnosnie rodziałki 1440/1080i czy to jest 720? Bo na początku tego tematu cos o tym było ale ni kumnołem zabardzo a nie wydaje mi się ze tak jest. Edytowane przez miki45

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='miki45' post='140167' date='05.01.2009, 12:01 ']Witam, poczytałem troche w tym temacie i nadal nie wiem czy warto jest zmienic moją brawie 32 hdredy na 46-lub 52 full. Obecnie ogladam filmy na ps3 i wygladaja eleganckocho podobnie z podłaczonego kompa przez d sub filmy wygladaja ładnie. Na dniach planuje tez kupno kameri full hd i boje się aby nie mieć poszczepionego obrazu na moim tv. A widziałem takie zjawisko na jednym z sampli.
Nie wiem czy w tym temacie mogę zadac pytanie odnosnie rodziałki 1440/1080i czy to jest 720? Bo na początku tego tematu cos o tym było ale ni kumnołem zabardzo a nie wydaje mi się ze tak jest.[/quote]

Nie, 1440/1080i to nie jest 720P i nigdy nie będzie. Można by to pytanie uzupełnić i wyglądałoby ono tak:
Nie wiem czy w tym temacie mogę zadac pytanie odnosnie rodziałki 1440/1080i czy to jest 1280/720?
Jak sam widzisz nie jest to to samo! Pierwsza liczba określa liczbę pikseli w linii obbrazu, druga liczba określa liczbę linii w obrazie, literka określa czy sygnał jest progresywny czy z przeplotem.
Rozdzielczość o którą pytasz (1440/1080i) charakteryzuje standard HDV (i pochodne). Oznacza to iż piksele są prostokątne a nie kwadratowe jak w sygnale 1920x1080. Sprzęt sam dokonuje właściwej interpretacji takiego sygnału co oznacza iż jest on poprawnie wyświetlany na TV. Przeplotu też nie powinieneś się obawiać pod jednym warunkiem: jeśli będziesz oglądał to co nagrałeś na ekranie swojego TV. Na komputerze możesz zaobserwować przeplot, co jest zupełnie naturalne i co wcale nie świadczy o wadliwości nagrania. Tak już po prostu jest i już. Jeśli odpowiednio skonfigurujesz player na kompie też nie zauważysz przeplotu. Jedni wolą sygnał progresywny inni z przeplotem (to ABSOLUTNIE) subiektywna sprawa. A dyskutowanie o tym który jest lepszy ma sens jedynie w kontekście ilości przenoszenia danych w strumieniu wideo i tylko w takim, gdyż jak wcześniej miałeś okazję przeczytać lub nie, jedni wolą "i" a inni "p". Co do kamer Full HD to tylko marketingowy bełkot gdyż w tym segmencie takich kamer po prostu nie ma!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='miki45' post='140167' date='05.01.2009, 12:01 ']Witam, poczytałem troche w tym temacie i nadal nie wiem czy warto jest zmienic moją brawie 32 hdredy na 46-lub 52 full. Obecnie ogladam filmy na ps3 i wygladaja eleganckocho podobnie z podłaczonego kompa przez d sub filmy wygladaja ładnie. Na dniach planuje tez kupno kameri full hd i boje się aby nie mieć poszczepionego obrazu na moim tv. A widziałem takie zjawisko na jednym z sampli.
Nie wiem czy w tym temacie mogę zadac pytanie odnosnie rodziałki 1440/1080i czy to jest 720? Bo na początku tego tematu cos o tym było ale ni kumnołem zabardzo a nie wydaje mi się ze tak jest.[/quote]
jak masz wątpliwości czy zmienić ze względu na rozdziałkę to powiem ci tak , może między 720p a 1080i nie zobaczysz różnicy ale między 32 cale a 52 cale na pewno zobaczysz he he he i nie wierz nikomu że wielkość nie ma znaczenia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dzęki za info. Uspokoiłem sie troszke.

Wiem, i dlatego chcę zamienic na sporo wiekszy. 52 a 32 to 50 cm róznicy. No i miedzy 46 a 52 jakies 2000-3000 zł róznicy. Czy te sześć cali jest warte tych pieniedzy, mysze to dobrze przemyslec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myśłałem, że juz dawno ustalono, że 720p nie ma żadnych szans z sygnałem 1080i.
A tu widzę, że jeszcze trwa nierówna walka.

Tę przewagę widać ewidentnie na ekranach HD niemniejszych niż 46 cali.
Im więcej linii tym więcej informacji a efekt jest bardziej HD.
To taka opinii praktyka z doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

format 1440x1080 jest formatem 4:3 gwoli ścisłości - trzymajmy się kwadratów nie debilnych pomusłow producentów - inaczej otrzymamy tylko rozciągniete mordy

a co do 1080i a 720p to jak najbardzej jest różnica na plus dla 1080i - w sumie to prawie to samo co 1080p tyle ze dwa razy wyzsze odswiezanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myśłałem, że juz dawno ustalono, że 720p nie ma żadnych szans z sygnałem 1080i.

A tu widzę, że jeszcze trwa nierówna walka.

He, He, Podobna nierówna walka trwa między zwolennikami wypasionego bmw ale zespawanego z dwu części z giełdy a auta słabszego ale z historią niebitego i od nowości w jednym kawałku :rolleyes:

Czasem deinterlacing jak i spawanie dwu polówek auta można zrobić tak dobrze ze jest niemal niedostrzegalne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...