Skocz do zawartości
kowalmisiek

Jakość upłynniaczy w telewizorach OLED

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciał bym się zapytać o taką właśnie kwestię jak w temacie. Ogólnie było by super jak by został zrobiony test na łamach strony HDTVPolska o jakości upłynniaczy.

Wiem że zaraz będą słowa krytyki że upłynniacze powinno się od razu wyłączyć bo one tylko psują obraz i nie jest taki jak sobie reżyser zażyczył, ale jednak są ludzie którzy bez nich żyć nie mogą.

Są różne marki telewizorów OLED i różne systemy operacyjne. Kiedyś czytałem że najlepszy upłynniacz na rynku mają TV Sony. Gdzieś też czytałem że LG ma największe problemy z upłynniaczem.

Ogólnie jest kilka popularnych marek TV OLED.

LG

Sony

Panasonic

Philips

Samsung

Ogólnie mnie interesuje czy są problemy typu artefakty i szarpanie obrazu.

Najbardziej mnie interesuje porównanie Philips i Panasonic bo to są jedyne telewizory które mają HDR10+ i Dolby Vision (nie wiem dlaczego Sony zrezygnowało z obsługi HDR10+) ale chętnie poczytam też o innych.

Edytowane przez kowalmisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, kowalmisiek napisał:

Ogólnie mnie interesuje czy są problemy typu artefakty i szarpanie obrazu.

Przy pewnym poziomie upłynniacza pewnie u większości marek pojawią się mniejsze lub większe artefakty. Zależy też czy jaką masz tolerancję na to i czy w ogóle będzie Ci przeszkadzało.

Mi to przeszkadza bardzo. Nawet w spokojniejszych scenach widzę, że coś jest nie tak.

Jedne marki mają znacznie szerszy zakres regulacji niż inne. Z doświadczenia mogę porównać LG i Sony, gdzie pierwszy ma 10cio stopniową regulację, a drugi 4 stopniową. Eksperymentowałem na LG w zakresie do 3. Ale po czasie dostrzegałem jakieś artefakty i skończyłem z ustawieniem 1/10. W Sony porównywałem dwa pierwsze progi (Min i 1). Najpierw używałem jakiś czas tv z ustawieniem 1. Ale też po czasie zaczęły mi przeszkadzać drobne artefakty. I w niektórych sytuacjach ruch nieznacznie zaczynał iść w stronę efektu opery mydlanej. Skończyłem z ustawieniem Min i pod mój gust jest idealnie. Cinemotion mam za to włączony na Max, żeby poprawnie rozpoznawał źródłową ilość klatek, aby uniknąć przycięć i szarpnięć z tym związanych.
Jedyne treści, gdzie upłynniacz w Sony mi nie przeszkadza, to transmisje meczów, gdzie materiał idzie zapewne w 50p. Tu włączenie upłynniacza w zakresie 1-2 nie tworzy dodatkowo efektu opery. A obraz w ruchu staje się wyraźniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsunga mogę skreślić z listy bo nie posiada Dolby Vision, ale ogólnie to temat żeby każdy mógł wyrazić swoje poglądy na temat swoich wrażeń z upłynniacza. Ogólnie chcę kupić OLED i myślałem coś między Philips 65 807 a Panasonic 65 LZ1000.

HDR10+ niby umarł niby nie. Prime Video nadal go wykorzystuje i jest też na wielu filmach Blu Ray. Wychodzę z założenia że lepiej coś mieć niż nie mieć.

mati_luk

Ogólnie uważasz że lepiej działa upłynniacz na Sony? Jak byś mógł podać jeszcze jakie modele TV masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie napisał że w sony działa lepiej napisał że w Sony tylko i wyłącznie na meczach mu nie przeszkadza a wszędzie indziej przeszkadza... wniosek jest oczywisty. Płyty UHD z HDR10+ przestają już prawie całkowicie wychodzić, a to co jest to jest raptem kilkanaście tytułów.

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadałem LG C1, przez chwilę Sony A80J i obecnie A80K. Podoba mi się odwzorowanie ruchu w Sony, chyba trochę bardziej niż w LG. Ale moja opinia może nie być miarodajna. Nie miałem tych tv obok siebie bezpośrednio. I może się po prostu zdążyłem przyzwyczaić.
I mówię tu o takim ustawieniu, że z upłynniacza praktycznie nie korzystam, albo minimalnie. Czyli bardziej oceniam samo odwzorowanie ruchu danego tv, niż pracę upłynniacza.

Inne oledy znam tylko z półek sklepowych, ale w trybach sklepowych pewnie są włączone różne upłynniacze. I dema producentów też są odpowiednio przygotowane. Musiałbyś pochodzić z własnym materiałem na pendrivie i sprawdzić na różnych oledach samemu.

Edytowane przez mati_luk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tylko piszesz że nie korzystasz, i to są przyzwyczajeni do upłynniaczy chcą z nich korzystać :), i ogólna opinia ludzi jest taka że jakbyś nie ustawił w Sony tak jest źle.

Myślę że można śmiało napisać że lista układa się tak Panasonic potem LG, Sony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, prodarek napisał:

Właśnie tylko piszesz że nie korzystasz

Nie wiem do końca właśnie jak to traktować. Bo w 100% bym nie korzystał jakbym miał Motionflow wyłączone. Wtedy też z tego co czytałem (jeśli nie pomieszałem), że matryca działa z częstotliwością 60Hz. Mam włączony tryb ręczny z gładkością i czystością na MIN. Czyli w jakimś stopniu korzystam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, prodarek napisał:

Płyty UHD z HDR10+ przestają już prawie całkowicie wychodzić, a to co jest to jest raptem kilkanaście tytułów.

Tytułów jest blisko 90 tutaj lista, którą co jakiś czas uaktualniam. Do tego dochodzą serwisy streaming'owe np. Amazon Prime.

Nie zmienia to faktu, że to niszowy standard. Do tego u siebie nie widzę różnicy między zwykłym HDR10 a HDR10+ (tv oled Panasonic FZ800)

Najlepiej dla spokoju sumienia mieć wszystkie standardy w telewizorze (HDR10/HDR10+/DV) ;)

 

1 godzinę temu, prodarek napisał:

Myślę że można śmiało napisać że lista układa się tak Panasonic potem LG, Sony.

To sprawa mocno indywidualna, ale dla mnie kolejność wgląda dokładnie tak samo. W Sony brakowało mi możliwości większej/dokładniejszej (więcej pozycji)  regulacji płynności w ustawieniach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W telewizorach Panasonic  jest  funkcja IFC.Funkcja  zupenie zbyteczna  , chyba ze ktos lubi  efekt "teatralny"

Wylaczyłem  natychmiast.

Wpisz w google.. efekt teatralny w telewizorach.Bardzo duzo osob nie wie ze  ten nienaturlany obraz mozna zlikwidowac.  Na hdforum  bardzo czesto byl poruszany ten temat, jak to wylaczyc w kazdym telewizorze. Czyli  Sony,Panasonic,LG,samsung.

efekt teatralny, lub efekt teatru.

Bardzo dobrze jest to opisane  np w linku nizej

https://www.download.net.pl/przyspieszony-obraz-na-telewizorze-lcdled-jak-wylaczyc-efekt-opery-mydlanej/n/7684/

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grundig napisał:

W telewizorach Panasonic  jest  funkcja IFC.Funkcja  zupenie zbyteczna  , chyba ze ktos lubi  efekt "teatralny"

tylko po wyłączeniu trzeba polubić "skaczący" obraz

Edytowane przez klaus71
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, klaus71 napisał:

tylko po wyłączeniu trzeba polubić "skaczący" obraz

No właśnie, właśnie... ;)

Odniosę się do tego co napisał @grundig

2 godziny temu, grundig napisał:

W telewizorach Panasonic  jest  funkcja IFC.Funkcja  zupenie zbyteczna  , chyba ze ktos lubi  efekt "teatralny"

Tak to wygląda dla mnie, podkreślam dla mnie ;) 

W moim tv pomiędzy wyłączoną funkcją i skaczącym dla mnie ;) obrazem, a efektem teatralnym, który dla mnie ;) zaczyna męczyć przy poz. 5 na 10 pozycji ustawień (IFC płynność filmu) , mam 4 możliwości ustawienia płynności, którą lubię. Suwak płynności filmu w IFC jest najczęściej ustawiony na 2 lub 3.

Nie ma tu gotowej odpowiedzi i uniwersalnego ustawienia. Każdy odbiera to inaczej. Nie ma o co kruszyć kopi, niech każdy ustawi sobie płynność tak jak lubi  i tyle.

Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym przypomnieć, a może bardziej wskazać na 2 niezmiernie istotne aspekty:

1) dopiero po aktywacji uplynniacza wzrasta ostrość obrazu ruchomego, bez aktywowania tej funkcji wiele modeli generuje coś z okolic 200-300 linii

2) świat jaki nas otacza i rejestruje nasz mózg/oko jest płynny

PS. Uplynniacz najczęściej można tak wyregulować aby nie było efektu opery mydlanej 👌

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie  trzy telewizory Panasonic.Przykldowo w telewizorze  plazmowym Panasonic  TX-P42CX3E nie ma  funkcji IFC.Nie ma " skaczącego"  obrazu jak ktos  napisal kilka postow wyzej.W telewizorze plazmowym Panasonic TX-P50ST50e  jest   funkcja IFC.Wylaczylem  funkcje IFC  i nie ma  " skaczącego"   obrazu.

Funkcje IFC wylaczylem w telewizorze OLED Panasonic   TX-55GZ950E ,tez nie ma  "skaczącego"  obrazu.

Po wylaczeniu   funkcji IFC nie ma efektu  "teatru".Z kazdego zrodla sygnalu obraz jest plynny .Przykladowo zdjecie   nagranego meczu z dysku twardego.

560fb8a4df1babb45a04cf5cd66d0a1d660f9f5c

 

Edytowane przez grundig
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Może  ktoś w przyszłości będzie  szukał informacji  o upłynniaczach obrazu  w google lub na forum   i warto  też w  tym wątku wkleić informacje na ten temat.Uważam że  upłynniacze najlepiej wyłączyć.Wiele razy o tym pisałem.

 Informacje  z linku niżej.

https://next.gazeta.pl/next/7,151243,24243497,ogladasz-incepcje-a-obraz-wyglada-jak-w-brazylijskiej-telenoweli.html

Dlatego w ubiegłym roku grupa hollywoodzkich reżyserów zwróciła się do producentów telewizorów z apelem o likwidację upłynniaczy obrazu. Pod listem otwartym podpisali się m.in. James Gunn ("Strażnicy Galaktyki), Rian Jonson ("Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi" oraz Chris McQuarrie ("Mission: Impossible - Rouge Nation").

Producenci bronią się, że upłynniacz obrazu można wyłączyć (to prawda, ale częsta ta funkcja są zagrzebane w ustawieniach telewizora), a poza tym ideą TruMotion, Motion Smoothing Effect, czy Auto Motion Plus jest poprawa jakości obrazu (co jest bzdurą). Tak czy owak, na likwidację upłynniaczy nie mamy na razie co liczyć. 

Jest też jeszcze   kilka funkcji które można wyłączyć np wyświetalnie paska.Menu konfiguracja, ustawienie wyświetlania, czas wyświetlania paska- bez wyświetlania. Np jeśli korzystasz z dvb-t.

Napisz z jakiego zródla sygnału korzystasz, czyli np telewizja kablowa,  dvb-t, netflix

W menu dzwięk wybierz użytkownik, aktywny wtedy będzie  korektor  dzwięku

Hollywood ma dość

Upłynniacze obrazu irytują nie tylko widzów, ale również reżyserów. Trudno się temu dziwić. Sztuczne podbijanie liczby klatek w obrazie jest zazwyczaj sprzeczne z ich artystyczną wizją. Twórca chce, aby film prezentował się na ekranie telewizora w określony sposób, a efekt opery mydlanej potrafi to skutecznie zepsuć.

====================================================

W tym tygodniu głos w sprawie upłynniaczy zabrał sam Tom Cruise. Znany aktor nie zaapelował jednak do producentów telewizorów, ale do samych widzów.

 

Edytowane przez grundig
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby telewizory były wyłącznie wykorzystywane do oglądania filmów to bym się zgodził. Natomiast w wielu regionach (m.in. w Stanach) wciąż dominującym wykorzystaniem telewizora jest oglądanie sportów i ogólnie telewizji oraz granie. W tych przypadkach upłynniacze aż tak nie szkodzą więc konsumenci są w stanie je zaakceptować. A bądźmy szczerzy, gdyby konsumenci nie chcieli upłynniaczy i kierowali się nimi przy zakupie sprzętu to zniknęłyby z telewizorów już jutro. 

Bardziej w tym temacie należałoby naciskać na różne platformy żeby automatycznie stosowały metadane trybu Filmmaker w trakcie odtwarzania filmów tak żeby telewizor sam się przełączał w tryb Filmmaker. Opcja jest dostępna już kilka lat a wciąż działa tylko w aplikacjach wbudowanych na telewizory, zewnętrzne urządzenia jakoś nie korzystają z tej funkcji. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.01.2024 o 21:58, grundig napisał:

 

Dlatego w ubiegłym roku grupa hollywoodzkich reżyserów zwróciła się do producentów telewizorów z apelem o likwidację upłynniaczy obrazu. Pod listem otwartym podpisali się m.in. James Gunn ("Strażnicy Galaktyki), Rian Jonson ("Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi" oraz Chris McQuarrie ("Mission: Impossible - Rouge Nation").

Producenci bronią się, że upłynniacz obrazu można wyłączyć (to prawda, ale częsta ta funkcja są zagrzebane w ustawieniach telewizora), a poza tym ideą TruMotion, Motion Smoothing Effect, czy Auto Motion Plus jest poprawa jakości obrazu (co jest bzdurą). 

 

Upłynniacze obrazu irytują nie tylko widzów, ale również reżyserów. Trudno się temu dziwić. Sztuczne podbijanie liczby klatek w obrazie jest zazwyczaj sprzeczne z ich artystyczną wizją. Twórca chce, aby film prezentował się na ekranie telewizora w określony sposób, a efekt opery mydlanej potrafi to skutecznie zepsuć.

====================================================

 

Tak długo jesteś na forum a masz wciąż tak ogromne, wręcz fundamentalne braki w wiedzy, że aż przykro czytać. Absolutnie niezrozumiała jest niechęć niektórych przedstawicieli „kina” do uplynniaczy obrazu, które praktycznie w każdym tv mozna włączyć/wyłączyć/wyregulować. Co więcej, takie stanowisko dobitnie pokazuje jakimi technologicznymi analfabetami są w tym obszarze i jak b.nierozumieją do czego namawiają. 
Wiec krotko i na temat, po co komu tv 4K skoro nie potrafiłby wyświetlać materiału ruchomego/filmu w takiej/zbliżonej rozdzielczości? Bez sensu, prawda? No wiec, póki nie włączymy uplynniacza w naszym tv, rozdzielczosc/ostrość obrazu jest bardzo mała i wynosi coś z okolic 200-300 linii! Dopiero po aktywacji rośnie i potrafi przełożyć się na spektakularny wzrost rozdzielczości do 1080 linii (w najlepszych modelach). 
 

Innymi słowy, dezaktywacja uplynniacza jest czymś na kształt wyłączenia turbiny/kompresora w uturbionym silniku. Jaki to ma wpływ na osiągi tłumaczyć chyba nie trzeba. 

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

HA, HA.

Jeśli lubisz nienaturalny obraz  to oglądaj  z włączonym  upłynniaczem.Może  w przyszłości będzie  podwójny upłynniacz, ha, ha

Edytowane przez grundig

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A lagi 24 fps to naturalny obraz? xD

W dniu 24.01.2024 o 20:32, silverrobert napisał:

Gdyby telewizory były wyłącznie wykorzystywane do oglądania filmów to bym się zgodził. Natomiast w wielu regionach (m.in. w Stanach) wciąż dominującym wykorzystaniem telewizora jest oglądanie sportów i ogólnie telewizji oraz granie. W tych przypadkach upłynniacze aż tak nie szkodzą więc konsumenci są w stanie je zaakceptować. A bądźmy szczerzy, gdyby konsumenci nie chcieli upłynniaczy i kierowali się nimi przy zakupie sprzętu to zniknęłyby z telewizorów już jutro. 

Bardziej w tym temacie należałoby naciskać na różne platformy żeby automatycznie stosowały metadane trybu Filmmaker w trakcie odtwarzania filmów tak żeby telewizor sam się przełączał w tryb Filmmaker. Opcja jest dostępna już kilka lat a wciąż działa tylko w aplikacjach wbudowanych na telewizory, zewnętrzne urządzenia jakoś nie korzystają z tej funkcji. 

Właśnie do filmów najbardziej potrzeba upłynniacza, bo są w 24 klatkowych lagach 🤢

 

W dniu 23.01.2024 o 21:58, grundig napisał:

Może  ktoś w przyszłości będzie  szukał informacji  o upłynniaczach obrazu  w google lub na forum   i warto  też w  tym wątku wkleić informacje na ten temat.Uważam że  upłynniacze najlepiej wyłączyć.Wiele razy o tym pisałem.

 Informacje  z linku niżej.

https://next.gazeta.pl/next/7,151243,24243497,ogladasz-incepcje-a-obraz-wyglada-jak-w-brazylijskiej-telenoweli.html

Dlatego w ubiegłym roku grupa hollywoodzkich reżyserów zwróciła się do producentów telewizorów z apelem o likwidację upłynniaczy obrazu. Pod listem otwartym podpisali się m.in. James Gunn ("Strażnicy Galaktyki), Rian Jonson ("Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi" oraz Chris McQuarrie ("Mission: Impossible - Rouge Nation").

Producenci bronią się, że upłynniacz obrazu można wyłączyć (to prawda, ale częsta ta funkcja są zagrzebane w ustawieniach telewizora), a poza tym ideą TruMotion, Motion Smoothing Effect, czy Auto Motion Plus jest poprawa jakości obrazu (co jest bzdurą). Tak czy owak, na likwidację upłynniaczy nie mamy na razie co liczyć. 

Jest też jeszcze   kilka funkcji które można wyłączyć np wyświetalnie paska.Menu konfiguracja, ustawienie wyświetlania, czas wyświetlania paska- bez wyświetlania. Np jeśli korzystasz z dvb-t.

Napisz z jakiego zródla sygnału korzystasz, czyli np telewizja kablowa,  dvb-t, netflix

W menu dzwięk wybierz użytkownik, aktywny wtedy będzie  korektor  dzwięku

Hollywood ma dość

Upłynniacze obrazu irytują nie tylko widzów, ale również reżyserów. Trudno się temu dziwić. Sztuczne podbijanie liczby klatek w obrazie jest zazwyczaj sprzeczne z ich artystyczną wizją. Twórca chce, aby film prezentował się na ekranie telewizora w określony sposób, a efekt opery mydlanej potrafi to skutecznie zepsuć.

====================================================

W tym tygodniu głos w sprawie upłynniaczy zabrał sam Tom Cruise. Znany aktor nie zaapelował jednak do producentów telewizorów, ale do samych widzów.

 

LOOOOOOL 😂

 

2k24. a oni dalej kręcą filmy w lagach i jeszcze chcą by ludzie się w tym katowali 🤣 

W dniu 1.12.2022 o 08:52, kowalmisiek napisał:

Czyli na tą chwilę najlepszy wybór to Panasonic.

Chyba najgorszy 💩 

 

W dniu 30.11.2022 o 11:11, kowalmisiek napisał:

Samsunga mogę skreślić z listy bo nie posiada Dolby Vision

Myślisz, że DV daje lepszy obraz na gorszym tv? 😄 Po za tym 100x lepiej nie mieć już wcale DV niż by pogarszał jakość obrazu jak w Sony 🤮

 

W dniu 30.11.2022 o 11:11, kowalmisiek napisał:

Ogólnie chcę kupić OLED i myślałem coś między Philips 65 807 a Panasonic 65 LZ1000.

Najgorsze możliwe wybory 😆

W dniu 30.11.2022 o 11:11, kowalmisiek napisał:

HDR10+ niby umarł niby nie. Prime Video nadal go wykorzystuje i jest też na wielu filmach Blu Ray. Wychodzę z założenia że lepiej coś mieć niż nie mieć.

 

Noo w przypadku Philip..... przepraszam, chińskiego TP Visiona to 1000x lepiej nie mieć jak mają tak uwaloną kalibrację

 

W dniu 30.11.2022 o 22:27, Xisiek napisał:

PS. Uplynniacz najczęściej można tak wyregulować aby nie było efektu opery mydlanej 👌

 

W Sony może 😅 W Samsungu, LG nie - a te marki najczęściej ludzie kupują, więc nie wprowadzaj w błąd ☝️

 

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2022 o 10:07, mati_luk napisał:

 Przy pewnym poziomie upłynniacza pewnie u większości marek pojawią się mniejsze lub większe artefakty. Zależy też czy jaką masz tolerancję na to i czy w ogóle będzie Ci przeszkadzało.

Mi to przeszkadza bardzo. Nawet w spokojniejszych scenach widzę, że coś jest nie tak.

Jedne marki mają znacznie szerszy zakres regulacji niż inne. Z doświadczenia mogę porównać LG i Sony, gdzie pierwszy ma 10cio stopniową regulację, a drugi 4 stopniową. Eksperymentowałem na LG w zakresie do 3. Ale po czasie dostrzegałem jakieś artefakty i skończyłem z ustawieniem 1/10

100x lepsze artefakty niż lagi 😅 No, ale skoro lubisz skaczący obraz twój wybór 🤢

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...