Skocz do zawartości
mati_luk

Sony A80J a jakość panelu OLED

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam pytanie do posiadaczy A80J, ew A90J i tegorocznych z serii K. Jak u Was wygląda sprawa jakości samego panelu OLED. Chodzi mi o potencjalny banding, równomierność matrycy i ew tint jakiegoś koloru?


Nie wiem czy z panelami oled jest aż taka loteria, czy to ja mam takiego pecha. W przeciągu roku przerobiłem trzy telewizory oled i z każdym było coś. Najpierw LG CX i spory banding, duże problemy z równomiernością świecenia, zwłaszcza w ciemnych scenach. Wymieniony na gwarancji na C1. Tu mega poprawa, panel bardzo dobry. Ale z lewej strony był różowy tint - problem z warstwą antyrefleksyjną. Używałem go ok roku i w końcu zareklamowałem. Zwlekałem z tym, bo trochę bałem się trafić gorszy panel, ale jednak zaryzykowałem.
dało się odzyskać kasę. Pomyślałem sobie, tym razem idę w markę Sony. Kupiłem ok 2 tygodnie temu A80J, były już ostatnie sztuki w sklepach. Sporo testowania. Ogólnie panel podobny do C1, w miarę oglądania miałem wrażenie, że trochę się poprawia. Przy niskich jasnościach, też widziałem z lewej strony trochę różu, ale prawie nie było to widoczne w normalnym oglądaniu. Sam obraz o wiele bardziej mi się podoba niż w LG. I w sumie to miałem ten tv zostawić. Ale zacząłem dostrzegać jedną dziwną rzecz - na bardzo niskich jasnościach , 5% i poniżej na niektórych odcieniach szarego cała lewa krawędź robi się mocno czerwonawa. Na niektórych grach to dobrze widać, a zwłaszcza jak wczoraj uruchomiłem "Little Nightmares". Po prostu masakra jak to wyglądało. Aparat bardziej uwydatnia, ale było źle.

Zastanawiam się co z tym dalej zrobić? Do 2 września mam jeszcze okienko na zwrot tv. Ale problem jest taki, że już nigdzie praktycznie nie ma A80J w 65 calach. Zastanawiam się co na to powie Sony, złożyłem dziś zgłoszenie reklamacyjne przez stronę, czekam na kontakt.

https://imgur.com/a/kSQTaZu

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno serwis Sony odrzuca takie przypadki i prawdopodobnie odrzucił by Ci również to co miałeś w LG. I tu jest szkopuł bo w Sony masz dużo lepszy system/menu jak i obraz, ale ta loteria z panelami... ciekawe jak pod tym względem wygląda sytuacja w QD-OLED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, mati_luk napisał:

Mam pytanie do posiadaczy A80J, ew A90J i tegorocznych z serii K. Jak u Was wygląda sprawa jakości samego panelu OLED.

Mam 65A90J kupionego ''nowego''w mediaExpert rok temu wszystko jest Ok.Nie ma żadnych ''kwiatków''.Możliwe im niższa seria to większe ryzyko.Jeszcze kilka dni temu były super ceny ze zwrotem 2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale akurat na A90j 65 był dokładnie zwrot 1200zł. Zawsze coś, ale już ponad mój budżet. A80j 65 dostałem za 8tys.
Możliwe, że też miałeś farta, albo w wyższej serii występuje to rzadziej. Na avforums zdaje się w wątku o panelach widziałem trochę zdjęć również A90j z niezbyt dobrą równomiernością matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update z mojej strony. Będę anulował zgłoszenie serwisowe i zwracam ten tv w poniedziałek. Mam nadzieje, że media markt nie będzie robiło problemu :)

Znalazlem dziś bardzo dobrą promocję na 77 A80k plus pojawiły się możliwości finansowe na większą przekątną. I też ostatni moment na odebranie cashbacku 2k na ten model, co daje rewelacyjną cenę za 77 cale. Oby ten tv był już ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwrot poszedł bez problemu. Pierwszym raz zwracałem tv i to wypakowany i używany. Standardowa procedura - musieli rozpakować przy mnie i sprawdzić czy wszystko ok.

Jutro dostawa nowego :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tv przyszedł i jest kozacki. Przeskok na 77 cali robi ogromne wrażenie. Cały czas banan na twarzy :)

Tv pograł kilka godzin i jeden krótki cykl kompensacji się zrobił. Najlepszy panel ze wszystkich oledów jakie przerobiłem. Przede wszystkim, co dla mnie mega ważne i chyba najbardziej drażniło, bo widoczne w dzień i w nocy, to brak tintu. Nareszcie kolory są jednolite na całej powierzchni. Duży sukces.

Jak na kilkugodzinny panel, to bardzo dobra równomierność podświetlenia. Standardowo zdjęcia podbijają, ale dla oka 5% jest bardzo dobre. A od 10% w górę jednolita plansza. Na 5% i mniejszych właściwie nie widać bandingu, tylko bardziej ciemniejszy i jaśniejszy obszar. Ale nie przeszkadza to w oglądanych treściach (sceny w Marco Polo i Mindhunters). A może jeszcze się wyrówna jak tv pogra kilkadziesiąt godzin i może zrobię jeden pełen cykl kompensacji.

Jedyne do czego można by było się przyczepić, to na planszy testowej 3%, ale nie z YouTube, tylko tutaj z portalu,  bardzo cieniutki obszar przy górnej krawędzi ma jakby rdzawy odcień. Na zdjęciach to wygląda zupełnie inaczej i gorzej. Ta plansza ma inny odcień szarego niż większość testów z YouTube i pokazała najwięcej wad A80J.

Podsumowując jest bardzo zadowolony. Może być już chyba tylko lepiej. Jakieś nierównomierności panelu są praktycznie nie zauważalne w normalnym użytkowniku. A jakość jest wyborna i 77 cali robi robote :) w mojej przygodzie z tv oled dopiero czwarta sztuka okazała się zadowalająca. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że trochę nerwów i wysiłku to kosztowało, ale dzięki możliwością jakie się po drodze pojawiły mogłem sobie pozwolić na większy tv, o jakim marzyłem.

Kilka fotek z dzisiejszych testów w tym z tej samej gry (ostatnie niestety poruszone)

https://imgur.com/a/jCfm5vo

Edytowane przez mati_luk
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel w porównaniu z poprzednim wygląda bardzo dobrze. Pełnej równomierności na planszach <5% nie da się w zasadzie uzyskać, jest to jedna z nielicznych wad technologii OLED. Na zagranicznych forach banding testują dla sony na trybie obrazu własny i oczywiście planszy 5% skali szarości. Z serwisem zaczynasz dyskusję o bandingu na planszach 10% i 20% :-). Nie patrz na plansze kalibracyjne poniżej 5% to raczej bez sensu, bo pewne nierównomierności które tam dostrzegasz,  nie będą widoczne w czasie normalnej eksploatacji TV. Polecam profesjonalną kalibrację TV, zmienią  Ci na bank po kalibracji współczynnik gamma do referencyjnego poziomu i  na 5% skali szarości praktycznie nic nie będziesz już nic widział (będzie tak jak masz obecnie na 10%).

Ja robiłem kalibrację już po wstępnych presetach obrazu podanych na forach zagranicznych, ale do ideału jeszcze brakowało. Obecnie na  5% jest czysto i nie widać bandingu i nierównomierności, przed kalibracją było podobnie jak u Ciebie na tym 77 calowym.   Fabryczne ustawienia zbyt przyciemniają obraz, traci się przy nich trochę detali w ciemnych scenach.

Jeżeli lubisz nasycone kolory i duży kontrast możesz być rozczarowany po kalibracji, jeżeli preferujesz naturalne barwy zbliżone do rzeczywistych zamów kalibracje to jeszcze trochę wyciśniesz z tego TV. Kalibrację należy wykonać po minimum 200 godzinach pracy TV. Koszt około 490 PLN, ale w porównaniu z ceną TV.

 

Miłego oglądania 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, panel jest zdecydowanie lepszy od A80J. Minęły już ponad 3 miesiące od kupna i pewnie z 200h mam nabite. Plus jakieś cykle odświeżania. Jak patrzę na fotki jakie zamieściłem, to panel jeszcze trochę się poprawił.

I w sumie jedyne zastrzeżenie jakie mam, to to, że w bardzo ciemnych planszach widać jakby z prawej strony ekranu świeciło delikatnie mocniej. Wiem, że niedoskonałości widzianych na planszach poniżej 5% szarości przeważnie nie widać na co dzień. Ale ja czasami dostrzegam to co opisałem powyżej?

Mówisz, że z Sony nie ma co rozpoczynać dyskusji, jeśli nie widać nic na 10% i w górę? Na razie mi się nie spieszy. Obserwuje czy z miesiąca na miesiąc coś się jeszcze poprawi. Ale po przygodach z poprzednimi panelami, też boję się ew wymiany panelu na gorszy niż mam. A teraz mam najlepszy na tle wszystkich oledów. Zwłaszcza brak tinta i jednolite kolory jest super. Podobnie jak brak brandingu. Kalibrację rozważam, ale to najwcześniej w przyszłym roku. Zwłaszcza jak piszesz o swoich efektach (akurat na detale w ciemnych scenach ni narzekam już. Problem bolał w C1).

Rozumiem, że też masz Sony. Który model?

Zastanawiam się tez nad dokupieniem rozszerzonej gwarancji na 5 lat. Jeszcze się nie interesowałem szczegółowo. Ale wygląda na to, że chyba mógłbym takie coś zakupić, ok 1000pln za 77” oleda. Zwłaszcza, że ostatnio pojawiła mi się ciemna prostokątna plama samoistnie w rogu ekranu. Ale na szczęście odświeżanie pikseli wyczyściło panel i już jest ok.

No i jaskrawych kolorów nie lubię :) więc myśle, że z kalibracji byłbym zadowolony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwa gwarancja na 77 cali za 1000 zł? Coś nazbyt atrakcyjna cena, sprawdź dobrze warunki 👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Xisiek napisał:

Prawdziwa gwarancja na 77 cali za 1000 zł? Coś nazbyt atrakcyjna cena, sprawdź dobrze warunki 👍

Dopiero będę sprawdzał temat ;) na razie doczytałem, że chyba bez problemu mogę kupić takie rozszerzenie gwarancji. Czy to kupiłem w Sony Center czy jak w moim przypadku w jakimś sklepie. Mam na to 360 dni.

A cenę 1000zl wziąłem ze strony Sony Center z informacji przy konkretnych modelach. Więc ta cena może być wyższa kupując oddzielnie.

Napiszę w tej sprawie do Sony. Dam znać jak czegoś się dowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Info dla zainteresowanych dodatkową gwarancją Sony :)
Właśnie dostałem odpowiedź na maila i pokrywa to się z moimi przypuszczeniami. Czyli nawet jak tv kupiony poza salonami Sony (Media Expert w moim przypadku), ale u oficjalnych partnerów, to mamy możliwość dokupienia takiej usługi do 360 dni od zakupu. Wystarczy napisać zapytanie na adres sklep@scentre.pl i dostaniemy wszystkie potrzebne informacje. Jak już jesteśmy zdecydowani, to również mailowo dostaniemy pro formę do opłacenia - tak można dokonać zakupu.

No i najważniejsze, ceny. Ceny w moim przypadku są takie jakie można znaleźć w sklepie scentre.pl. Czyli dla modelu 77":
- 3 lata - 499zł
- 4 lata - 799zł
- 5 lat - 1049zł

I jeśli tv zostanie np. wymieniony na nowy, to na niego jest 2 lata gwarancji na podstawie oświadczenia o wymianie. I na ten nowy można również dokupić nowy Serwis Extra liczony od daty wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...