Skocz do zawartości
Bykovsky

Zostało tylko trzech graczy na rynku... temat do dyskusji + poradnik dla kupujących

Rekomendowane odpowiedzi

Na rynku BD UHD zostało już niewielu graczy, a dokładnie to trzech: Sony, LG i Panasonic. 

Dla przeciętnego, średnio wymagającego użytkownika, a takich jest raczej najwięcej na rynku, zostaje mały wybór. Mówimy tu oczywiście o nowych odtwarzaczach Blu-ray UHD, które można kupić jako nowe, z gwarancją. W związku z tym, pozwólcie, że odrzucę dwie skrajności, plus jeden dodatkowy model, czyli:

  • Najniższa półka cenowa, tanie modele bez wsparcia Dolby Vision, jak Sony UBP-X500, LG UBK80 czy Panasonic UB150, czyli kosztujące 700-800 zł. Raczej nie ma co zawracać sobie nimi głowy. Po ich odrzuceniu, zostaje nam 6 odtwarzaczy z czego trzy z nich to Panasonic, dwa to Sony i jeden LG.
  • Najwyższa półka cenowa, na którą nie każdy ma zapotrzebowanie i fundusze. Jeśli odrzucimy Sony UBP-X1100ES (3500 zł) i dwa najdroższe Panasoniki, modele DP-UB9000 (4200 zł) oraz DP-UB820 (1800 zł), to zostają nam 4 odtwarzacze: dwa Sony, jeden LG i jeden Panasonic.
  • Przeceniony średniak - pozwolę sobie odrzucić jeden z dwóch pozostałych modeli Sony, czyli UBP-X800m2. Dlaczego? Otóż jest on w bardzo podobnej cenie, jak Panasonic DP-UB820, a nie posiada takich funkcji jak przytoczony Panasonic (oraz nie posiada wyświetlacza). Ten model Sony jest niemalże identyczny do modelu UBP-X700 - poza drobnymi niuansami i jakością wykonania. Można założyć, że jeżeli ktoś chce wydać 1500 zł, to przytoczony w punkcie wyżej Panasonic DP-UB820 jest bezkonkurencyjny.

Zatem, zostają nam trzy odtwarzacze, powiedzmy że w tej "średniej" półce cenowej. Modele przystępne, ale na tyle zaawansowane, że odpalimy filmy z Dolby Vision. Niestety pozbawione mocnej obudowy czy wyświetlacza, a często i dobrego pilota. Jednakże wciąż lepsze, niż najtańsze modele wypuszczane przez producentów. 
Zostają nam modele w przedziale cenowym 900-1000 zł, mianowicie:

  • Sony UBP-X700,
  • LG UBK90,
  • Panasonic DP-UB450.

______________________________________________________________________________________________________________________________

 

Coraz to kolejny producent zaczął się wycofywać z rynku BD UHD... Ostatnim mainstreamowym producentem, który sobie odpuścił, był Samsung. Modele z najwyższej możliwej półki, jak Cambridge, Pioneer, Oppo - również już nie są produkowane. Pytania do was - co o tym wszystkim sądzicie?

Rynek jest coraz bardziej skrojony, ale z drugiej strony, niektórzy producenci, jak Sony czy Panasonic, tną swoje modele na kilka różnych, zamiast skupić się na przykład na dwóch. Trzy najbardziej przystępne modele, które wyżej przytoczyłem, mimo że są rozsądnym wyborem, to nie posiadają nawet wyświetlacza z przodu. Nie lepiej było by odpuścić sobie produkcję tych najsłabszych modeli (z pierwszego podpunktu), na rzecz włożenia zasobów w produkcję lepszej jakości "średnich" odtwarzaczy?  z 10 modeli na rynku, tylko 3 posiadają wyświetlacz. 

Myślicie, że niektórzy topowi producenci, wznowią produkcję odtwarzaczy? Są szanse na powrót Oppo, Pionieera czy Cambridge? Czy Sony i Panasonic wypuszczą nowe modele na 2021/2022 rok? Czy widząc, że LG posiada już tylko dwa odtwarzacze BD UHD, wycofają się tak samo jak Samsung i zostanie tylko Sony i Panasonic? 

Czy można spodziewać się całkowitego schyłku Blu-ray UHD oraz generalnie nośników fizycznych? Nawet jeśli streaming nie dorównuje jakością audio i wideo, do płyt BD UHD? Czy wygoda i lenistwo (w kontekście poszukiwania najlepszej możliwej jakości) wielu użytkowników sprawi, że streaming zawładnie kinem, a ludzie którzy chcą dobrej jakości, będą zmuszeni opłacać abonamenty kiepskiej jakości wideo? 

Pytania trochę nad wyrost, jednak bardziej aby rozbudzić wyobraźnię i przedyskutować przyszłość kina domowego. Zapraszam do dyskusji.

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie załamanie widać również w dziale kina domowego brak całkowity onkyo/pioneer który ma problemy finansowe dopiero wyda nowe modele za pół roku lub denon\marantz\yamaha bardzo niska dostępność nowych modeli.

Producenci zamiast oferować coraz to lepszej jakości sprzęt oferują nam odgrzewane kotlety w coraz to wyższych cenach.

O płytki bym jeszcze się nie martwił bo wychodzą non stop, zbyt również jest dość duży, i dobrze że ta cała machina rok w rok nowych urządzeń została zatrzymana mi osobiście rzygać się chce tymi nowościami które nic nie wnoszą w jakość a wręcz komplikują psują urządzenia.

Jak tak dalej pójdzie to do włączenia poprawnie filmu z HDR DV trzeba będzie mieć dyplom inżyniera elektroniki kwantowej.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.01.2021 o 14:46, pmcomp napisał:

OPPO plus klony rządzą :) .

możesz polecić konkretny model?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co wyswietlacz w  blu?zreszta prawde mowiac w ampli tez moglo by go nie byc.latwiej jest jak wszystko wyswietli sie na tv.jak dla mnie.a po za tym streaming sporo miesza jest tego coraz wiecej i w coraz lepszej jakosci w miesiecznej cenie jednej plyty 4k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kil napisał:

możesz polecić konkretny model?

203.

 

Szukaj, aż znajdziesz. Są. Tylko kosztują. Leżaki magazynowe, nówki sztuki Nakamichi Dragon w zapieczętowanych pudłach były do kupienia jeszcze w 2008 roku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nikt nie wpadł na taki idiotyczny pomysł żeby usunąć wyświetlacz z amplitunera, Marantz jest blisko i chodźmy dlatego wiele osób go nie kupuje.

Wyświetlaczy w blu nie ma dlatego że tak jest lepiej lub ładniej tylko z czystej księgowości i zmieszczenia człowieka do kupowania coraz to droższych sprzętów.

Kiedyś każde dvd/bd za 100 200 300 zł miało wyświetlacz i na pewno nikt nie narzekał.

Edytowane przez D4r3KS
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj niedobrze ale płytki nadal powinny się ukazywać. Sony już pomału reklamuje PS5 jako odtwarzacz i na płytkach BD UHD które wydaje zaznacza ponoć, że konsola je odtwarza. Może jakimś cudem jeszcze się powtórzy sytuacja z PS2 i PS3 które były (i nadal są) fajnymi i niedrogimi odtwarzaczami DVD i BD. Choć szału na taką skalę to pewnie nie będzie. 

Z tego co widziałem na YouTube to jakością odtwarzania PS5 nie odstaje wcale znacznie (prawie wcale, ledwo widoczna różnica) od dedykowanego odtwarzacza (chyba Panasonica). To już Xbox One X którego używam do oglądania płytek trochę bardziej odstaje (na premierę był problem z poziomami czerni ale już to poprawiono), a i tak jakość jest całkiem w porządku. 

Może jeszcze producenci wrócą do tych sprzętów za jakiś czas. 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze nikt nie wpadł na taki idiotyczny pomysł żeby usunąć wyświetlacz z amplitunera, Marantz jest blisko i chodźmy dlatego wiele osób go nie kupuje.
Wyświetlaczy w blu nie ma dlatego że tak jest lepiej lub ładniej tylko z czystej księgowości i zmieszczenia człowieka do kupowania coraz to droższych sprzętów.
Kiedyś każde dvd/bd za 100 200 300 zł miało wyświetlacz i na pewno nikt nie narzekał.
Otóż to, hajs to jedyny powód.

Mnie wyświetlacz przydałby się między innymi dlatego, że słucham też czasami muzyki z płyt CD. Tutaj pojawia się znowu temat lenistwa niepodążania za jak najlepszą jakością, a a wygodą.

Co mi z tego, że miesięczny abonament kosztuje tyle co jeden film, jak film na płytce mam w lepszej jakości i mogę obejrzeć kiedy chcę. Z Netflixa ciągle jakieś filmy wylatują. Poza tym, abonament tu, abonament tam, i tak wychodzi na to, że człowiek na wszystko abonamenty musi płacić - dziękuję, nie dla mnie. Wolę Blu-ray UHD.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

  • Plusik 1
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za temat, od dawna marzy mi się odtwarzacz UHD aby zamienić swojego wysłużonego ale nadal wyśmienicie działającego LG BD370. Zawsze mnie coś odciągało od zakupu, teraz jednak postanowiłem kupić BluRay UHD, z powyżej wymienionych czynników. Początkowo wybór padła na Panasonic UB 150, ale uświadomiono mnie że nie posiada on Dolby Vision,  teraz przymierzam się do UB 450 - czy w tym zakresie cenowym można wybrać coś innego? Mam Smart TV więc będzie służył tylko do odtwarzania oryginalnych płyt. Pozdrawiam.

Edytowane przez afflux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kilka dni temu UB450, póki co nie bardzo mam jak sprawdzić działanie płyt 4k bo ich nie posiadam ( jeszcze ) :D. "Zwykłe" bluray działają bez problemów, z usb pliki czyta świetnie ale po dlna już jest gorzej ( u mnie nie chciał odczytać żadnego pliku 4k). Pilot jest chyba najgorszym elementem zestawu i od razu wymieniłem go na stary pilot od wiekowego bluray Panasa także. Jak masz jakieś pytania to chętnie odpowiem.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jako, że też jestem dinozaurem ;) który lubi mieć fizyczne nośniki na półce rozglądam się za odtwarzaczem bluray i wstępnie wybór padł na Panasa UB450 - stąd moje pytanie: czy on mocno hałasuje przy odtwarzaniu płyt? Słuchać szum napędu? Mam trochę koncertów na płytkach, czasem pewnie odpalę wieczorami gdy już jest dość cicho i zastanawiam się czy nie będzie wydawał jakiegoś irytującego dźwięku/szumu?

I przy okazji - czy ma ktoś może porównanie praktyczne UB450 do Sony X500? Pomijam wszelkie usługi online, obsługę USB i inne cuda - głównie chodzi mi o ergonomię obsługi i głośność podczas pracy urządzenia oraz czy nie ma między nimi jakiejś przepaści w obrazie/dźwięku (ale raczej nie powinno być).

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Milczar_20 napisał:

I przy okazji - czy ma ktoś może porównanie praktyczne UB450 do Sony X500?

Według specyfikacji największa różnica to dla Sony brak obsługi Dolby Vision i HDR10+, ale obsługuje SACD. Też zastanawiałem się nad tym X500, ponieważ znalazłem go w fajnej cenie - jednak głównym przeznaczeniem u mnie to filmy i brak DV dyskwalifikuje ten odtwarzacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, Panasonic 450 zamówiona, czekam na kuriera. Mam nadzieje że będę zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, afflux napisał:

OK, Panasonic 450 zamówiona, czekam na kuriera. Mam nadzieje że będę zadowolony.

Daj znać jak potestujesz bo też w najbliższych dniach planuję zamówić :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną jedyną alternatywą dla nie produkowanych odtwarzaczy firm Oppo, Cambridge czy Pioneer jest Reavon UBR-X100 za 3890,00. Żadne Sony a tym bardziej Panasonic nie są w stanie zastąpić w/w odtwarzaczy! Sony 800 x2 mimo braku wyświetlacza jest temu najbliższy, a już kosztujący 4200zł Panasonic DP-UB 9000 to czyste nieporozumienie! Ten odtwarzacz nie współpracuje z nowymi formatami dźwięku jak Dolby Atmos i DTS-X a cała para poszła w stronę odtwarzanego obrazu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Model Panasonic DP-UB 820, który posiadam, nie ma żadnego problemu z odtwarzaniem dźwięku Dolby Atmos, czy DTS-X. 

Po wgraniu alternatywnego softu, jeszcze zyskał na funkcjonalności. Mi zależało głównie na dodawaniu zewnętrznych napisów do płyt. 

Także jako odtwarzcz płyt Blu-Ray 4K spisuje się znakomicie ( nie używam go do odtwarzania plików z dysku po USB - mam do tego inny sprzęt).

Dziwne, żeby wyższy model miał z tym problemy. 

 

Edytowane przez marciniozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krisder

Brednie piszesz. A to powietrze w obudowie i tragiczny napęd optyczny tym reavonie to sobie sam kupuj. 

Edytowane przez prodarek
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.02.2022 o 14:51, Milczar_20 napisał:

Daj znać jak potestujesz bo też w najbliższych dniach planuję zamówić :)

Przyszedł wczoraj, więc podzielę się pierwszymi wrażeniami. Odtwarzacz jest mały, może być to plusem jak i minusem ;) Napęd działa cicho.

Co do pozytywów - dźwięk. Stary odtwarzacz nie obsługiwał najnowszych kodeków jak Atmos lub DTS HD MA, więc w menu niektórych filmów pojawiła się opcja wyboru takiego audio. Druga sprawa to poprawa jakości dźwięku - wszyscy zauważyli wyraźniejsze dialogi - szczególnie polski dubbing - przykładowo film Annie, gdzie dialogi są zbyt ciche w porównaniu do muzyki i dźwięków otoczenia, teraz je lepiej słychać - nawet dialogi postaci w tle!  Wcześniej musiałem przestawiać soundbar na tryb voice. 

Obraz - tutaj ciężko powiedzieć , mam tylko cztery filmy w 4K (dotychczas zbierałem same blu ray-e). Filmy nie są pokazami jakości HDR, ale nawet one wyglądają dobrze (Resident Evil, Bourne, łowca i królowa lodu) kupiłem je za grosze no i Emotki- ale bajki nawet w FullHD wyglądają wyśmienicie. 

To tyle na początek.

P.S. Taki mały minusik - tylko czerwona dioda pokazuje że urządzenie działa, poprzednik od LG ma wielki przycisk power otoczony świecącymi ledami - zależnie od rodzaju włożonej płyty świecił różnymi kolorami - niebieski bluray, czerwony DVD, fiolet CD - fajne to jest :)

1645088389085.jpg

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, D4r3KS napisał:

Jak wglądają na ten moment ustawienia audio?

Nic nie zmieniałem w ustawieniach, wszystko na bitstream jak dobrze pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Panasonica UB820 już prawie 3 lata i chciałbym go zmienić bo już mnie lekko denerwuje: działa strasznie wolno, napis welcome trwa jakieś 20 sekund, wyłączanie to napis please wait przez kolejne 20, musi pomyśleć przed włączeniem jakiejś funkcji...

Szukam odtwarzacza 4K który miałby fizyczne przyciski do sterowania audio coś jak pioneer lx500 albo Panasonic DP-UB900, ale nie można ich nigdzie dostać w dobrej cenie może być używany nawet kilkuletni czy starszy model. Szukam takiego po nieraz potrzebuję na szybkości włączyć płytę z muzyką a nie wiem gdzie jest pilot (gdyby chociaż play był na urządzeniu) co w połączeniu z powolnym działaniem jest lekko denerwujące

Kiedyś powolne działanie to była domena sprzętów tanich, niemarkowych, a ten mój Panas chodzi jak jakaś Manta z tesco

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, markolf napisał:

Mam Panasonica UB820 już prawie 3 lata i chciałbym go zmienić bo już mnie lekko denerwuje: działa strasznie wolno, napis welcome trwa jakieś 20 sekund, wyłączanie to napis please wait przez kolejne 20, musi pomyśleć przed włączeniem jakiejś funkcji...

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawny odtwarzacz tak nie reaguje jak to opisujesz, zacznij od wgrania najnowszego firmware i hard resetu nie przywracania ustawień domyślnych.

Edytowane przez D4r3KS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po pierwszym seansie - Batman v Superman ( wersja Snydera - remastered ). Co można powiedzieć, bajka i tyle. Obraz żyleta, sekwencje IMAX - wyśmienite. HDR w momentach wyładowań elektrycznych razi po oczach ( chyba nie dałbym rady oglądać tego wieczorem :D ). O dźwięku niewiele mogę powiedzieć, bo brak odpowiedniego nagłośnienia - niestety. 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...