Skocz do zawartości
DWA SŁAWY

LG OLED BX CZY CX?

Rekomendowane odpowiedzi

51 minut temu, Xisiek napisał:

dokładnie ten - po 3 latach karmienia oczu oledem - słabiutki kontrast 4000:1 to jest to co mam wrażenie widzę na lcd

liczyłem że to będzie raczej coś w okolicach chociaż 20000-50000:1

ogólnie oled poszedł na pięterko więc ta różnica jakości przestaje już boleć

kanały HDR wyglądają nieźle ale po zachwytach zwolenników lcd nad super jasnym HDR myślałem że to naprawdę będzie jakieś wow

sorry ale super jasność lcd na poziomie q90t (który potrafi ponoć nawet "błysnąć" na 1700nitów) nie robi zupełnie wrażenia w porównaniu z kosmiczną głebią czerni i pojedyńczych świecących pikseli z mocą marnych 600-700 nitów

przez kontrast na oledzie miałem nawet pewnie wrażenie/złudzenie że oled jest jaśniejszy

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zwolenników bardzo mocnej, "prawdziwej" czerni to na pewno tylko OLED... Mi czerń całkowicie starcza na moim Samsungu. A teraz biele - mi się nie podobają biele na OLEDach - są za bardzo takie przytłumione, szare, nie wiem jak to nazwać... Coś podobnego jak z projektorów... Ale pisałem już o tym setki razy, a i temat OLED vs LCD był wałkowany na forum też setki razy więc nie ma co się powtarzać... Natomiast czernie są rzeczywiście na OLEDach mega...

Oczywiście nie jestem alfą i omegą ... Na tym forum jest tylko jeden taki właściciel prawdy objawionej co wszystkich poucza jaki z niego ekspert ;), ja nie jestem...więc... mogę być w błędzie co do swojej oceny... Miałem tylko TV LCD, miałem projektory, a OLEDy widziałem w sklepie... Ale w tymże sklepie przyjrzałem się właśnie bielom bo oczywiście czerniom nie ma po co bo wiadomo, ze wymiatają... No i skoki narciarskie - niestety śnieg szarawy, żadne ustawienia tego nie zmieniły... Biała testowa plansza na maxa ustawiona w żywym trybie i obok QLED od Samsunga i tu było widać ogromną różnicę... Niby plansz się nie ogląda, ale oglądając codziennie filmy widzę dużo scen bardzo białych i nie wiem czy by mi to pasowało w OLEDach... Może nadejdzie taki dzień, że specjalnie testowo kupię sobie do sypialni jakiś mały TV OLED i wtedy będę już na pewno wiedział... Na razie podchodzę do OLEDów dość sceptycznie..

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja do porównania raczej nie używam ani czarnej planszy ani białej - tylko np. takie coś - starfield -

i wszystko widac jak na dłoni - lcd może wykrzesać na takim obrazie jasność gwiazd z kontrastem ansi matrycy czyli zwykle 4000:1, na oledzie gwiazdy są świecącymi mini latarkami

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Adam60 napisał:

Biała testowa plansza na maxa ustawiona w żywym trybie

Przy białej planszy na cały ekran to się ABL włącza i w żaden sposób to nie oddaje faktycznej bieli podczas normalnych treści. No chyba, że dla kogoś normalną treścią jest plansza 100% white. 

 

21 minut temu, Adam60 napisał:

Niby plansz się nie ogląda, ale oglądając codziennie filmy widzę dużo scen bardzo białych

To ciekawe, bo akurat w większości filmów apl jest raczej niski... 

  • Plusik 3
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, vader_4747 napisał:

To ciekawe, bo akurat w większości filmów apl jest raczej niski... 

Dokładnie! Z "ręką na sercu" nie widziałem działania ABL  przy użytkowaniu mojego oleda (film, tv, sat, gry, itp).

2 godziny temu, Adam60 napisał:

A teraz biele - mi się nie podobają biele na OLEDach - są za bardzo takie przytłumione, szare, nie wiem jak to nazwać...

@Adam60, takie biele to były w plazmach. W oledach bieli nie można nic zarzucić - biały jest biały. Może to jakieś indywidualne upodobania. Przykładowo Ty lubisz tryb dynamiczny, w tym trybie (dla mnie) często biel ma wręcz jakiś nalot (np. jest zaniebieszczona). Może dla Ciebie biel musi, być bielsza od białej ;)

2 godziny temu, Adam60 napisał:

Miałem tylko TV LCD, miałem projektory, a OLEDy widziałem w sklepie... Ale w tymże sklepie przyjrzałem się właśnie bielom bo oczywiście czerniom nie ma po co bo wiadomo, ze wymiatają... No i skoki narciarskie - niestety śnieg szarawy, żadne ustawienia tego nie zmieniły..

Dlatego (moim zdaniem) tak ważne jest sprawdzenie tv w warunkach domowych. W sklepie nie zobaczysz co jest grane z kolorami, a na pewno jak tv radzi sobie z czernią, itp

3 godziny temu, klaus71 napisał:

dokładnie ten - po 3 latach karmienia oczu oledem - słabiutki kontrast 4000:1 to jest to co mam wrażenie widzę na lcd

liczyłem że to będzie raczej coś w okolicach chociaż 20000-50000:1

ogólnie oled poszedł na pięterko więc ta różnica jakości przestaje już boleć

kanały HDR wyglądają nieźle ale po zachwytach zwolenników lcd nad super jasnym HDR myślałem że to naprawdę będzie jakieś wow

sorry ale super jasność lcd na poziomie q90t (który potrafi ponoć nawet "błysnąć" na 1700nitów) nie robi zupełnie wrażenia w porównaniu z kosmiczną głebią czerni i pojedyńczych świecących pikseli z mocą marnych 600-700 nitów

przez kontrast na oledzie miałem nawet pewnie wrażenie/złudzenie że oled jest jaśniejszy

@klaus71, miałem podobne odczucia jak wybierałem tv 2 lata temu. Testowałem wtedy w warunkach domowych  3 oledy i 2 premium ledy. Pisałem o tym niejednokrotnie. Nie mogłem zaakceptować różnicy w jakości obrazu między oled a led. Przy porównaniu ekran obok ekranu (w domu) jest to bez problemu widoczne. Dlatego mam 65" oleda zamiast 75" premium leda.  ;) To kwestia indywidualna każdego z nas, więc rozumiem jak ktoś (z różnych powodów) wybierze leda (to dalej super obraz). Twoje odczucia i wpisy na ten temat są zbieżne z moimi. U mnie póki co 7000h przelatanych i jest super. TV nie oszczędzam i ciągle mnie zaskakuje "opadem szczeny" i powoduje "banana na twarzy" na jakimś nowym filmie/materiale. Za jakieś 3-4 latka będzie następny. W jakiej technologii zobaczymy. ;)

Edytowane przez Groszek
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się wreszcie skończy to świństwo, które zaatakowało świat przejdę się do marketów i jeszcze raz sobie pooglądam OLEDy... Teraz i tak galerie zamknięte, a nawet jak otworzą to chodzenie w sklepie z tą maską to udręka, a nie przyjemność.

Oglądałem też wtedy skoki narciarskie i parę innych materiałów i nie pasowała mi biel. Ale pierwsze wrażenie całościowe po zobaczeniu OLEDa było bardzo dobre. Niesamowita czerń i naprawdę widoczny kontrast nie z tej ziemi. Ale ze swojego Q9FN jestem wciąż bardzo, bardzo zadowolony...

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Adam60 napisał:

pierwsze wrażenie całościowe po zobaczeniu OLEDa było bardzo dobre. Niesamowita czerń i naprawdę widoczny kontrast nie z tej ziemi. Ale ze swojego Q9FN jestem wciąż bardzo, bardzo zadowolony...

lepiej nie stawiaj obok to zadowolenie pozostanie - mi q90t coraz bardziej się podoba - gra bardzo dobrze

no i nic się nie wypali (infoszajs leci non stop bo tv robi za radio = żona zadowolona)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, klaus71 napisał:

ja do porównania raczej nie używam ani czarnej planszy ani białej - tylko np. takie coś - starfield -

i wszystko widac jak na dłoni - lcd może wykrzesać na takim obrazie jasność gwiazd z kontrastem ansi matrycy czyli zwykle 4000:1, na oledzie gwiazdy są świecącymi mini latarkami

 

Ale jako doswiadczony i swiadomy forumowicz doskonale wiesz, ze taki test to najwieksza slabosc lcd z faldem i bedzie kiepsko nawet na takim super Szajsungu Q90. Ba to troche tak jakbys testowal mozliwosci OLEDa na ciemnych scenach bliskim 5% szarosci/czerni/bieli, tez bedzie nieciekawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Xisiek napisał:

Ale jako doswiadczony i swiadomy forumowicz doskonale wiesz, ze taki test to najwieksza slabosc lcd z faldem i bedzie kiepsko nawet na takim super Szajsungu Q90. Ba to troche tak jakbys testowal mozliwosci OLEDa na ciemnych scenach bliskim 5% szarosci/czerni/bieli, tez bedzie nieciekawie.

masz rację - to jest stress test dla lcd - ale ciemne sceny bliskie 5% i na lcd i na oled będą wyglądać nieciekawie

a przy teście typu starfield OLED powoduje opad szczęki - a na lcd jest po prostu słabo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, klaus71 napisał:

masz rację - to jest stress test dla lcd - ale ciemne sceny bliskie 5% i na lcd i na oled będą wyglądać nieciekawie

a przy teście typu starfield OLED powoduje opad szczęki - a na lcd jest po prostu słabo

Czy ja wiem, dla mnie subiektywnie to bez sensu bo wynika z wprost z charakteru technologii/fizyki wiadomo, ze lcd polegnie chcac pogodzic wode z ogniem. Poza tym zauwaz, ze to test niemal sytetyczny - ile czasu statystyczny Kowalski oglada na tv gwiazdy na niebie ?   Cos tam widac w Grawitacji i Gwiezdnych Wojnach, ale poza tym ...imho to jest placebo. LCD jesli jest dobra sztuka bez problemu obsluzy 5% grey a oled zazwyczaj pokazuje cuda.

34 minuty temu, raf7705 napisał:

No super.
To po co kupiłeś Q90T?
Takie dziadostwo....

Hihi, a to jest w sumie ciekawe pytanie, bo ja w sumie nie wiem (troche mnie nie bylo ;) )

Edytowane przez Xisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, raf7705 napisał:

To po co kupiłeś Q90T?
Takie dziadostwo....

bo sie nie wypala - żona katuje infoszajs conajmniej 2-3h dziennie i oled już dostał pierwszego stadium wypalenia :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz potwierdzić lub zaprzeczyć problem ze ściemnianiem ekranu po ok. 5-6 min oglądania np. Netflix w tym Q90T? TO podobno wyłączanie się HDR-u...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jarex napisał:

Możesz potwierdzić lub zaprzeczyć problem ze ściemnianiem ekranu po ok. 5-6 min oglądania np. Netflix w tym Q90T? TO podobno wyłączanie się HDR-u...

ostatnio oglądam Orange is new black i Star Trek Discovery z Netflixa - nie zauważyłem żadnego ściemniania

dziś może zwrócę dokładniej uwagę - jest jakaś reguła na to? włączyć film bez HDR na ileś  minut a potem HDR  ?

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie nie wiem czy jest. Podobno reguła jest, że po ok 6 min. się ściemnia w niektórych trybach TV. Piszą za granicą o takich przypadkach, nie chcę tu robić offtopa. Jakbyś zauważył coś takiego dziwnego to daj znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jarex napisał:

No właśnie nie nie wiem czy jest. Podobno reguła jest, że po ok 6 min. się ściemnia w niektórych trybach TV. Piszą za granicą o takich przypadkach, nie chcę tu robić offtopa. Jakbyś zauważył coś takiego dziwnego to daj znać.

wczoraj specjalnie odpaliłem tryb dynamiczny i StarTek Discovery z Netflixa z HDRem - nic mi się nie przyciemniało - choć miernik prądu pokazywał spore skoki zasilania na 250-280wat

więc może rzeczywiście zalezy od trybu i to jest jakiś bug - ja mam ten ich dziwny system inteligencji obrazu wyłączony

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje zakup nowego TV i się zastanawiam nad 3 modelami Samsung QLED Q80T i OLEDAMI BX I CX. TV będzie przeznaczony głownie do grania na konsoli, okazyjnie PC i coś tam do obejrzenia na Netflixie, ale głownie do grania na konsoli.  Podoba mi się obraz OLEDOW bo jest inny, taki wyrazisty, wyróżnia się znacząco od LED. Mam więc pytanie  jak szybko może się wypalić OLED jak będzie przeznaczony głownie do grania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby jak najszybciej! Tzn. aby w ramach gwarancji LG, która formalnie nie gwarantuje wymiany, walczyć o nowy panel/tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sigma 69 napisał:

Mam więc pytanie  jak szybko może się wypalić OLED jak będzie przeznaczony głownie do grania. 

zależy jak dużo w  jedną grę grasz - tak do 100-200h na tytuł to raczej jesteś bezpieczny

zamiast q80t lepiej weź pod uwagę q90t - o niebo lepszy od q80t a był czas że droższy był tylko o 500-1000zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, klaus71 napisał:

zależy jak dużo w  jedną grę grasz - tak do 100-200h na tytuł to raczej jesteś bezpieczny

Średnio 50-80 h na tytuł. Chyba, że jakaś gra wymaga przejścia  w więcej niż te 100 h. 200 h to już nie dla mnie nie jestem graczem, który przechodzi gry na tzw. 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem opinie na temat QT80 i 90. Są opinie, że słabo radzą sobie w grach trybie gra, brudny ekran i tam jeszcze inne jakieś problemy ? Jak to z tym jest ? Jedni piszą super tv inni że beznadziejne ? 

Edytowane przez Sigma 69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.01.2021 o 16:46, Sigma 69 napisał:

Średnio 50-80 h na tytuł. Chyba, że jakaś gra wymaga przejścia  w więcej niż te 100 h. 200 h to już nie dla mnie nie jestem graczem, który przechodzi gry na tzw. 100%.

To możesz rozważać OLEDa spokojnie.

W dniu 17.01.2021 o 18:46, Sigma 69 napisał:

Czytałem opinie na temat QT80 i 90. Są opinie, że słabo radzą sobie w grach trybie gra, brudny ekran i tam jeszcze inne jakieś problemy ? Jak to z tym jest ? Jedni piszą super tv inni że beznadziejne ? 

To zależy od egzemplarza, jedni trafią spoko egzemplarz a inni tragiczny. W OLEDach masz praktycznie taką samą loterię panelową - możesz trafić egz z bardzo dużym zafarbem i bandingiem. Dlatego obojętnie co kupisz, zabezpiecz sobie opcję zwrotu TV w ciągu 14 dni jak coś będzie nie halo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hallo!
Mam mały problem chciałem poradzić się was co do zakupu nowego tv jest to oled Lg BX 55 cali,
ale i tu właśnie to ale od jakiś 7 lat jestem szczęśliwym posiadaczem telewizora plazmowego Panasonic TX-P42GTW60,
moje pytanie jest takie czy zauważę różnicę pomiędzy tymi telewizorami,
czytałem  że BX ma słabą jasność obawiam sie że będzie gorzej jak na plazmie.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Obelix napisał:

czytałem  że BX ma słabą jasność obawiam sie że będzie gorzej jak na plazmie.

OLED ma jasność lekko licząc 5-10 razy lepszą od plazm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, klaus71 napisał:

OLED ma jasność lekko licząc 5-10 razy lepszą od plazm 

na papierze , plazma to plazma technologia lepsza od OLED i tyle 

 

 

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...