Skocz do zawartości
Adaxis

Jaki TV 4K wybrać OLED/QLED 65 cali ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, zaczynamy myśleć o nowym TV 65 cali, B. proszę o rady: 
1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 30m3
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 4.5m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 4
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Kąty też ważne
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Jasno -dużo okien
7. Jaki masz obecnie telewizor ? Plazma 50 cali HDReady Panasonic 10lat
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? 4K
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ?   HD TV-SAT,  czasem 4K internet (10%)
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? - SAT tuner HD (100%),  Kino domowe (100%),  PS4 (5%)
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ?  średnio 6h, 12h(20%)
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Nie wiem -błyszcząca odbija, ale chyba lepszy obraz(?)
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ?  1.Informacyjne / 2. rozrywka/muzyka,  3-filmy
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? TAK
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie?   PS4 1h/dzień max)
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? 50/50%
17. Preferencje co do wielkości?   65 cali chyba :)
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? Nie chcę problemów z poświatami i wypalaniem
19. Preferencje co do marki ?  LG/Samsung  -raczej te 2 marki 
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ?   NIE
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ?  5000 zł, ale jeśli  będą argumenty to poczekam i dołożę
22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? TAK, jeśli to będzie konieczne

 

Czy to prawda, że:

1. OLED b. dobre odwzorowanie czerni
2. QLED b. dobre odwzorowanie barw, gorzej z czernią
3. QLED jest tańszy i nie ma zagrożenia wypalaniem przy statycznych ramkach/logach, a my w tle zwykle mamy programy informacyjne lub muzykę z RAMKAMI, więc kieruję się do QLED - co Wy na to? W większości (90%) będzie to TV-SAT HD -więc dobra przekładnia 4K na HD potrzebna. Dziękuję.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oglądasz dużo programów informacyjnych to odpuść oleda.

Odpowiadając na twoje pytania.

1. OLED ma b. dobre odwzorowanie czerni (po kalibracji wzorcowe)

2. QLED teoretycznie lepsze barwy ale przez znacznie gorszy kontrast (brak dobrej czerni) i tak tego nie zauważysz.

3.QLED nie jest tańszy, żeby mieć QLED'a takiego jak reklamuje go Samsung to musisz kupić model Q8 lub Q9, szczerze odradzam Q6 bo to bardzo slaby TV jak na swoja cenę. I tak QLED nie ma możliwości nierównomiernego zużycia bo to nie jest technologia samo emisyjna jak OLED tylko jest to najzwyklejsze LCD.

  • Plusik 2
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kKadajo dzięki! Widzę w stopce, że masz LG 65B7V -u mojej siostry po pół roku widać poświaty tam gdzie logo i ramki, a jak u Ciebie? Pomożesz/pomożecie odnośnie porównywarek QLEDów? Czyli podzielasz moje wskazania w kierunku  QLED -ale Samsung, czy może obecnie inna marka? Czy kupię w zakresie 5-6 tys zł dobrego QLED 65 cali? Pozdrawiam

18 minut temu, Adaxis napisał:

no szkoda, bo kierowałem się do Q6 (tyle mam kasy), ale rzeczywiście Q8 jest dużo lepsze?

 

18 minut temu, Adaxis napisał:

 

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najsensowniejsze 65 cali za 6000 zł to Sony 65XF9005. I biorąc pod uwagę te programy informacyjne, to chyba najlepszy wybór.

Edytowane przez raus
  • Plusik 1
  • Lubię 3
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Adaxis napisał:

kKadajo dzięki! Widzę w stopce, że masz LG 65B7V -u mojej siostry po pół roku widać poświaty tam gdzie logo i ramki, a jak u Ciebie? Pomożesz/pomożecie odnośnie porównywarek QLEDów? Czyli podzielasz moje wskazania w kierunku  QLED -ale Samsung, czy może obecnie inna marka? Czy kupię w zakresie 5-6 tys zł dobrego QLED 65 cali? Pozdrawiam

 

 

U mnie zerwo problemow, ale ja to raczej tylko NG jesli chodzi o zwykłą tv, a tak to raczej netflix YT czy filmy Bluray. Jeśli u siostry po pól roku coś się dzieje to albo za dużo na jednym programie siedzi, na zbyt dużej jasności i wyłącza tv z gniazdka zamiast pilotem. Oled może nie ma szansy zrobić kompensacji matrycy.

Jeśli chodzi o QLED'a to ja bym sobie go tez odpuścił i zainteresował się wyższymi modelami Sony. Najlepiej szukać jeszcze serii XF, w dobrych teraz jest cenach 9 seria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, a słyszałem, że to jedynie seria 6 była podana na wypalenia. Każdy do niedawna mówił, że OLEDy już się nie wypalają od serii 7

  • Plusik 1
  • Dzięki 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie! Wielu z Was sugeruje Sony, ale co powiecie o Samsungu QE65Q80RAT ? -pojawiają się promocje i jest szansa przekonać żonę do większego wydatku, ale czy rzeczywiście ten QLED będzie lepszy od wspominanych "Sonniaków"? I w ogóle, jaka opinia o nim, bo w necie mało tych opinii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

q80 jest pierwszym samsungiem który można okreslić jako premium

jak bym miał wybierać xf9005 czy q80 to wolałbym samsunga bo ma szersze kąty i więcej stref

ale jak już dopłacasz do q80 to jest tez sony xg95 z szerokimi kątami 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sony nawet pomimo braku x-wide angle w 55 i 65 calach dalej wygląda bardzo dobrze pod kątem.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czytam i obecnie w boju pozostaje XF9005 vs Q80  -co to za biedny pilot w tym Q80?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też stoję przed wyborem między Sony xg95 a tym q80. Sony podobno ma słabe kąty i blooming, słaba czerń. Prawda? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Grzesiek26 napisał:

Też stoję przed wyborem między Sony xg95 a tym q80. Sony podobno ma słabe kąty i blooming, słaba czerń. Prawda? 

Bierz Sony. XG95 to dopiero z Q85 możesz porównywać. Q80 jest słabszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy pod jak dużym kątem zdarza się oglądać tv, przy niewielkich odchyleniach typowi użytkownicy nie zobaczą różnicy. Oba telewizory są bardzo dobre. W przypadku Samsunga skłaniałbym się ku małej dopłacie i q85 zamiast q80.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam mały mętlik, wybieram się niebawem do salonu popatrzeć na Sony XF9005  / XG95 oraz Q80 /Q85 :)

Poczytałem już sporo oraz skorzystałem ze stron ratingowych - czy to prawda, że Sony ma: gorszy kąt, duży reflex, losowy problem z cloadingiem?

Pytanie: co to za piloty (z padem?) mają piloty Q80?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i coś w tym jest ale Sony ma na pewno lepsze (tj. naturalne a nie przejaskrawione) kolory i nie gubi detali obrazu jak Samsung (sszczególne przejścia kolorów w ciemnych miejscach). Te tv są dobrze skalibrowane fabrycznie, a u Samsunga to dopiero profesjonalna kalibracja załatwia sprawę. Oczywiście ktoś może lubić podkręcony obraz u Samsunga bo na pierwszy rzut oka robi wrażenie ale w bezpośrednim porównaniu więcej detali w obrazie ma Sony. 

Edytowane przez LV426
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a jeśli na polu zostaje QLED8  i OLEDC8 -to na co wskażecie ? bo:
1. Salon b. jasny z wieloma oknami, a Oledy mają duże odbicia, a QLED matową matrycę  - czy OLED da radę?
2. Czy OLEDA idzie włączyć w trybie "radia" -tzn.  wyłączyć obraz dla słuchanych programów informacyjnych lub muzycznych, aby wyeliminować oddziaływanie ramek

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2019 o 10:23, Waldo94 napisał:

Bierz Sony. XG95 to dopiero z Q85 możesz porównywać. Q80 jest słabszy.

a nie różnią się tylko one connectem (q85 i q80)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klaus71 -zgadza się, dlatego typuję Q80 -w sklepie powiedziano mi, że o innych różnicach (o ile są) można zapomnieć (niezauważalne) - tylko skrzynka connecta.
Z "pustymi" pilotami to Samsung chyba przegiął :)

A co z moimi pytaniami powyżej?

Ciekawostka:  https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-c8-vs-samsung-q80r/600/807
Wyższy REFLEX OLEDów  uznawany jest za zaletę w stosunku do QLED :) -prawdopodobnie dlatego, że b. mały reflex w QLED jest powodem ciemniejszych i bardziej nasyconych kolorów. Stąd pewnie mowa o tym, że QLED ma nienaturalne mocne kolory -ale czy nie da się tego skorygować ustawieniem?
 

Edytowane przez Adaxis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, klaus71 napisał:

a nie różnią się tylko one connectem (q85 i q80)?

Nie tylko. Jeszcze strefy podświetlenia są na korzyść q85.

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Adaxis napisał:

Ciekawostka:  https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-c8-vs-samsung-q80r/600/807
Wyższy REFLEX OLEDów  uznawany jest za zaletę w stosunku do QLED :) -prawdopodobnie dlatego, że b. mały reflex w QLED jest powodem ciemniejszych i bardziej nasyconych kolorów. Stąd pewnie mowa o tym, że QLED ma nienaturalne mocne kolory -ale czy nie da się tego skorygować ustawieniem?
 

Samsun ma niesamowity filtr przy patrzeniu na wprost - niby matryca lustro a ledwo można siebie zobaczeć (pewnie to są te direct reflections)

ale już lampy świecące od góry odbijają się znacznie intensywniej (indirect reflections?)

rzeczywiście dziwne punktowanie

co do kolorów to po kalibracji każdy będzie praktycznie takie same

50 minut temu, Waldo94 napisał:

Nie tylko. Jeszcze strefy podświetlenia są na korzyść q85.

ponoć q80 ma 240 więc sporo więcej od sony xg95 (ile on ma 120?) - chyba 2 razy tyle więc nie wiem czemu miałby być od niego gorszy

ktoś zresztą oceniał tu na forum że xg95 nie jest w stanie wygasić górnego/dolnego pasa a samsung q80 już tak

chyba dopiero q90 ma 2x więcej stref

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klaus71 - dzięki. Też słyszałem, że XG95 ma problem z pasami i pod tym względem lepszy jest XF90005, byłem a salonie i XF wydaje mi się nawet lepszy w kwestii szczegółów.
Czyli na ten czas pozostaję pomiędzy XF90005  i Q80 -czy warto dodać 2tys. aby mieć mniejsze reflexy i lepsze katy? Zależy mi na nich, ale czy nie stracę za wiele na barwie i szczegółach?
XF jest niby bardziej odblaskowy ( Semi-gloss). Bo reszta (pomijając ryzyko cloudingu w XF i stary pilot) wydaje mi się, że bez różnicy -akurat w salonie stały obok siebie. Wszyscy chwalą XF za naturalniejsze kolory i lepszą szczegółowość...
https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900f-vs-samsung-q80r/585/807

Odbicia_XF-Q80.jpg

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2019 o 11:59, Adaxis napisał:

Salon b. jasny z wieloma oknami, a Oledy mają duże odbicia, a QLED matową matrycę  - czy OLED da radę?

Jeżeli mieszkasz w naszym klimacie i nie masz całej ściany ze szkła, to OLED się sprawdza nawet w jasnych pomieszczeniach. Oczywiście dobry telewizor LCD będzie świecił jaśniej, ale OLED w zupełności wystarcza do komfortowego oglądania. Założę się że jakbyś kupił LCD to i tak nie będziesz go katował na max jasności, bo to jest niepotrzebne.

Dnia 13.11.2019 o 11:59, Adaxis napisał:

Czy OLEDA idzie włączyć w trybie "radia" -tzn.  wyłączyć obraz dla słuchanych programów informacyjnych lub muzycznych, aby wyeliminować oddziaływanie ramek

Tak, ale jest to średnio wygodne. Przynajmniej w moim B7 wymaga co najmniej 5, 6 kliknięć pilotem. Być może w nowszych OLEDach LG wyciągnęło tą opcję gdzieś bliżej. 

1 godzinę temu, Adaxis napisał:

Czyli na ten czas pozostaję pomiędzy XF90005  i Q80 -czy warto dodać 2tys. aby mieć mniejsze reflexy i lepsze katy?

Rywalem cenowym XF9005 w Samsungach jest Q70. Q80 i wyższe nie są moim zdaniem warte swojej ceny, ze względu na ciut lepszą jakość kosztem sporych dopłat. Na korzyść Q70 przemawia to że to jest nowszy telewizor z tego roku, XF9005 będzie za chwilę dwulatkiem. Na korzyść XF9005 przemawia to że to jest jeden z najlepszych modeli Sony od lat, z bardzo dobrym stosunkiem cena-jakość.

Gdybym miał taki budżet to rozwiązałbym to prosto:

  • jeżeli nie boisz się zaryzykować i ograniczysz (warunek konieczny) kanały info kupuj OLEDa. Pod koniec roku, albo na początku przyszłego powinieneś móc kupić 65 cali w cenie ciut powyżej 6 tys. Nie dostaniesz lepszego telewizora za takie pieniądze, to jest najbardziej opłacalny zakup, ale obarczony ryzykiem wypaleń (oglądanie sporo kanałów info to ryzyko zamienia w pewność)
  • jeżeli nie zrezygnujesz z kanałów info, jesteś graczem i dużo będziesz grał bierz Samsunga Q70
  • w każdym innym przypadku XF9005

Obojętnie co weźmiesz z tych TV będziesz zadowolony, no chyba że trafi Ci się kiepska sztuka z wadami. Wtedy nie zastanawiaj się ani chwili i zwracaj od razu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

efel -dzięki! oglądamy dużo z ramkami/paskami, TV na północnejścianie a dokoła pełno okien. Z OLED zrzygnowałem ze względu na zagr. wypaleniami i b. duzy reflex.

Q70 nie brałem pod uwagę, ale Q70 i Q80 mają po 48 stref podświetlenia , ale niestety Q70 odbija jak lustro....

Q70 i XF to to samo, więc cenowo wygrywa XF90005... :)

Edytowane przez Adaxis
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2019 o 11:59, Adaxis napisał:

. Czy OLEDA idzie włączyć w trybie "radia" -tzn.  wyłączyć obraz dla słuchanych programów informacyjnych lub muzycznych, aby wyeliminować oddziaływanie ramek

Oczywiście , na pewno od serii z 2018 wystarczy kliknąć na mikrofon na pilocie i powiedzieć komendę "wyłącz ekran" i tyle. Ekran się wyłącza a dźwięk dalej sobie leci , cały czas stosuje jak słucham playlisty muzycznej na youtube.

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...