Skocz do zawartości
Salvien

QLED czy OLED - 5k / gry / netflix /

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Stoję przed wyborem TV, do września chciałbym coś kupić, od tygodnia zainteresowałem się tematem i coraz bardziej utwierdza mnie to w tym,  że telewizor może być tylko problemem niż przyjemnością, ale przejdźmy do rzeczy. 

Na początku zastanawiałem się nad 55OLED803/12, ale wypalanie itd. Czasami potrafię grać jedną grę na konsoli po 3-4 h dziennie, a następnego dnia znowu do niej wrócić. Czy ten sposób nie zalicza się już do męczenia matrycy czy jest to ten sam sposób co męczenie jednej gry 10 h dziennie ?

Później zastanawiałem się nad 9104, lecz niedawno byłem u znajomych, którzy mają pus8303 i mają okropny bleeding. No dobrze to pójdźmy o krok dalej. 
Czy technologia QLED też cierpi na wypalanie ? Czy jednak jest to złoty środek, w którym znajdę produkt dla siebie ? Rozumiem, że jest to autorski pomysł Samsunga i nikt nie może z niego korzystać ?

Jak do wymiany matrycy podchodzą różni producenci ? Słyszałem, że Philips ma dramatyczny serwis, a LG wychodzi nam z pomocną dłonią i w Polsce wymieniają matrycę oraz dają na nią nową gwarancję. Chciałbym, żeby TV działał bez defektów na matrycy chociaż 5 lat. Użytkowanie to około 3-5 h dziennie, chociaż czasami może i być włączony dłużej, lecz głównie krótszy czas. Reasumując jest to normalne użytkowanie. A może się mylę ?

Kwota jaką chciałbym przeznaczyć to 6 tysięcy, odległość od TV 3-4m , więc 55" powinno wystarczyć. Wolę wydać więcej i mieć, heh pewność w niepewności, że model będzie lepszy niż brać więcej cali i kupić coś "gorszego". 

Trochę mnie martwi ta branża telewizorów, ludzie wykładają często niemałe pieniądze licząc, że produkt, który oferuje producent będzie spełniał swoje oczekiwania, a później wychodzą różne smaczki. W monitorach nie zauważyłem tego problemu lub w podzespołach do komputerów, a raczej widzę to dużo rzadziej.

Dzięki za pomoc i zapraszam do dyskusji :)

Edytowane przez Salvien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wypełnił ankiete, bo tak to nie widzieć czego tak naprawde ci potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Waldo94 napisał:

Najlepiej wypełnił ankiete, bo tak to nie widzieć czego tak naprawde ci potrzeba.

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? ok 20m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2-4m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1-2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? i tak i tak
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? stać ale w późniejszym etapie wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ? od boku
7. Jaki masz obecnie telewizor ? brak, oglądam na monitorze Acer Nitro VG270UPbmiipx 
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? 4k, hdr, głębokie kolory
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? 4k ps4 pro
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? Konsola 
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? różnie od 3 od 5h, czasami i 8h, lecz głównie 3-5h
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? matowa, obecnie takie są w monitorach i chyba się to sprawdza ? 
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? netflix, kablówka jest w planach, lecz będzie oglądana sporadycznie
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? tak
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? +4h
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? różnie
17. Preferencje co do wielkości? 55'
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? 
19. Preferencje co do marki ? Lg , Philips, Samsung
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 6000

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm wybierz sie do sklepu i porównaj takie modele jak Samsung QE55Q70R oraz LG 55c8. Wez tego który bardziej cie urzeknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Waldo94 napisał:

Hmm wybierz sie do sklepu i porównaj takie modele jak Samsung QE55Q70R oraz LG 55c8. Wez tego który bardziej cie urzeknie.

Jutro zajadę do sklepu i zerknę. A co do innych pytań z głównego postu. Co byś mi powiedział ? 

Jakie plusy byś wymienił między dwoma telewizorami, które podałeś ? Co ma jeden czego nie ma drugi :) ?

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/136da8957

Na innych forum odnośnie QLED'dów dostałem taką odpowiedź :

Cytat

QLED to ściema, zwłaszcza w modelach na 2019 gdzie wykastrowano pokrycie kolorów (nie ma już DCI-P3 na poziomie pow. 95%). Samsung gra swoją brudną gierkę dalej, więc nie kupisz "dobrego" QLED za 5000-6000. Warte uwagi są dopiero modele droższe, czyli Q85RAT oraz Q90RAT, które maja najlepszy filtr przeciwodblaskowy, jasność pow. 1000nit, pełne podświetlenie, sporo stref FALD i filtr poprawiający kąty oglądania z obrazem bez przekłamań.

Edytowane przez Salvien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie - każdy OLED ma z grubsza taką samą jakość obrazu (ten za 5k i za 10k też) i w znakomitej większości przypadków będzie najlepsza. Z minusów - OLED-a można wypalić (ale trzeba się postarać - naprawdę długo trzymać statyczny i kontrastowy obraz) i nie jest tak jasny jak LCD, chociaż wciąż całkiem jasny, porównywalnie z LCD ze średniej półki.

W przypadku LCD jakość obrazu rośnie z ceną, im wyższy model tym lepsza jakość. Ale OLED za 5k w większości przypadków i tak będzie lepszy.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecasz jakiś konkretny sklep do zakupu TV :) ?

Edytowane przez Salvien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2019 o 00:38, Salvien napisał:

Trochę mnie martwi ta branża telewizorów, ludzie wykładają często niemałe pieniądze licząc, że produkt, który oferuje producent będzie spełniał swoje oczekiwania, a później wychodzą różne smaczki.

Dlatego wybij sobie z głowy Philipsa. Tam jest najwięcej tych 'smaczków' jak to nazwałeś, głównie w temacie błędów w oprogramowaniu, ale serwis też jest dramatyczny.

QLED to nie jest żaden wynalazek, tylko zwykły telewizor LCD z powłoką polepszającą nieco kolory. Będzie cierpiał na wszystkie bolączki technologii LCD - bleeding, clouding, DSE, nierówne podświetlenie matrycy. Tu wszystko zależy od szczęścia, na jaki egzemplarz trafisz.

Oczywiście OLEDy też mają swoje wady, trochę inne niż bracia LCD. Natomiast częstotliwość występowania tych wad i ich wpływ na oglądany obraz jest moim zdaniem dużo niższy w ogólnym rozrachunku. Kupując dzisiaj TV LCD na pewno zauważysz jakieś wady wyświetlanego obrazu (choćby niedoświetlone narożniki), kupując OLEDa bez wiedzy czego szukać, jakie plansze testowe zapuścić możesz tych wad nigdy nie zauważyć. 

Twój profil użytkowania TV nie wyklucza OLEDa - granie po 3-6h dziennie w jedną grę nie jest niebezpieczne. Niebezpieczne jest kumulatywne granie w jedną grę przez około 1 tys godzin z jaskrawym HUDem widocznym przez te tysiąc godzin (przykład: FIFA). 99% procent graczy nie gra w taką jedną grę przez tyle czasu, ale zawsze znajdzie się jakiś hardkorowiec i on powinien sobie OLEDy zdecydowanie odpuścić.  

Przy odległości 3-4 metry 55 cali to jest zdecydowanie zbyt mały rozmiar TV. 65 cali to moim zdaniem minimum w Twoim przypadku. Lepiej odłóż trochę więcej kasy i kup większy, bo później będziesz żałował. Szczególnie że chcesz kupić TV na 5 lat. 

Mając te 6 tys na TV na Twoim miejscu zbierałbym jeszcze trochę kasy i czekałbym aż model LG C9 65 cali stanieje na tyle, że w końcu starczyłoby mi na niego kasy (kwota 7-8 tys pod koniec roku jest realna). Żle na tym nie wyjdziesz - będziesz miał topową jakość obrazu, fajne funkcje multimedialne, gwarancję na wypalenia przez co najmniej 2 lata, spoko rozmiar. 

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2019 o 14:29, efel napisał:

Dlatego wybij sobie z głowy Philipsa. Tam jest najwięcej tych 'smaczków' jak to nazwałeś, głównie w temacie błędów w oprogramowaniu, ale serwis też jest dramatyczny.

QLED to nie jest żaden wynalazek, tylko zwykły telewizor LCD z powłoką polepszającą nieco kolory. Będzie cierpiał na wszystkie bolączki technologii LCD - bleeding, clouding, DSE, nierówne podświetlenie matrycy. Tu wszystko zależy od szczęścia, na jaki egzemplarz trafisz.

Oczywiście OLEDy też mają swoje wady, trochę inne niż bracia LCD. Natomiast częstotliwość występowania tych wad i ich wpływ na oglądany obraz jest moim zdaniem dużo niższy w ogólnym rozrachunku. Kupując dzisiaj TV LCD na pewno zauważysz jakieś wady wyświetlanego obrazu (choćby niedoświetlone narożniki), kupując OLEDa bez wiedzy czego szukać, jakie plansze testowe zapuścić możesz tych wad nigdy nie zauważyć. 

Twój profil użytkowania TV nie wyklucza OLEDa - granie po 3-6h dziennie w jedną grę nie jest niebezpieczne. Niebezpieczne jest kumulatywne granie w jedną grę przez około 1 tys godzin z jaskrawym HUDem widocznym przez te tysiąc godzin (przykład: FIFA). 99% procent graczy nie gra w taką jedną grę przez tyle czasu, ale zawsze znajdzie się jakiś hardkorowiec i on powinien sobie OLEDy zdecydowanie odpuścić.  

Przy odległości 3-4 metry 55 cali to jest zdecydowanie zbyt mały rozmiar TV. 65 cali to moim zdaniem minimum w Twoim przypadku. Lepiej odłóż trochę więcej kasy i kup większy, bo później będziesz żałował. Szczególnie że chcesz kupić TV na 5 lat. 

Mając te 6 tys na TV na Twoim miejscu zbierałbym jeszcze trochę kasy i czekałbym aż model LG C9 65 cali stanieje na tyle, że w końcu starczyłoby mi na niego kasy (kwota 7-8 tys pod koniec roku jest realna). Żle na tym nie wyjdziesz - będziesz miał topową jakość obrazu, fajne funkcje multimedialne, gwarancję na wypalenia przez co najmniej 2 lata, spoko rozmiar. 

Będę się musiał zastanowić, ale 6 tysięcy to zdecydowanie maksymalna kwota jaką jestem w stanie wyłożyć w tym roku. Zastanawiam się nad profesjonalna kalibracją. Jak wygląda ten proces, telewizor zamawiamy ale zamiast do siebie to od razu idzie do serwisu w którym chcemy dokonać konfiguracji ? Jeśli po jakiś czasie pojawi się wada w matrycy, która powiedzmy, że LG uzna i wymienią mi matrycę poprzez przyjazd serwisanta to wtedy kalibrację trzeba znowu wykonać ? 

Zastanawia mnie kwestia ceny, ponieważ 55c8 można dostać za 4500-5000, a 65c8 już za 8000. Prawie dwukrotna kwota, której niestety nie jestem w stanie przeznaczyć. Odległość to 3.5m w komfortowym punkcie. 

Mam gry do których lubię wracać, możliwe, że będę grał w parę gier przez cały miesiąc, ale jedna będzie odpalał codziennie na 2-3 godziny. Czy takie coś może zaszkodzić matrycy ?

Telewizor będę kupował najprawdopodobniej pod koniec września, początek października. 

Edytowane przez Salvien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Salvien napisał:

Jeśli po jakiś czasie pojawi się wada w matrycy, która powiedzmy, że LG uzna i wymienią mi matrycę poprzez przyjazd serwisanta to wtedy kalibrację trzeba znowu wykonać ? 

Tak.

 

Generalnie najlepiej weź 55B8 za 4 tysiące albo LCD 65" w takiej kwocie jaką możesz i chcesz wydać (Sony 65XF9005 chyba jest niezły a mieści się w budżecie). Wątpię żeby w tym roku można było kupić OLED-a 65" za 6000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, raus napisał:

Tak.

 

Generalnie najlepiej weź 55B8 za 4 tysiące albo LCD 65" w takiej kwocie jaką możesz i chcesz wydać (Sony 65XF9005 chyba jest niezły a mieści się w budżecie). Wątpię żeby w tym roku można było kupić OLED-a 65" za 6000.

Jakie są róznice między c8 a b8? Pewnie nowsza matryc, może bardziej dopracowana i pozbawiona defektów, wolałbym nowszy model jeśli będzie widać różnicę. 

Edytowane przez Salvien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś b8 i c8. Duży przeskok ? 

Edytowane przez Salvien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie jaka cena będzie za b9 w 4 kwartale ? Może wtedy cena na 8 serie będzie niższa ? Jak wygląda kwestia produkcji matryc? Na forum spotkałem się,  że ktoś dostał nowszą matrycę. Czyli jest możliwość, że mając b8 kiedy wyjdzie b9 i matryca się zwyczajnie "zepsuje" będziemy mogli dostać matrycę nowszą technologicznie, ponieważ LG przestanie produkować już 8 generację ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2019 o 21:34, Salvien napisał:

Zastanawiam się nad profesjonalna kalibracją. Jak wygląda ten proces, telewizor zamawiamy ale zamiast do siebie to od razu idzie do serwisu w którym chcemy dokonać konfiguracji ?

Nie, to facet z firmy świadczącej usługi kalibracyjne przyjeżdża do ciebie ze sprzętem.
A przy okazji, kalibracja oferowana przez pana kiki na konkurencyjnym forum ("w pakiecie", a także na e-maila) to zwykła ściema.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem, już czytałem posty na elektrodzie i tutaj, ciekawa sytuacja z kikim.

Mimo wszystko przy wymianie matrycy płacimy około 500 zł za kalibracje, więc na tą chwilę odpuszczę, bo pewnie nie ma na to gwarancji taką jak tu opisujemy ?

Edytowane przez Salvien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wymianie matrycy zapewne można dostać sporą zniżkę na kolejną kalibrację - ale to Maciej może potwierdzić, lub zaprzeczyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, burz napisał:

Po wymianie matrycy zapewne można dostać sporą zniżkę na kolejną kalibrację - ale to Maciej może potwierdzić, lub zaprzeczyć ;)

Czy taka kalibracja minimalizuje ryzyko występowania problemów z matrycą? Czy jest to tylko odzwierciedlenie rzeczywiste kolorów ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko kolory, gamma, jasność - te sprawy. Wypaleń, uszkodzeń matrycy itp to nie dotyczy. 
Chociaż wiem z doświadczenia, że kalibracja pomaga np na nierównomierność kolorów - w projektorze miałem widoczne na białym tle lekkie zazielenienie góry obrazu. Po kalibracji jest to niewidoczne ;)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Salvien napisał:

Jak myślicie jaka cena będzie za b9 w 4 kwartale ? Może wtedy cena na 8 serie będzie niższa ?

Zupełny strzał ale (jeśli wejdzie do sprzedaży) to 5-5,5 k. Ale szansa na to, że będzie wtedy dostępna 8 seria (zwłaszcza nowe egzemplarze) jest niewielka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przełomie września/października jeszcze napiszę, może będzie coś ciekawszego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak Panowie sytuacja na rynku może się zmienić ? Czekać na black friday ? Czy kupować jakoś do świąt LGB8/C8?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie coś wartego na black friday? Czy do 300 znajdę jakiś soundbara warty uwagi? Chętnie zobaczę propozycje za 300 i 500zl. Dzięki za pomoc :)

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...