Skocz do zawartości
Deimos

Odlegości oglądania materiału 4K i 8K.

Rekomendowane odpowiedzi

Na konkurencyjnym forum pojawił się ciekawy artykuł odnośnie odległości oglądania materiału z TV 4K i TV 8K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe.

Zwierciadło, soczewki, budowa oka ludzkiego, cała dziedzina fotografii istnieją juz od lat.

I coś sie teraz zmienia w temacie?

Czy do tej pory naukowcy i specjaliści sie mylili?

A jakiej rozdzielczości jest obraz postrzegany przez oko na żywo? A na zywo oko postrzega trochę bardziej skomplikowany obraz 3D.

A może jednak producenci TV stosują tricki w celu udowodnienia nam potrzeby 8K?

 

 

Baaardzo ciekawe :) , z zainteresowaniem będę kibicować temu tematowi. Na szczęście w najbliższej przyszłości 5 lat telewizor czy projektor 8K mi nie grożą.

 

Poczytajcie sami: https://sound.eti.pg.gda.pl/student/pp/oko-budowa_i_wlasnosci.pdf

Porównywanie oka do cyfrowej matrycy aparaty czy kamery nie jest takie oczywiste.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

"Nauka" w służbie marketingu. Pojawiały już się nowe "naukowe" badania udowadniające, że nasze oko jest lepsze niż dotychczas się wydawało.

Być może tak jest, chociaż ja ze swoim wzrokiem tego nie potwierdzam ?  Zastanawiający jest zbieg czasowy tych badań i wprowadzania na rynek 8K.

Z innej strony, z kolei, Kolega na tym forum pisał ,że "Przesycony rynek 4K to duża szansa dla 8K TV". 

Moim zdaniem zaczął się proces udowadniania konsumentowi, że 8K jest "nięzbędne". ? 

 

  • Plusik 1
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale coś podobnego już u nas było na forum

https://hdtvpolska.com/po-co-nam-8k-i-wiecej-nowe-badania-empiryczne-nad-odlegloscia-od-tv/

w sumie pewnie to prawda - tylko jaka tv będzie nadawać 8k z hdr z bitratem 200mbps na kanał

bo pewnie dopiero wtedy ten hiperrealizm zadziała by nie było widać kompresji

nie mówiąc  o tym że by był hiperrealizm w ruchu to chyba tak w okolicach 100-120klatek/sek musiałby mieć obraz i do tego zero smużenia matrycy

czyli bitrate jeszcze x 2

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

klaus71 -- problemy techniczne to zapewne tylko kwestia czasu.

Zastanawiające jest, że wraz  ze wzrostem ilości pikseli na wyświetlaczu "naukowcy"

"dostosowują" nasze oko do tego. Być może coś w tym jest, ale .... ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba napędzić sprzedaż to i "naukowcy" zmieniają zdanie dziwnym zbiegiem okoliczności  ?

To tak jak z dziurą ozonową kiedyś a obecnie cyrk z handlem CO2. Wszystko dla dobra ludzi oczywiście a własna kieszeń to tylko miły bonus. Temat stary jak świat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mnie wyśmiejecie, ale ja na mojej starej plazmie 51" FHD widzę czasami piksele z odległości 2-2.5m.

Zauważam to w specyficznych warunkach np. na jednorodnych jasnych/burych tłach. Dlatego pomysł z modułowym łączeniem ekranów microled to dla mnie porażka. Łączenia widzę nawet na materiałach filmowych pokazujących te ekrany (w specyficznych ujęciach)....

Przy treściach UHD również jestem w stanie zauważyć różnice w odniesieniu do fhd w odległościach większych niż mówi kalkulator.

Odbieram ten obraz (uhd) jako bardziej plastyczny i szczegółowy. Nie wiem, może to efekt placebo - w każdym razie tak mam ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Toma-San napisał:

@Groszek - wygląda na to, że jesteś orłem wśród ludzi... :P 

Hehehe! :) Jak okulista na badaniu wzroku kazał mi przeczytać dolny rząd na tablicy, skupiłem się, wysiliłem wzrok i powiedziałem - Made in Poland... ;)

Edytowane przez Groszek
  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Groszek napisał:

Hehehe! :) Jak okulista na badaniu wzroku kazał mi przeczytać dolny rząd na tablicy, skupiłem się, wysiliłem wzrok i powiedziałem - Made in Poland... ;)

:D :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Toma-San napisał:

@Groszek - wygląda na to, że jesteś orłem wśród ludzi... :P 

ale to chyba każdy widzi? :)

pracuję na 24calowym monitorze 4k z odległości 0,5m i bez problemu widać pojedyńcze piksele (fakt że lcd to dużo lepsza ostrość niż plazma)

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem artykułu. Dla mnie 8k to po prostu możliwość stworzenia większego ekranu bez pogarszania ilości pikseli na cal, czyli bez tworzenia pikselozy. 8K to rozdzielczość. Czy z 8K funkcjonuje jakiś standard, który nam coś więcej daje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...