Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Obcy | RECENZJA | Wydanie 4K Ultra HD Blu-ray

Właśnie miała miejsce premiera filmu Obcy: Ósmy pasażer Nostromo na nośniku 4K UHD Blu-ray. Za polskie wydanie odpowiada Imperial Cinepix, a film dostępny jest w formatach HDR10 i HDR10+. Pora przyjrzeć się w paszczę tej podrasowanej w zeszłym roku przez samego Ridleya Scotta bestii.

 

Przeczytaj całość

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niesamowita niespodzianka i zaskoczenie. Super jakość obrazu - rozdzielczość, hdr, naturalne niewielkie ziarno. Coś pięknego. Ta pozycja dla mnie (fan s-f) jest obowiązkowa. Jako szczawik byłem na tym filmie w kinie, było o czym gadać przez następne lata w szkole ;) Widziałem chyba większość wydań. Na to jednak nie byłem przygotowany - odkryłem ten film na nowo! 4k i hdr10+ uwidoczniło mnóstwo  niuansów w obrazie. Wnętrza statków, korytarze, światła, kolory to po prostu bajka. Detale na które wcześniej nie zwracałem uwagi, teraz są widoczne i pozwalają na lepsze wczucie się w klimat filmu. Sam film to realizatorskie (i nie tylko!) mistrzostwo świata, teraz to widać jeszcze lepiej. Mimo, że znam ten obraz wszerz i wzdłuż odkryłem go na nowo. Rewelacyjna pozycja!

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 hours ago, Groszek said:

Niesamowita niespodzianka i zaskoczenie. Super jakość obrazu - rozdzielczość, hdr, naturalne niewielkie ziarno. Coś pięknego. Ta pozycja dla mnie (fan s-f) jest obowiązkowa. Jako szczawik byłem na tym filmie w kinie, było o czym gadać przez następne lata w szkole ;) Widziałem chyba większość wydań. Na to jednak nie byłem przygotowany - odkryłem ten film na nowo! 4k i hdr10+ uwidoczniło mnóstwo  niuansów w obrazie. Wnętrza statków, korytarze, światła, kolory to po prostu bajka. Detale na które wcześniej nie zwracałem uwagi, teraz są widoczne i pozwalają na lepsze wczucie się w klimat filmu. Sam film to realizatorskie (i nie tylko!) mistrzostwo świata, teraz to widać jeszcze lepiej. Mimo, że znam ten obraz wszerz i wzdłuż odkryłem go na nowo. Rewelacyjna pozycja!

No, ja oglądałem z żoną (dopiero drugi raz ona widziała) a ja już setki razy i też mi się wydawało, że już znam na wylot a tutaj zupełnie inny poziom... A ja jeszcze w 2017 miałem okazję go w kinie widzieć ale ten seans przebił wszystko :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znakomity obraz. Dźwiek niestety odstaje chociaż go mocno poprawili.

Czekam na kolejne części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pmcomp napisał:

Dźwiek niestety odstaje chociaż go mocno poprawili.

którą ścieżkę uważasz za lepszą: 4.1 czy 5.1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już wyszło? Myślałem że będzie po 20stym.

No to wbijam na amazona i zamawiam. Nawet są napisy polskie co mnie zaskoczyło bo jakoś w Prometeuszu i Przymierzu zabrakło chyba. 

Co do jakości to nie miałem obaw. HDR zrobiło robotę. Super. Dzięki za recke. 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Barnaba napisał:

którą ścieżkę uważasz za lepszą: 4.1 czy 5.1?

Oglądałem na razie w 5.1. Jak na taki stary film jest bardzo dobrze.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DTS-HD cieszy. Tym bardziej że to max co mogę uzyskać na moim zestawie hehe. W innych filmach naprawdę daje radę a tutaj na pewno nie zawiedzie. 

Na amazonie "premiera" dopiero 22 ?

Edytowane przez LV426

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie na LG C7 z łatwością wyłapałem te dodane sceny w wersji reżyserskiej (np. od 37:46-38:24 czy 12:39-14:14) w trakcie oglądania filmu - niemal zerowe ziarno i wyraźny spadek ostrości + gdzieniegdzie "pływanie" obrazu, a np. w 77:07 (też dodana scena) coś niedobrego dzieje się z obrazem na drugim planie (click). Ewidentnie te sceny to nie tylko upscale z 2K, ale również po sztucznej konwersji z SDR do HDR.

Szczęśliwie kinówka jest IMO lepszą wersją tego filmu i pod względem jakości obrazu nie ma specjalnie do czego się w niej przyczepić. Tak jak można się było tego spodziewać przepaści w porównaniu do BD nie ma, ale w ruchu bez najmniejszego problemu daje się odczuć, że UHD prezentuje się korzystniej i nie chodzi wyłącznie o HDRa.
Kontrast czy odwzorowanie ziarna ogólnie również na plus - tam gdzie na BD jest zbyt ciemno to na UHD widać więcej detali w ciemnych partiach obrazu, z kolei tam gdzie na BD ma się wrażenie, że jest zbyt jasno to na UHD kontrast i poziomy czerni są poprawione. Kolorki to w dużej mierze kwestia gustu, ale i tutaj jak dla mnie UHD ma przewagę. Poza tym komprecha w ciemnych obszarach obrazu na BD czasami kuleje (co np. na OLED może być zauważalne), na UHD pod tym względem jest bez zarzutu.

Ziarno jest nieco większe na UHD w trybie HDR, ale wbrew pozorom jest mniej zauważalne w trakcie oglądania (nie licząc niektórych scen gdzie miejscami jest ono dość sporych rozmiarów - widać to chociażby na początku filmu w scenie przebudzenia gdy jasność świateł idzie w górę - 05:32), bo na BD czasami ma ono tendencję do pulsowania obrazu. Na UHD też miejscami starali się je ujarzmić i gdzieniegdzie ziarno jest "zamrożone" co nie prezentuje się najlepiej (np. 38:37-38:42).

Na koniec poniżej przykładowa scena z większą widocznością detali z jasnych źródeł światła na UHD (po lewej) względem BD (po prawej). Nie zwracajcie uwagi na to, że APL jest wyraźnie niższy na screenie z UHD, to jest efekt konwersji i tego, że oglądacie go w SDR - przy okazji ta lampka świeci z jasnością ok. 1000 nitów na UHD.

5UWXSdMm.jpg myDjXNPm.jpg 

Ogólnie ode mnie za kinówkę 4/5, Dir Cut - 3.5/5.

* przykładowe czasy podane w odniesieniu do wersji reżyserskiej (czas trwania 01:55:50).

23 godziny temu, LV426 napisał:

Na amazonie "premiera" dopiero 22 ?

Na hiszpańskim amazonie masz Aliena od 5 kwietnia - na płycie UHD są napisy PL.
https://www.amazon.es/Alien-4K-Blu-ray/dp/B07NN2MDKZ

Edytowane przez misfit
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dzięki dzięki ale za dużo zachodu i zaczekam sobie skoro już tyle czekałem hehe.

Cieszę się że nie skopali tego wydania. Godnie stanie obok Blade Runner. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wydanie z UK ma naprawde polskie napisy. Sprawdzal to ktos? Na pudelku nic o tym nie ma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ma. Wiele filmów nie ma podanego tego na pudełku (albo wymienia się różne języki a pomija inne). 

Jestem bardzo zadowolony z tego wydania. Nawet ekran menu ma inny jak 80% wydań BD UHD. 

Polecam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.Film zakupiony i obejrzany. Fajnie sobie przypomniec i powspominac. W kinie na Obcym bylem jak tylko zaczeli wyswietlac.Jakosc obrazu i dzwieku na BD zdecydowanie lepsza  niz te 40 lat temu w kinie...ach zeby tak jeszcze miec tv tak ze 100 cali..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...